Anasayfa / Kaliteye Dair / 2014 yılı lise tercihleri nasıl yapılacak örnekli açıklama

2014 yılı lise tercihleri nasıl yapılacak örnekli açıklama

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

2014 yılı lise tercihleri nasıl yapılacak örnekli açıklama

Çok sorulan bir soru: Tercihlerimizi nasıl yapmalıyız? Tercihi nasıl yapmak mantıklı?

Aşağıda lise yerleştirme süreci başlığında tercih sürecini detaylı anlattım. Ama ben en çok sorulan “Tercihlerimizi nasıl yapmalıyız? , örneklerle açıklar mısınız?” sorusunu öne almak istedim. Bildiğiniz üzere A ve B grubu tercihleri diye iki kısımdan oluşuyor bu sene tercihler. A grubundan 15, B grubundan 6 tane. A grubu bizim için asıl önemli kısım. Zira istediğimiz okulları nokta atışı yazacağız oraya. Amacımız puanımız ile güzel bir okula yerleşmek. B grubu ise okul türlerini sıralayacağımız tercihler. Burada nokta atışı okul yazamıyoruz. A grubuna yerleşemezsek B grubundan ilk seçtiğimiz okul türü hangisiyse evvela onu deneyerek bizi adresimize göre boş okula yerleştirmeye çalışacak. Şimdi gelelim bizim için önemli olan A grubu tercihlerine…

A GRUBU TERCİH NASIL YAPILIRSA RİSK AZ OLUR…

tercihornekliseler

B GRUBU TERCİHLER

BGRUBUTERCIH

Yukarıda da görüldüğü gibi ben 15 tercih hakkımızı 3 parçaya tasnif ettim kendimce. İsterseniz siz 5 parça da yapabilirsiniz. Nasıl mı? Üç parçalı tercih sistemimde yüzdelik diliminizden daha küçük olan okulları yazıyoruz. Yüzde 5 ya da yüzde 3 daha küçüğe kadar inebilirsiniz. (Beş parçalı sistem yapmak isterseniz 3 tane okul yazarsınız bu bölüme). Beş okul yazdığım üst tercihler bittikten sonra orta tercih bölümüne geçiyorum. Beş tane de buraya kendi yüzdelik dilimime yakın okullardan yazıyorum. Ve son olarak, A grubunda bir yere yerleşmeyi garantilemeye çalışmak için kendi yüzdelik dilimimden daha düşük okulları da buraya yazıyorum. Ben 5-5-5 yaptım. İsterseniz siz listenizi bu mantıkla 5-8-2 yada riski sevmiyorsanız 5-4-6 ya da çok riski seviyorsanız 8-1-1 yapabilirsiniz. tabi 8-1-1 de son tercih gelmezse B grubuna kalır işiniz. Aşağıda çok önemli bilgiler var. Okumanızı tavsiye ederim.

Lise Yerleştirme Süreci 

Tüm okul türlerine yerleştirme işlemleri, 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile öğrencilerin 8’inci sınıfta girmiş oldukları yazılı sınavlarının bir tanesinin Bakanlık tarafından merkezi olarak yapılmasından ibaret olan Ortak Sınavlar puanlarının değerlendirmesi sonucu açıklanacak YEP ile gerçekleştirilecektir.

Taban puan uygulaması olmadan 8’inci sınıfı başarı ile tamamlayan öğrencilerin tümü yerleştirme işlemleri için tercihte bulunabilecektir. Tercihler, okul tercih kodlarına göre yapılacak tercihleri içeren A grubu ve okul türlerine göre yapılacak tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta alınacaktır. A grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içerebilen 15 adet tercih alınacaktır. Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacaktır. Tercih listesi yerleştirme işlemleri için asıl olup, yerleştirme işlemlerinden sonra öğrencilerin durumlarına uygun okul nakil taleplerinde bulunmaları için bağlayıcı bir unsur olmayacaktır.

Peki lise yerleştirme işlemi nasıl yapılacak?

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri taban puan uygulaması kaldırılarak ‘tüm öğrencilerin sahip olacağı’ Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile tek seferde ve tek takvimle yapılacaktır. Yerleştirme işlemi yapılan tüm öğrencilerin kaydı e-okul sistemi tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecektir. Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla öğrenci kaydedilecektir.

Özel Okullar Nasıl Öğrenci Alacak?

Özel okullar tam burslu olarak alacakları öğrencileri Türkiye çapında puan üstünlüğüne göre ilk %5’lik dilim içerisinden alacaklardır. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye geneli ilk % 5’lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il çapındaki ilk % 5’lik dilimden karşılayabileceklerdir.

Peki ek yerleştirme olacak mı? Nakiller nasıl olacak?

 Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri ve bu kılavuz esaslarına göre, 2014-2015 eğitim öğretim yılında hazırlık sınıfına veya 9’uncu sınıfa kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin, açık kontenjan bulunan başka bir okula yerleştirmeye yönelik nakil talebinde bulunmaları hâlinde yerleştirme sonrası okullarda oluşan taban puana bakılmaksızın, başvuranlar arasında puan üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye yönelik nakil talepleri, öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacaktır.

25-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında (saat 17:00’ye kadar) nakil müracaatları alınacaktır. 29 Ağustos 2014 saat 19:00’da nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacaktır. Yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri benzer biçimde Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla devam edecektir.

Yerleştirmeye yönelik nakil müracaatları haftalık olup, her bir periyot için nakil müracaatı ayrı ayrı yapılacaktır. Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla gerçekleştirilecek olan yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri, okulların ilan edilen boş kontenjanları için yapılacaktır. Nakil yerleştirme döneminde, başka bir resmî/özel okula nakil talebinde bulunan öğrencilerden boşalacak kontenjanlar bir sonraki haftanın boş kontenjan listesinde yer alacaktır. Söz konusu işlemler sonucu nakil talebi gerçekleşenler ve boş kalan kontenjanlar e-okul sistemi üzerinden görülebilecektir. Ekim ayı itibariyle yapılacak nakillerde Eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu oluşan taban puan esas alınacaktır.

takvimyerlestirmee

Umarım herkes istediği liseye yerleşir. Yerleştirme sonuçlarınızı -isterseniz tabi-sitemize yorum bırakarak bildirebilirsiniz. Bir de, kazandığınız lise hakkında, o lisenin verdiği eğitim hakkında sitemize yorum yazarsanız,  yeni okullarınızda belirli bir süre okuduktan sonra okulunuzun artı ve eksilerine yönelik bilgi paylaşımı yaparsanız pek çok veli ve öğrenciye yardım etmiş olursunuz. Hepinize başarılar diliyorum.

kaliteliokullar.com/kokul

Eğitim Uzmanı

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

Elveda yardımcı doçentlik, hoş geldin Dr. Öğretim Üyeliği

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …

...BİR YORUM, BİNLERCE YARDIM...

Bir yorumunuz ile kaliteli okul arayan binlerce kişiye yardım edecek bilgiyi sunabilirsiniz.

*Amaç: Sitemizde yer alan araştırmalar ile veli ve öğrencilerin kaliteli eğitim veren okulları bulmalarını kolaylaştırmaktır. Sitemizde ziyaretçilerden gelen binlerce okul yorumu bulunmaktadır. En güncel okul bilgilerine ulaşmada sizlerin bilgi ve memnuniyet içeren yorumları çok önemlidir. Bu çerçevede siz değerli ziyaretçilerin, eğitiminden memnun kaldığı okullar hakkındaki yorumları, binlerce kişiye yardımcı olmaktadır. İl ve ilçelere göre kaliteli okullar ve okul önerileri için tıklayınız.

**Uyarı: Sitemizdeki okul yorumları ziyaretçilere ait olup, tüm sorumluluk yazan kişiye aittir. Olumlu ve olumsuz yorumlar belirli kurallar çerçevesinde objektif olarak onaylanmaktadır. Söz konusu kuralları sayfa sonundaki " Site kuralları " menüsünden okuyabilirsiniz. Okul yetkilileri, kurumları ile ilgili yorumlara cevap verebilir. Kurallar ile ilgili detaylar ve uygunsuz yorum şikayeti için tıklayınız. Sitemizde uyar ve kaldır prensibi geçerlidir. Şikayetlerinize 3 gün içinde dönüş yapılır. İletişim: kaliteliokullar@gmail.com

169 Yorumlar

 1. ankara da ,cumhuriyet anadolu öğretmen lisesi,cumhuriyet fen lisesi olmuş .150 kişilik kontenjanı var.öğretmen lisesi ile birlikte okuyacaklar tamamen dönüşene kadar.yüzdeliğim 8 ,bu okulu tercih etmelimiyim.yeni açılan dönüşümlü fen lisesinin avantaj ve dezavantajları nelerdir.teşekkür ederim.

  • Kısa süre içerisinde fen lisesi standardına çıkması zor. Ancak 3-4 yıl içinde puanları sürekli artış gösterecektir diye düşünüyorum. Çünkü fen lisesi adının ağırlığı toplumda yaygın bir şekilde var. yani geçen yıl adı öğretmen lisesiydi; mesela h.ali yücel 2012 de 460 lardan öğrenci almış geçen yılın puanı 420 lerde sanırım. Bu sene sadece tabela değişiyor, aynı öğretmen kadrosu; ama toplumdaki fen lisesi kelimesinin ağırlığı bile 40-50 puan arttırabilir. O nedenle Cumhuriyet Öğretmen Lisesi de geçen seneki puanına göre üzerine fazlasıyla koyacaktır. Ancak bu liseler hangi yüzdelik dilimde kapatır tahmini güç. Ancak bu liseler mevcut 2 eski fen lisesinin (Ankara fen ve pursaklar fen) puanlarını bir miktar aşağı çekebilir diye düşünüyorum. %8 ile girebilir misin? Olabilir. Ancak önümüzü görmek zor. Puan artışı olursa daha da zor. Umarım olur. Başarılar…

 2. merhabalar
  kızım turkıye genelı 3.08, ankara geneli 4.67 dilimde, hangi okulları yazabiliriz, yardımcı olabilirmisiniz
  teşekkürler şimdiden

 3. Hocam yüzdelik dilimin 1,05 ve puanım 482,9 . Kadıköy Anadolu lisesi veya Sakıp Sabancı Anadolu lisesi gibi yüzdelik dilimi benim yüzdemden yüksek olan liseleri tercih etmelemiyim. Fen liselerine dönüştürmede İstanbulda çapa anadolu öğretmen lisesi, fen lisesine dönüştürüldü. Geçmiş eski taban puanı 482 görünüyor, ama meb şimdilik bir yüzdelik belirtmemiş tercih etsem ne kadar oranla yerleşebilirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Beylikdüzü Yaşar Acar Fen lisesini zorlarsın diye düşünüyorum. Boş kontenjan takibi yaparak nakillerle de şansını dene. İstanbul çapanın puanı 482 ama yüzdeliği kaç? Geçen seneki puanların bu seneki eşitine baktığımızda bu sene yüzdelik daha büyük oluyor. Yani orayı da üst sıra tercihlerine yazabilirsin. Gelme ihtimali var. Üst tercihlere %1 üstüne kadar yazabilirsin, zaten yüzdelik dilimin çok iyi. Alt tercihlerde %4-% 5 e kadar inebilirsin. Bu sene yeni açılacak olan fen liseleri önceden var olanların yüzdeliklerini bir miktar yükseltebilir. Mesela Yaşar fen 0,90 dan almış %1 e hatta %1,05 e kadar yükseltebilir. Yerleşme ihtimalin nakilleri de düşündüğümüzde bayağı var. Umarım olur. Başarılar.

 4. Hocam yüzdelik dilimim 0.27 puanım 491.69 bu yüzdelikle istanbul Atatürk fen lisesine girebilirmiyim

  • http://kaliteliokullar.com/kokul/en-populer-100-fen-lisesi/
   Yukardaki linkte de görüldüğü üzere geçen sene 0,18 ile kapatmış. Bu sene yeni fen liseleri de açılacak İstanbul’a. Bunların da etkisiyle 0,21 lere çıkabilir yüzdelik dilim. 0,27 ye çıkar mı bilmiyorum; zor görünse de imkansız değil. Naki işlemlerini sonuna kadar takip et. Nakilden tutma ihtimali var. Umarım olur. Çok güzel puan almışsın. Ayrıca tebrik ederim. Kolay gelsin.

 5. celalettin paksoy

  oğlumun puanı 484.6669 ankara ve istanbul anadolu liselerine nasıl bir tercih yapmalıyım

 6. benim abim türkiye genelinde yüzdelik dilimi 3,72 acaba bir fen lisesine girebilirmi

 7. Merhaba ;tercih yaparken kullanılacak yüzdelik dilim hangisi olacak ? herkes farklı şeyler söylüyor 🙁

  • Turkiye geneli yuzdelik dilime gore tercih yapiniz. En iyi ve saglikli yöntem budur.

   • Cevapladığınız için teşekkür ederim. Son bir sorum daha olacak, tercih listesinde ki sıralama ne kadar önemli (yüzdelik dilimler arası yakın okullar çok olursa ) bana yakın yada eş puanı olan arkadaşım aynı okulu 4. tercih bense 5. tercih yazarsam yüzdelik dilimi küçük olan mı ? tercih sıralamasında üste yazan mı yerleşir? Şimdiden teşekkür ederim.

    • Rica ederim. Sistem ilk önce 1. tercihinize bakar. Yerleştiremezse 2. yi test eder. Tuttuğu yerde kalır. Aşağısına bakmaz. Okula yerleşirseniz aşağıyı hiç okumaz. O okula kayıt yaptırmak durumunda kalırsınız. Yani tercih sırası önemli. Tabi puanınız da yetiyorsa.

 8. batuhan ceyhan

  Hocam. size bir sorum olacak? puanım 457. yüzdelik dilimim %4.36 Eskişehir’de ikamet ediyorum. çevre illerde Afyon merkez fen lisesi yüzdesi 1.64. Kütahya merkez fen lisesi yüzdesi 1.49, Bilecik Fen Lisesi yüzdesi 3.18 bu 3 fen lisesini tercih listemin başına yazacağım. 4. tercih olarak Eskişehir Anadolu Lisesi yüzdesi 2.47, 5.tercih olarak Eskişehir Anadolu Lisesi yüzdesi 4.34 ve 6. tercih olarak Eskişehir Anadolu Lisesi yüzdesi 5.47,
  Bu şekilde tercih yaptığımda yukarıda bahsettiğim fen liselerinin gelme ihtimali var mıdır? Yoksa bu fen liseleri tercihlerim ölü tercih mi yapmış olurum???
  Ayrıca arkadaşımın puanı benden 1 puan düşük diyelim . (456) 1.ini tercih olarak E.şehir Kılıçoğlu Anadolu Lisesi yazmış ben ise puanım ondan 1 puan yüksek (457) ve 5.tercih olarak aynı okulu (E.şehir Kılıçoğlu Anadolu Lisesi) yazdım diyelim. Bu durumda bu okul, önce arkadaşımı mı veya beni mi yerleştirecek???
  Yanıtınız için şimdiden teşekkürler…

  • Sondan başa doğru cavaplayalım. Sen 5. tercihine yazdın; arkadaşının puanı daha düşük ve 1 e yazdı. Eğer sen ilk 4 tercihinden birine yerleşirsen arkadaşının puanı da 1. sıraya yazdığı o okula yetecekse; sen 3. tercihine o 1. tercihe yerleşebilir. Ama senin ilk dört okulun tutmaz ve 5. ye gelirse ve puanın bu okula yeterse sen 5 e girebilirsin. Eğer 5. tercihindeki okul 4,55 kapattıysa ikinizde o okulda okursunuz. Yok o okulun puanı 456,5 kapattıysa ve sen ilk dört tercihine yerleşemediysen sen 5. tercihine yarleşirsin. Ama arkadaşın 1. tercihine giremez sistem aşağıyı taramaya başlar.

   Gelelim ilk sorduğuna… Öncelikle ölü tercih nedir onu açıklayayım. Senin puanın 457. Sen listenin ilk başına 420 den alan bir okul yazdın. Belkide özel bir nedenle o okula gitmek istedin, ya da o okul hayalindeki okul. Ama puanı 420. Yani puanından düşük. Sen 1. sıraya bunu yazdığında yüzde 99,9 o okula yerleşeceksin. Aşağı sıradaki okullar ölü tercihtir. Çünkü sistem ilk sırada seni yerleştirir. Aşağıyı hiç okumaz bile. O nedenle ilk 4-5 tercihe puanından daha yüksek, daha doğrusu yüzdelik diliminden daha küçük okullar yazmak mantıklı. Yukarıdaki açıklamalı yazımda da ifade ettim.

   Gelelim diğer soruna;
   4. tercihin olur gibi. Olmazsa nakil takibi yapabilirsin. 5. tercihin çok büyük ihtimalle olur. Ama ilk 3 tercih gelirse sürpriz olur. Üst tercihlerinde yinede mutlaka bulunmalı. Yeni fen liseleri de açılacak. Mevcut fen liselerinde bir miktar puan düşüşü olabilir. Ama senin puanına kadar inmesi (yazdığın fen liseleri için) zor gürünüyor. Yinede üst tercihlerinde bulunmalı. Umarım gönlündeki okul olur. Başarılar.

 9. Merhaba ,Sitenizi çok beğendim basarılarınızın devamını dilerim
  Oğlumun yuzdelik dilimi 2.80 ilk tercihe yüzde kaça kadar inebilirim . istanbulda anadolu yakası girebileceği en yakın okul hangisi olabilir

  • Merhaba, teşekkür ederiz. Yüzde 1,25 lerden itibaren yazabilirsiniz. Yüzde 2’den itibaren tercihin tutma ihtimali artacaktır. 2,50-3.00 arası büyük ihtimalle tutar diyebiliriz. İlk 15 tercihte açıkta kalmayı minimuma indirmek için yüzde 4 ve 5’ten birer okul yazabilirsiniz. İstanbulda en çok tercih edilen anadolu liselerini sizler için sıralamıştık. Yüzdelik dilimlerine göre yapılan bu sıralamaya aşağıdaki linkten bakabilirsiniz. http://kaliteliokullar.com/kokul/istanbulda-en-cok-tercih-edilen-anadolu-liselerinin-siralamasi/

   İstanbul’u çok bilmediğim için nokta atışı okul öneremeyeceğim. Ancak yukardaki linkte okulların yüzdelik dilimleri ne kadar küçükse verilen eğitim de o denli kaliteli oluyor. Başarılı öğrenci daha çok oluyor yüzdeliği düşük okullarda. Oğlunuzun puanı gayet iyi. Güzel bir lise olacaktır inşallah. Baktınız mı bilmiyorum ama şu yazılardaki fen liseleri sıralamalara da bakabilirsiniz. http://kaliteliokullar.com/kokul/istanbulda-en-cok-tercih-edilen-fen-ve-sosyal-bilimler-liseleri/ Bu sene yeni açılacak fen liseleri de var. Onlar öğretmen lisesinden dönüşüm yapacaklar. Bu okulların yüzdelik dilimleri belli değil. Bunların geçen seneki puanlarını da şu linkten bakarak öğrenebilirsiniz. (açılan sayfada anadolu öğretmen liselerini seçmelisiniz, il istanbul ve ilçe seçerek listeleyiniz.) http://kaliteliokullar.com/kokul/2013-2014-yili-lise-taban-puanlari/

   Umarım istediği okul olur. Başarılarının devamını dilerim.

   • Yalnız şunu da belirteyim. Öğretmen liselerinin sadece tabelası değişti. Verdiği eğitimin birden diğer fen liseleri kalitesine ulaşması beklenemez. Ancak iki üç yıl sonra o noktaya erişebilir.

 10. merhaba kızım %0 09 dılımde gonlumuz ıstanbul erkek lısesı yuzdelık tutmuyor ama kabatas ve ankara fen lısesı arasında kaldık sızce hangısı ıyı olur: sımdıden tesekkur ederım

  • Merhaba kabataş erkek lisesi 0,11 ile almış. ist. lisesi 0,7. Ankara fen 0,10 hatta ek yerleştirmelerle 0,13 e kadar çıktı ank. fen. bence yüzdelik dilim sırası okul kalitesini de yansıtır. Hangisinin daha küçükse ona göre sıralayın. Ankara fenin eğitimini biliyorum. Gerçekten Ankara’da bir numara. Bu yüzdelik dilimlerden alan okulların kalitesi şüphesiz çok çok iyi. Yüzdeliğe göre sıralayabilirsiniz bence. Başarısından dolayı kızınızı tebrik ederim. http://kaliteliokullar.com/kokul/liselerin-yuzdelik-dilimleri-2013-yili-guncel/

 11. benim yüzdelik dilimim türkiye geneli 1,09 konya geneli 1,25 puanım da 482.52 ayrıca şu anda konya meram anadolu lisesinin yüzdelik dilimi 1,13 acaba ben bu liseye yerleşebilir miyim ? puanım hakkında yorum yapar mısınız?

  • Konyada 1 fen ve 2 sosyal bilimler lisesi daha açılıyor yani dönüşüyor. Bu da sizin için olumlu etki edecektir. Muhtemelen meram anadolu lisesi gelecektir. Puanınız gayet iyi. Tebrik ederim. Umarım istediğiniz okul olur.

 12. benim türkiye geneli yüzdeliğim 1.09 konya geneli yüzdeliğim 1.25 puanım 482.52 konya meram anadolu lisesinin yüzdeliği ise 1.13 yerleşebilir miyim ayrıca puanım hakkında yorum yapar mısınız

 13. puanım 377 il yüzdeliğim %19 türkiye %25 istediğim okul bu yıl öğrt. lisesinden fen lisesine dönüştü puanı 313 tü kont. bu yıl 120 girme şansım nedir ?

  • Girme ihtimaliniz bir hayli var. Ancak fen lisesi kelimesi o okula pirim yaptırır. O nedenle tahmini zorlaştırıyor. Puanı artacaktır. Umarım olur.

  • oglumun yüzdeligi 43.91 tercih yaparken kaç yüzdelige ine biliriz

   • Yüzde 28 ya da yüzde 30 dan bir iki okul yazarak başlayın. Sonra 33-35 arasından 2-3 okul. 35-39 arasından 2-3 okul, 40-43 arası 3 okul, 43-46 arası iki-3 okul yazabilirsiniz. Riski ne kadar almak istiyorsanız okul sayısınızı ona göre ayarlayınız.

 14. Merhaba benim puanım 459.74 türkiye geneli yüzdelik dilimim 4.05 ilde 5.45 tekirdağ ve izmirde hangi okullara gidebilirim(fen lisesi hariç)?Bir de ben tekirdağ sosyal bilimler(geçen seneki tekirdağ anadolu öğrt.) istiyorum ama olma ihtimali var mı? Teşekkürler

 15. Nakil okullara nasıl kaydolucagız dıploma puanıylamı ornek(83.56)

  • Hayır, haftalık olarak açıklanacak olan boş kontenjanlara e okul üzerinden başvuracaksınız. Yine YEP ile yani yerleştirmeye esas puan ile puan üstünlüğüne göre yerleştirme olacak. Bununla ilgili açıklamaları meb tercihler başladığı zaman bir yazıyla açıklayacaktır.

 16. berrin yörükçü

  hOCAM İYİ GÜNLER SİTENİZDEKİ YARARLI BİLGİLERZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ÇOK FAYDALI OLUYOR KIZIMIN ANKARA GENELİ YÜZDELİK DİLİMİ 3.24, TÜRKİYE GENELİ 2.15 PUANI 473,6018 MERAL ‘i ÇOK İSTİYORDU OLURMU SİZCE GAZİ ANADOLUYU İLK SIRAYA YAZMAK SAÇMA MI OLUR, BETÜL CAN HAKKINDAKİ FİKİRLERİNİZ NELERDİR, ESKİSİ KADAR İYİ OLMADIĞINI SÖYLÜYORLAR ANKARA ATATÜRK ANADOLU LİSESİNİN EĞİTİMİ HAKKINDA YORUM YAPARMISINIZ SİZCE ANKARA ATATÜRK ANADOLU MU YOKSA BETÜL CAN VEYA HACI ÖMER TARMAN MI AAA LİSESİNİ BU İKİSİNİN YAZMADAN YAZMAK DAHA MI MANTIKLI SELAMLAR

  • Öncelikle tebrikler. Güzel bir puan. Bahsettiğiniz liselerin hepsi zaten ankaranın en iyi 10 anadolu lisesi içinde. Bunların eğitimleri arasında illa ki fark var ancak bunlardan hangisine yerleşirseniz yerşleşin, sizi iyi bir üniversite kazandırcak olan şey sizin lisedeki performansınızdır. İyi liselerden birinde okuyup iyi çalışma performansı göstermek önemli. Yani Hacettepe tıpı Betül candan da kazanan çıkar, Atatürk anadolu lisesinden de. Gelelim okullara… Atatürk anadolu ve gazi anadolunun esas farkı aldığı öğrencilerden kaynaklanmaktadır. Yüzde 1 den öğrenci alıyorlar. Böyle olunca da otomatikman üniversite sınavlarında da dereceye imza atan öğrenciler çıkıyor. Elbette aldıkları eğitimin de etkisi var ama bu %75 öğrencinin kendi potansiyelinden kaynaklanıyor. Son yıllarda MERAL ile ilgili pek çok olumlu cümleler duyuyorum. Öğrencilerimin çoğu bu okuldan memnun. Verdiği eğitimin kendilerini geliştirdiğini, hocalarımız çok iyi dediklerini biliyorum. Zaten son yıllarda hızla yüzdelik dilimi küçüldü. En iyi 3. anadolu lisesi olarak görünüyor. Belkide verilen eğitim açısından son dönemlerde en iyi olarak adlandırılıyor. Binnaz ege hakkında pek bilgim yok, ancak betül can yani eski adıyla milli piyango da okuyan öğrencilerim var. Okuldan genel olarak memnunlar. Ama onlara sorduğumda MERAL daha iyi diyenler oldu. Ama kendi okullarından da memnunlar. Bu hit anadolu liselerinde okuyan öğrencilerimin çoğu benzer şey söylüyor. Öğretmenler bize bol bol ödev veriyor. Asıl kalite ve başarı buradan gelmiyor. Bizim alt yapımız zaten iyi, onlar sadece yönlendiriyor. Yine biz kendi çalışmalarımız ve ek ders yani dershane takviyelerimizle başarıya ulaşıyoruz. Ama şu da var. Bu okulların bir ayağı da avrupa da. İmkanlar iyi. Öğrenci değişim programları ve projelere imza atıyorlar. Sosyal faaliyetleri çok iyi. Hacı ömer tarman betül can ile aynı düzeyde. Bazen o yüzdelik dilim olarak öne geçer bazen diğeri. hacı ömer de çok iyi bir okul. Çankayadaki atatürk lisesinde okuyan bir öğrencim var. 4. sınıfı yurt dışında okuyacak. Dediğim gibi bu liselerin hangisine girersen gir, iyi bir çalışma yaptığında ygs-lys de birinci olabilirsin. Üst düzey liseler. Başarılar. http://kaliteliokullar.com/kokul/ankarada-en-cok-tercih-edilen-anadolu-liselerinin-siralamasi/ Bu arada gazi anadoluyu ilk sıraya yazman abest olmaz. Şansını dene. hatta nakillere bile başvur. Ekim ayına kadar. Bir öğrencim nakiller ile milli piyangoya baya düşük puanla girebilmişti 4 sene evvel. O yüzden şansını sonuna kadar dene. Başarılar…

  • hocam teşekkürler dediğiniz gibi her şey öğrencide bitiyor

   • Örneğin, Ankara Fen Lisesinden çok memnun olan öğrenciler vardır, çoğunluktur, dışardan öyle görünür. Ancak mutlu olmayan öğrenciler de vardır. Lisede çalışma şevkini kaybeden, çeşitli kötü alışkanlıklara kapılan da olabiliyor. O nedenle iyi bir lise çok önemlidir ama asıl önemli olan kişinin kendini bilmesi, hedefli ve planlı çalışmasıdır.

 17. Merhaba.

  Bu faydalı site için çok teşekkür ederim. Bana baya yardımcı oldu. İnşallah herkez istediği liselere gider ve iyi bir geleceğe sahip olur. Sormak istediğim şey şu ; Tercihler nasıl yapılıcak? Birde kaç tercih hakkı olucak geçen senelerde 4. tercih bile vardı şansını bazı insanlar sonuna kadar deniyordu, bu sene tek tercih mi olucak çunku sadece bir hafta verilmiş süre olarak, ek tercih olmayacakmı , yedekler için ek tercih mi yapmak gerekicek? Kafamda deli sorular 😀

  • Bir kez tercih hakkı verilecek 31 temmuz’da başlayacak. 15 tercih A grubu 6 tercih de okul türü seçebileceğiniz B grubu. Ek yarleştirme yapılayacak. Her hafta ekim ayına kadar, okullar e okul üzerinden boş kontenjanlarını güncelleyecek. Nakil hakkınız var yani. Ek yerleştirme gibi bu da. Ama bunda okulları siz takip edip, boş kontenjanlara başvuracaksınız.

 18. Kızımın yüzdelik dilimi 0,17 puanı 493,2688 kabataş lisesini istiyoruz. Sizin öngörünüz ne olabilir , teşekkür ederim

  • Almancayı zorlayacaktır ilk etapta. Şayet gelmezse nakiller Ağustosun sonuna kadar diyor. Ama unutmayın, çoğu kişi eylülde nakil takibini bırakacak. Siz başka okula yerleşseniz bile ekim ayına kadar nakillerde boş kont. takibi yapın. Bence İngilizce kabataş olmasa bile almanca gelecektir diye düşünüyorum. Umarım nakillere kalmadan kazanırsınız. Başarılar…

 19. hocam benim türkiye geneli yüzdelik dilimim 2.42 puanım da 471.5573 ben denizliden bir okula yerleşmek istiyorum lütfen benim için bir tercih listesi yapar mısınız

 20. hocam ilk soru içın tesşekkürler benim denizli anadolu lisesini tutturma ihtimalimi açıklamalı şekilde değerlendirebilir misiniz?

 21. hocam bir önceki soru için tesekkürler peki benim denizli anadolu lisesine yerleşme ihtimalimi açıklamalı bir şekilde değerlendirir misiniz

  • 204 kisi aliyor gecen sene kac kisi almisti? Yani kontenjan artisi olduysa olumlu. Kac taneyeni fen ve sosyal bilimler lisesi aciliyor? Sayisi ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Ayrica denizlide kac yeni kolej acilacak? Bu da onemli. Sonuc olarak bunlari bilmeden ne kadar dusecegini kestirmek zor. Asilda gelmesi zor ama nakillerde gelebilir. Suanda tahmini guc malesef.

 22. Merhaba,
  Ankara’daki özel fen liseleriyle ilgili yorumunuz nedir merak ettim. Kızım %4 dilimde, Gazi, Ayşe Abla ve Arı Fen liselerinden birini tercih etmeyi düşünüyoruz. Hangisi daha iyi olur? Teşekkürler…..

 23. Türkiye yüzdelik dilimim 2,24 il geneli 3,79 Aydem ve Dal gelme ihtimali nedir Birde Lütfü ege öğretmen lisesi fen lisesi olacakmı?

 24. Denizli ili için Türkiye dilimi 2,24 il geneli 3,79 Aydem veya Dala girme ihtimali nedir. Lütfü ege hangi okula dönüşecek bilgi alabilirmiyim

  • Aydem 1,37 den almış. Bu sene 2,24 e nakillerle belki gelir. Şansınız %50 diyebiliriz. İlk yerleştirmede gelme ihtimali zor ama nakilleri sonuna kadar takip ediniz. Lütfi Ege Anadolu Lisesi olarak yoluna devam edecek. Başarılar.

 25. Merhaba, kizimin TR yüzdelik dilimi 0,53, İstabul geneli 0,76, puani 488,2757. Tercihler konusunda yardimci olabilir misiniz ltf. Tesekkurler…

  • Yazabileceğiniz anadolu liseleri…1 İSTANBUL / BEYOĞLU / Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesi Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Fransızca 100 0,03
   2 İSTANBUL / FATİH / İstanbul Lisesi 0,07
   3 İSTANBUL / BEŞİKTAŞ / Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi İngilizce 0,11
   4 İSTANBUL / BEŞİKTAŞ / Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi Hazırlık + 4 yıl Almanca 0,14
   5 İSTANBUL / KADIKÖY / Kadıköy Anadolu Lisesi Hazırlık + 4 yıl İngilizce 0,42
   6 İSTANBUL / FATİH / Cağaloğlu Anadolu Lisesi Hazırlık + 4 yıl Almanca 0,47
   7 İSTANBUL / ÜSKÜDAR / Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

   Hüseyin Avni yüksek ihtimalle gelir. Cağaloğlu da gelebilir. Kadıköy, Cağaloğlu için şansınız epeyce yüksek. Nakil takibi de yapınız. Yaşar Acar fen lisesini de emniyet olarak arka sıralara yazabilirsiniz. Bu liselerin hepsi de iyi. Yüzdelik dilimi küçük olan bişraz daha iyi. Asıl önemli olan lisedeki çocuğunuzun çalışma performansı. Başarılar.

 26. Benim Türkiye Geneli Yüzdelik dilimim %24,1 .. Fethiye Fatih Anadolu Lisesi %23,45 sizce Yerleşebilirmiyiim ?

  • Büyük ihtimalle yerleşirsiniz, ola ki yerleşemezseniz nakillerle yine yerleşirsiniz diye düşünüyorum. Başarılar.

 27. oğlumun yüzdelik dilimi ile göre 0,81 ankarada tercih etmem gereken okullar hangileri olabilir.Ayrıca mev fen lisesini de düşünebilirmiyiz bu okul hakkında kararsızız .teşekkürler

 28. 2013-2014 yılı sbs sınavında yuzde 15 ve 373 puan ile Afyon S.B.Lisesinde hazırlık okuyan öğrencinin bu sene daha iyi bir okula nakli mümkünmüdür,tekrar tercih yapabilirmiyiz,teşekkürler…

 29. tercih listemizde yer almayan bir okula nakil talep edebilirmiyiz,
  tercih listemizde olan birden fazla okula nakil talebinde bulunabilirmiyiz

  • Evet, talep edebilirsiniz. Boş bulunan okullara nakil talep edebiliyorsunuz. İşte kılavuzdan detaylar…Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri ve bu kılavuz esaslarına göre, 2014-2015
   eğitim öğretim yılında hazırlık sınıfına veya 9’uncu sınıfa kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin, açık
   kontenjan bulunan başka bir okula yerleştirmeye yönelik nakil talebinde bulunmaları hâlinde
   yerleştirme sonrası okullarda oluşan taban puana bakılmaksızın, başvuranlar arasında puan
   üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir.
   Yerleştirmeye yönelik nakil talepleri, öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin kaydının
   olduğu okul müdürlüklerine yapılacaktır.
   25-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında (saat 17:00’ye kadar) nakil müracaatları alınacaktır. 29
   Ağustos 2014 saat 19:00’da nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacaktır.
   Yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri benzer biçimde Eylül ayı sonuna kadar haftalık
   periyotlarla devam edecektir.
   Yerleştirmeye yönelik nakil müracaatları haftalık olup, her bir periyot için nakil müracaatı ayrı
   ayrı yapılacaktır.
   Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla gerçekleştirilecek olan yerleştirmeye yönelik nakil
   işlemleri, okulların ilan edilen boş kontenjanları için yapılacaktır. Nakil yerleştirme döneminde,
   başka bir resmî/özel okula nakil talebinde bulunan öğrencilerden boşalacak kontenjanlar bir sonraki
   haftanın boş kontenjan listesinde yer alacaktır. Söz konusu işlemler sonucu nakil talebi gerçekleşenler
   ve boş kalan kontenjanlar e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir.
   Ekim ayı itibariyle yapılacak nakillerde Eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu oluşan
   taban puan esas alınacaktır.

 30. Ankara Atatürk Lisesi hakkında bilgi verirmisiniz T.geneli yüzdelik dilimim 2.15 Ankara için sıralamam nasıl olmalı sizce hangi anadolu lisesine yerleşirim? puanım 473 Sizce H.Ömer Tarman mı Ankara Atatürk mü, beş yıllık olması tedirgin ediyor, bazı arkadaşlarım puanları yüksek olmasına rağmen ilk tercihhe A.A.L yazacaklar buda kafamı karıştırıyor. Ayrıntılı cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler

  • Muhtemelen Betül Can gelir size. Binnaz egeyi de nakillerden zorlayabilirsiniz. Başarılar dilerim.

  • Atatürk Lisesinde bir öğrencim okuyor. Okul çok faal ve sosyal bir okul. Kendisi 3. sınıfı yurt dışında okuyacak. Kendisi memnun okulundan. Bence de kaliteli bir okul. Değerlendirebilirsiniz.

 31. Berrin Yörükçü

  Hocam iyi günler verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler, çok faydalı oluyor diğer soru cevapları da okuyarak kafamıza takılan pek çok konuyu aydınlatabiliyoruz. Bu nedenle sitenizi çok beğeniyorum.
  Tercih işlemleri bizi çokgerdi, umarım doğru tercih yapar pişman olmayız, puan düşükte olsa yüksekte olsa, yine de tercih yaparken düşünmeden olmuyor, eve en yakın okul en iyi okuldur mantğı ile TR geneli yüzdelik dilimimiz 2.l5 olmasına rağmen ilk tercihe Nermin Mehmet Çekiç Anadolu lisesini yazmak mantıklımıdır, bu yüzdelik dilimle Ankarada Anadolu Liseleri arasında siz tercih yapsanız nasıl yapardınız, Bizim için kısaca sıralarmısınız
  Teşekkürler işleriniz kolay gelsin

  • Eve en yakın okul en iyi okuldur mantığı kesinlikle yanlış. Bahsettiğiniz okul-Nermin Mehmet Çekiç yüzde 3 ten öğrenci alıyor. O da Ankara’daki en iyi 10 anadolu lisesinden birisi. Ancak daha iyisi varken yakınlık ikinci planda kalır. Betül Can’a gidenler hep Çankaya’da mı oturuyor? Ben olsam yüzdelik dilimi en küçük olanlar için şansımı denerim. Çünkü rekabet edeceğim öğrenci sayısı ne kadar fazla olursa, başarı da o kadar kolay gelir. Benim yaklaşımım bu yönde. İlk bir aydan sonra, merak etmeyin öğrenci okula ve uzaklığa alışacaktır. Yine de karar sizin tabi. Ben olsam yüzdeliğe göre aşağıdaki gibi sıralardım. Zaten yüzde 3 ten sonrası garanti tutar. Başarılar.

   Sıra Okul Adı Öğretim Süresi Öğretim Şekli Pansiyon Durumu Yabancı Dili Kontenjanı YÜZDELİK DİLİMİ
   1 YENİMAHALLE / Atatürk Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 374 0,68
   2 YENİMAHALLE / Gazi Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) İngilizce 340 0,99
   3 ÇANKAYA / Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 204 1,22
   4 ÇANKAYA / Dr.Binnaz Ege-Dr.Rıdvan Ege Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 238 1,58
   5 ÇANKAYA / Betül Can Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 238 2,39
   6 ÇANKAYA / Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 170 2,49
   7 ÇANKAYA / Ankara Atatürk Lisesi Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 374 2,56
   8 YENİMAHALLE / Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 170 3,13
   9 ÇANKAYA / Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok Almanca 68 3,58
   10 ÇANKAYA / Çankaya Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 136 3,72
   11 KEÇİÖREN / Fethiye Kemal Mumcu Anadolu lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Erkek) İngilizce 204 3,83
   12 ÇANKAYA / Ayrancı Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 136 3,84
   13 ÇANKAYA / Ümitköy Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 204 4
   14 ETİMESGUT / Toplu Konut İdaresi Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 272 4,36
   15 ÇANKAYA / Bahçelievler Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 238 4,59

 32. Merhaba kızımın türkiye geneli %5,53 İl geneli %8,38 ankara Hacı Ömer Tarman Almanca gelirmi acaba Bahçelievler Anadolunun eğitimi nasıl acaba. Evimize çok yakın Ayhan Sümer’in başarısı ve eğitimi hakkında bilginiz varmı? Bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  • Merhaba, açık söylemek gerekirse normal yerleştirmede Hacı Ömer Almanca zor gelir. Bahçelievler için şansınız daha fazla diyebiliriz; ama nakillerde şansınız daha da yükselir. Ayhan Sümer de Ankara’nın en iyi 20 okulu arasında. Bu okula giden öğrencim olmadı, eğitimi hakkında geribildirim almadım. Ancak yüzdelik dilimi neredeyse Bahçelievler anadolu ile aynı. Ankara’daki anadolu liseleriniz üç gruba ayırdığımızda Bahçelievler ve Ayhan sümer orta grupta diyebiliriz. Hacı Ömer Tarman bir üst gruba girer diye düşünüyorum. Gerisi öğrencinin lisedeki gayretine bağlı. Başarılar.

 33. merhaba,
  Türkiye 0,53 (İstanbul 0,76) yüzdelik diliminde tercih yaparken % kactan inebiliriz. Kabatas oldukca zor gorunuyor ama yazmali miyiz sizce? Yoksa ilk tercih olarak Kadikoy Anadoluyu yazarsak yerlestirmede ilk tercih olmasi sebebiyle sansimiz artar mi?

  • İlk sıraya kabataş yazınız. Şansınızı nakillerde de deneyiniz. Kadıköy anadoluyu 2 ye yazmayla 1 e yazma arasında fark yok. 1 tutarsa gelmez kadıköy, ama 1 tutmazsa 2. sıraki kadıköye puanınız yetiyorsa gelir. Yani başkası kadıköyü 1 e yazdı diye kazanamaz. Önce puanınız yetecek. Yoksa 1. sıraya 300 puan alan bir öğrenci Kadıköy Anadoluyu yazdı diye yerleştirmez sistem. Öncelik puan üstünlüğüdür. Başarılar.

 34. Merhaba Puanımız 493.600 istanbulda hangi özel okullara başvuru yapalım. Yardımcı olur musunuz?

 35. Tercih listesinde olan yada olmayan okullara nakil talebindebulunulması nakiller sırasında karışıklığa neden olmaz mı
  Puan sınırlaması olmadığından herkes şansını denemek için puanı çok yüksek te olsa birden fazla okula nakil için başvurursa kaos olur mu

  • Zannetmiyorum 3 boş kontenjan var diyelim en yüksek alan 3 kişi hak kazanacak, şayet kayıt yaptırmazsa ertesi hafta o okul yine boş kont. belirtecek. Bir karışıklık olmaz. İnternet ortamı olduğu için sorun yok.

 36. tercih yaparken hangi yüzdelik dilime gore yapcaz türkiye mi ? il mi ?

 37. Hocam. size bir sorum olacak? puanım 457. yüzdelik dilimim %4.36 Eskişehir’de ikamet ediyorum.
  ÜST TERCİHLERİM (İLK 5 TERCİH FEN LİSELERİ) :
  1. Afyon merkez fen lisesi yüzdesi 1.64.
  2. İnegöl fen lisesi yüzdesi 2.37,
  3. Bilecik Fen Lisesi yüzdesi 3.18
  4. Ankara Cumhuriyet Fen Lisesi (taban puanı belli değil, kont.:150, öğretmen Lisesinden dönüşlü),
  5. Polatlı Fen Lisesi (taban puanı belli değil, kont.:120, öğretmen Lisesinden dönüşlü),
  bu 5 fen lisesini tercih listemin başına yazacağım.
  YAKIN TERCİHLERİM (ORTA 5 TERCİH ANADOLU LİSELERİ) :
  6. Eskişehir Anadolu Lisesi yüzdesi 2.47,
  7. Eskişehir Kılıçoğlu Anadolu Lisesi yüzdesi 4.34
  8. Eskişehir Fatih Anadolu Lisesi yüzdesi 5.47,
  9. Eskişehir Muzaffer Çil Anadolu Lisesi yüzdesi 6.98,
  10. Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi yüzdesi 10.01,

  Bu şekilde tercih yaptığımda yukarıda bahsettiğim fen liselerinin gelme ihtimali var mıdır? Özellikle 4.5. tercihleri başa yazdığımda gelme ihtimali daha yüksek midir. Artı Eksi yönleri nedir? Ya da yazmamalı mıyım? Yoksa bu fen liseleri tercihlerim ölü tercih mi yapmış olurum???
  Yanıtınız için şimdiden teşekkürler…

 38. Merhaba. Öncelikle verdiğiniz bilgiler, açıklamalarınız ve yardımlarınız için çok teşekkürler .yüzdelik dilimim 14 antalya lisesi %14 ile alıyor.ancak antalya merkezde antalya lisesi (%14) ile muratpaşa türk telekom and.lisesi (%9,97..)arasında tercih edilecek okul yok levent aydın and.lisesine (%9.42)girebilme şansım olurmu. Levent aydın and lisesi. (%9.42). Muratpaşa türk telekom and lisesi (9.97). Antalya lisesi (%14.12). Atatürk anadolu lisesi (%16.27). Navzat saygan and lisesi (%16.87) bu şekilde tercih yapsam hangi liseye yerleşebilirim.birde anyalya erünal sosyal bilimler lisesi (%11.65) bulunduğum yere servisle 1.5 saat uzaklıkta uzak okulu seçmenin dezavantajı olurmu. Teşekkürler…..

  • Git gel yapacaksanız 1,5 saat yorucu olabilir. O nedenle yakın okul avantajlı olabilir. Ben olsam yüzdelik dilimi küçükten büyüğe doğru sıralama yapardım. Muhtemelen %10-14 arası yazdığınız okullardan birisi gelecektir. Nakillerden %9 lardan yazdığınız yer de gelebilir. Başarılar.

 39. mustafa tosuntaş

  selam kızımın yuzdelik dilimi türkiye geneli 15,11 il geneli 16,3 konya ili içerisinde anadolu liselerine nasıl bir tercih yapabiliriz konya meram selcuklu karatay ilçeleri

  • Merhaba, Konya’daki anadolu liselerinin sıralaması aşağıdaki linkte mevcuttur. Tercih yaparken Türkiye geneli yüzdelik dilimlere dikkat ederek, yüzdelik dilimi küçük olan okulları başa yazarak sıralayınız. Muhtemelen şu üç okuldan birisi gelir.
   SELÇUKLU / Atatürk Anadolu Lisesi 11,44
   MERAM / Meram Mehmet-Münevver Kurban Anadolu Lisesi 13,03
   MERAM / Naciye Mumcuoğlu Anadolu Lisesi

   Başarılar.

 40. benim puanım 484.9716 TGYD 0.83 buca fen(0.52)ve Halil kale fen l(0.59)istiyorum .Bu okullara gitme ihtimalim nedir?Bunlar tutmazsa izmir anadolu öğretmenin dönüştüğü çiğli fen lisesine gidebilirim ama bu okulun yüzdelik dilimi yok bu okulun da başarılı olacağını düşünür müsünüz ?tercih etmeli miyim ?sizce manisa fen(1.2)mi çiğli fen mi daha başarılı olur?

 41. benim Türkiye dilimim 3,21 dr rıdvan ege binnaz ege 1.58 sizce birinci sıraya yazsam girebilirmiyim bide istediğimiz okulu 1.sıraya yazsak girme ihtimalimiz daha mi yükselir

 42. türkiye geneli dilimim 3.21 ankarada oturuyorum en doğru tercih listesini oluştururmusunuz bir de rıdvan ege binnaz egeye girebilirmiyim

 43. istediğim okulu en başa yazsam girme ihtimalim daha mı yüksek olur,

  • Puanınız tutmadığı taktirde ister ilke yazın ister sona, hiç bir şey değişmez. Önce puan üstünlüğüne bakılır.

 44. yüzdelik dilimim türkiye geneli 3.21 ankara da oturuyorum en doğru tercih listesini yapabilirmisiniz bir de rıdvan ege binnaz egeyi çok istiyorum girebilirmiyim

 45. benim yüzdelik 0.83 izmir’ de oturuyorum buca feni ve halil kale feni yatılı düşünüyorum önerir misiniz(yatılı okumayı yani)puanım bu okullara yetmezse yeni dönüşen çiğli fen lisesini mi manisa feni mi tercih etmeliyim?

  • Buca İnci-Özer Tırnaklı Fen Lisesi 0,52; Halil Kale Fen Lisesi 0,59; Manisa Fen 1,20… Sorunuza gelecek olursak; Buca ve Halil Kale asıl yerleştirmede çok zor. Ancak nakillerde olabilir. Manisa fen zaten bir aksilik olmazsa gelir. Çiğli fen mi, Manisa fen mi derseniz; tabiki Manisa fen derim. Yatılı okumanın avantaj ve dezavantajları var. İlk bir yıl dezavantajlarını (uzaklık, özlem, uyum vb.) yaşarsın; sonrasında da (özgüven, girişimcilik vb.) gibi artılar da katar. Tabi arkadaş ortamına dikkat etmek ve kendini bilmek avantaj sağlar. Hedeflerini bilirsen yatılı okumanın hiç bir sakıncası yok diye düşünüyorum. Güzel okulları okumak ve bitirmek için bu sıkıntılar çekilir diye düşünüyorum. Başarılar.

 46. biz adanada fen lisesi tercih edeceğiz(%38 türkiye geneli)boş kontenjandan geleceğini tahmin ediyorum. yalnız endişem fen liselerinin 5 yıl olması. bu doğru bir bilgimidir? eğer doğru bir bilgiyse bunun avantaj ve dezavantajları nelerdir? teşekkür ederim.

  • Milli eğitim bakanının bu yönde bir açıklaması vardı. Muhtemelen fen ve sosyal bilimler liselerinde hazırlık sınıfı olacak. Bence bu dezavantaj değil, aksine avantajdır. İngilizce ya anokulunda ya da lisede en iyi öğreniliyor diye düşünüyorum. %38 ile yeni açılanlara nakil ile belki girebilirsiniz. İnşallah olur. Başarılar.

 47. Balıkesir’de yaşıyorum.Türkiye geneli yüzdelik dilimim 22,12 Kırıkkale MERKEZ / Kırıkkale Atatürk Anadolu Lisesini tercih etmek istiyorum yüzdesi 16,83 yatılı okuyacağım sizce yerleşebilir miyim?2.tercihim MERKEZ / Kırıkkale Osman Gazi Anadolu Lisesi öğretmen lisesinden dönüşlü yüzdesi yok ve yatılı sizce hangisine yerleşebilirim?

  • Yüzde 16 olan rahatlıkla gelir diye düşünüyorum. Başarılar.

   • tercih listemi oluşturdum fakat bazı arkadaşlarım hatalarım olduğunu söylediler.ve aileme uzak bir okulda okumamın yanlış olduğunu söylediler.içimde tereddüt oluştu.mesafe önemli midir?Kırıkkale ‘de dedem var ve baba tarafım orada.Ailemin yanında okumam şart mı? TERCİH LİSTEM 1.Kırıkkale Atatürk Anadolu Lisesi 136 16,83 2.Kırıkkale Osman Gazi Anadolu Lisesi 136 yüzdesi yok 3.Bursa Osmangazi BTSO Hüseyin Sungur Anadolu Lisesi 204 26,71 4.Balıkesir Merkez Şule Yüksel Şenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 136 yüzdesi yok 5.Manisa Akhisar Şeyh İsa Anadolu Lisesi 204 yüzdesi yok 6.Manisa Akhisar Çağlak Anadolu Lisesi 204 32,53 7.Balıkesir Savaştepe Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi 136 yüzdesi yok Sizce tercih sıralamam doğru mu? İmam Hatip okumak istemiyorum .Sözelciyim ve arkadaşım ilk tercihim tutarsa iyi bir lisede okumuş olacağımı söylüyor.Sözel okumak isteyenin iyi bir lise ve üniversite mezunu olması gerekir mi?

    • Kendi Türkiye geneli yüzdelik dilimini yazmamışsın. O nedenle yorum yapmam zor. Ancak il dışında iyi bir lise okunacaksa yurtta kalmaya değer. Ancak orta düzey liseler için akraba yanı ve yakın yerler mantıklı. Sözel de okusan sayısal da olsa her zaman iyi lise bir avantajdır. Yüzdelik ne kadar küçükse o lise o kadar iyidir diyebiliriz, tabi genel olarak diyebiliriz.

 48. izmir fen lisesi 0.12
  buca inci özer tırnaklı fen lisesi 0.52
  halil kale fen lisesi0.59
  çiğli fen lisesi bilinmiyor(dönüşen okul)
  soma fen lisesi2.68
  karşıyaka anadolu lisesi 3küsür
  yusuf kemalettin perin fen lisesi bilinmeyen
  benim yüzdelik dilimim 0.83 tercih listesi uygunmudur değiştirmemi düşündüğünüz liseler var mıdır

  • Soma fen Çiğlinin önünde olabilir. Çiğli 450-460 puan seviyesinde bir okul.Ben dönüşen fen liseleri yerine dönüşmemiş köklü fen ve anadolu liselerini tercih etmekten yanayım. Gen el anlamda sıralama güzel, ama çiğli fenin yerini tekrardan düşünebilirsin. Başarılar.

 49. merhaba hocam,türkiye genelinde yüzdelik dilimim %1 il genelinde yüzdelik dilimim ise %1,3 puanım 483,3415 .kadıköy anadolu lisesine girme şansım nedir?sizce tercih listesine hangi okulları yazmalıyım? şimdiden teşekkürler.

  • Kadıköy anadolu lisesi 0,42 den öğrenci almış. Sizin yüzde 1. Gelme ihtimali yüzde 40 larda diyebilirim. Nakillerden gelebilir belki. Üst tercihlerinizde bulunsun. Yüzdelik dilime göre ve isteğinize göre sıralama yapabilirsiniz. İstanbul’daki okullara pek hakim değilim. Yüzdeliği küçük olanları üst sıralara yazınız.
   5 KADIKÖY / Kadıköy Anadolu Lisesi Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) İngilizce 340 0,42
   6 FATİH / Cağaloğlu Anadolu Lisesi Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız) Almanca 204 0,47
   7 ÜSKÜDAR / Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 170 0,54
   8 BEŞİKTAŞ / Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 238 0,68
   9 KARTAL / Burak Bora Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 238 0,94
   10 BEŞİKTAŞ / Atatürk Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 272 1,14
   11 BAHÇELİEVLER / Adnan Menderes Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 170 1,18
   12 KARTAL / Burak Bora Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok Fransızca 34 1,20
   13 ŞİŞLİ / Nişantaşı Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 136 1,43
   14 KARTAL / Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 204 1,61
   15 FATİH / Pertevniyal Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 238 1,63
   16 FATİH / Vefa Lisesi Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız) İngilizce 170 1,70
   17 ÜSKÜDAR / Haydarpaşa Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Erkek) İngilizce 340 1,98
   18 BEŞİKTAŞ / Beşiktaş Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 170 1,99

 50. yüzdelik dilim=0.83 tercih listem
  izmir fen =0.12
  buca fen=0.52
  halil kale fen=0.59
  çiğli fen =dönüştüğü için bilinmiyor
  soma fen=2.68
  karşıyaka anadolu=3küsür
  atakent anadolu=4küsür tercih listem uygun mu ?bu listeye özel okul eklenir mi

  • Çiğli fenin yerini tekrar düşünün. Şu anda bu sıralamada buca fen ve halil fenden sıyrıldığı anda çiğli fen tutar. Aşağısını sistem okumaz. Özel okula gerek yok diye düşünüyorum. Yinede siz bilirsiniz. Başarılar.

 51. hocam balıkesir de yaşıyorum türkiye geneli yüzdelik dilimim %12 balıkesir rahmi kula anadolulisesine gitmek istiyorum okulun yüzdelik dilimi %6 gidebiliriyim

 52. kızımın türkiye %14 kayseri il %17 talas sosyalbilimler vekayseri anadolu sağlık meslek liselerini vekayseri anadolu liselerini terçih ettik sizce bu sıralamamız doğrumu sağlık meslek liselerini yazmamızı önerirmisiniz

  • Mantıklı bir sıralama. %14 benim yüzdelik dilimim olsa, hiç düşünmeden sağlık yazarım. Zira iş bulma daha kolay. En az 20 sene daha sağlık sektörü canlı kalacaktır.Tabi kızınızın da sağlığa ilgisi varsa. Başarılar.

 53. hocam kayseride yaşıyoruz kızım türkiye genel yüzdelik dilimi %14 kayseri il yüzdesi%17kayseri talas hidayet aydoğan sosyal bilimleri % si yok ve kaseri sağlık meslekliselerini bunlarında % si yok ve M.eminoğlu anadolu 9.58 – Necdet Taş anadolu 11.71 – kocasinan anadolu 16.81 – osman ulubaş anadolu 28.23 -seyide daloğlu anadolu 23.07 -behice yazgan anadolu 29.69 -cemal bozkurt anadolu 34.40 bu şekilde tercih yaptık sıralamamız sizce doğrumu bu okullardan biri gelirmi sağlık meslek liseleri için önerileriniz nelerdir

  • Nejdet taş nakillerden, kocasinan ise doğrudan gelir. Bence sıralamanız güzel. Sağlık için kayserideki okulları bilmediğimden önerim malesef yok. Ama taban puanı küçük olanı öne yazın pişman olmazsınız. Başarılar.

   • osman ulubaş ın yüzdesi kesin değilmiş fazla isteyen olunca hem ulaşım da çok kolay o yüzden yüzde düşe bilir yani puan yükselebilirmiş bu durumdada taban puanı küçük olanı yukarı yazmalımıyız ??

    • Farazi bilgi yerine kesin bilgiden gitmek daha mantıklı. O nedenle yüzdeliği küçük olan yazmak mantıklı. Özel bir sebebi var ise yüzdeliği büyük olanı yazabilirsiniz.

 54. Merhaba puanım 366 ve yüzdem %22 tercihte yardımcı olur musunuz (Ankara)

 55. hocam sizce lütfi ege anadolu lisesine gitmek mi daha iyi yoksa türk eğitim vakfı anadolu lisesine gitmek mi bir değerlendirir misiniz

 56. İyi akşamlar.Puanım 474,7 Türkiye sıralamam 2.01 il sıralamam 2,43 en son yüzde kaça kadar inmeliyim ,teşekkürler.

 57. hocam bu yararlı site için teşekkürler sizce lütfi ege anadolu lisesi mi daha iyi yoksa türk eğitim vakfı anadolu lisesi mi yüzdelik dilimim 2.41

 58. lütfen bana cevap yazın..
  sizce sağlık meslek liselerine gitmek iyimidir tercih için kararsızımm..

  • Lisede 10 saat çalışıp çok çalışıp kaliteli bir üniversite ve bölüm kazanırım diyorsan fen ve anadolu liselerine gitmelisin. Ama ben kendimi o kadar çalışmam diyorsan, 20 li yaşlarda kolayca iş bulayım, tatmin edici bir para kazanayım ve dahası sağlık sektöründe çalışmaktan zevk alırım diyorsan 1 saniye bile düşünmeden sağlık yazabilirsin. 20-30 sene daha sağlık sektöründe iş sıkıntısı olmaz diye düşünüyorum. Başarılar.

 59. merhaba benim yüzdelik dilimim 11,75 adanada yeşıyorum tercih yapmama yardımcı olur musunuz

 60. hocam il yüzdem 17 türkiye ise 14 rica etsem sıralı bi şekilde tercih söylermisiniz 🙂 🙂 🙂 kayseride yaşıyorum çevre illerde olabilir bide sağlık sosyal bilimler ve anadolu lisesi olacak 🙂

 61. Merhaba,ben 458 puan aldım sivasta yeni açılan sosyal bilimler lisesine gitmek istiyorum. Ancak busene yeni olduğu için düşük puanlı öğrenciler tercih edebilir endişesi vesöylentisi var ama ben bu alanda kendimi yetiştirmek istiyorum. Bunun içinde ilk sıraya yazdım bu durum beni olumsuz etkilermi yardımcıolutsanız sevinirim trşekkürler

 62. Hocam ben sivasta %4 dilimine girdim sosyal bilimler lisesine gitmek istiyorum ancak yeni olduğu için yüzdelik dilimi çok düşük olan öğrenciler tercih edebilir endişesi ve söylentisi var bu durum benim başarımı olumsuz etkilermi gerçekten düşük puanda öğrenciler alınabilirmi ben ilk tercihime yazmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim çok kararsızım

  • Yeni dönüşen okullar bu yıl puanlarını arttıracak ancak seneye daha da yükselir. Bu okulların kaliteye ulaşması için 2-3 sene geçmesi gerek. Genelde köklü okulları tercih etmek mantıklı. Ancak siz sosyal bilimlerde okumayı çok istiyorsanız bence doğru karar. başarılar.

 63. Merhabalar, kardeşimin yüzdelik dilimi 6.12 puanı 446.1263. Afyon Bolvadinde ikamet etmekte ve fen lisesi olarak Aksehir ve Bolvadin fen liselerini yazmayı düşünüyoruz ancak gelebilme olasılıkları nedir yardımcı olurmusunuz? Diğer bir sorum ise eğerki fen lisesi olmaz ise Sosyal bilimler lisesini yazmayı düşünüyoruz Eskişehir Eti sosyal Bilimler var aklımızda. Ve birde Bolvadinde de bu yıl Sosyal Bilimler acılacak tabi geçmişi olmadığ için kalite yönünden nasıldır tahmin edemiyoruz. Anlayacagınız cok kararsız kaldık bu puanla sizcede yakın iller olarak ve okul sıralaması olarak nereleri yazabiliriz! umarım Acil cvp alabiliriz 🙂
  Şimdiden teşekkürler hocam

  • BOLVADİN / Ayfer-Ceylan EMET Fen Lisesi 6,80 yüzdelik dilim ile kapatmış. AKŞEHİR / Akşehir Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi 3,10 ile almış. Ayfer Ceylan Emet fen lisesi için büyük ihtimalle hayırlı olsun diyebiliriz. Yeni açılan sosyal bilimler öğretmen lisesi kalitesinde olacaktır. Yeni açılmayan yani dönüşmeyenleri yazmak daha mantıklı. Ankara dışındaki okulların kalitesi hakkında net bilgim yok. Yüzdelik dilimi küçük olan genelde daha iyidir. Başarılar.

 64. Merhaba hocam yazıma cvp verebilrseniz sevinirim..lütfen acilll….

 65. Merhaba ben adanada yaşıyorum.teog yerleştirme puanım 435.487 .il yüzdeliğim %7.02 türkiye ise %7.89.ben ismail safa özler anadolu lisesini istiyorum.geçen sene 6.95’le almış.2012 yılında 445 puanla ve 6.50 yüzdelikle almış.2012 yılında kontejanı 90,2013de 68 2014’de ise 136.sizce girebilir miyim

 66. Merhaba benim puanım 459.74 türkiye geneli yüzdelik dilimim 4.05 ilde 4.59 dur. Türkiye genelinde hangi fen lisesine gidebilirim Teşekkürler

 67. iyi günler hocam bu lise okul kayıtları okullar tarafın dan mı yapılacak yoksa biz kendimiz mi yapacağız

  • On kayit otomatik olarak e okul üzerinden yapılır. Okula kesin kayıt için okula gitmeniz gerekir. Geçen sene bu şekildeydi. Muhtemelen yine aynı olacak.

 68. hocam merhaba oğlumun türkiye geneli yüzdelik dilimi % 4.66 il geneli ise %6.zmir’de yaşıyoruz.İstediğimiz okullar karşıyaka atakent lisesi 4.71- kız lisesi almanca 3.71 ingilizce 3.50.Atakent asillerden kız lisesi almanca veya ingilizce nakillerden gelebilir mi? şimdiden teşekkürler

 69. merhaba hocam bu sene 9.sınıflar okula kaçında başlayacak sorunun cevabı için şimdiden teşekkürler

 70. Tercih listemde olmayan ve yazsaydim puanimin rahat tutacagi bir okula nakil basvurulariyla gidebilir miyim?

 71. merhaba nakil işlemlerinde okullar boş kontenjanlarını hangi siteden açıklayacak? biz nakil işlemlerini nerden ve nasıl yapacağız

 72. Hüseyin Bürge nasıl bur okuldur ? Giden veya gören varsa yardım edebilir mi acilll?

 73. Hocam dal mı daha iyidir Lütfi ege mi ?

  • İki okul hakkında da çok fikrim yok taban puanı yüzsek kapatanı seçebilirsiniz. Bu güne kadar hiç pişmanlık oluşturmadı bu yaklaşım.

 74. Mrb hoca benim puanim 393 yuzdelik dilimim ise 16 ve ben istda bakirkoy,bahcelievler,bagcilar tarafinsa anadolu lisesi istiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim.nakil sonucuna gore mi yapicam tercihi yada okul puanina goremi bilmiyor tsk ederim.simdiden allah razi olsun hocam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.