Anasayfa / Kaliteye Dair / 2014 yılı lise tercihleri nasıl yapılacak örnekli açıklama

2014 yılı lise tercihleri nasıl yapılacak örnekli açıklama

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih danışmanlığı, okul araştırmaları ve eğitime dair haberleri video forum tadında sunan kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

2014 yılı lise tercihleri nasıl yapılacak örnekli açıklama

Çok sorulan bir soru: Tercihlerimizi nasıl yapmalıyız? Tercihi nasıl yapmak mantıklı?

Aşağıda lise yerleştirme süreci başlığında tercih sürecini detaylı anlattım. Ama ben en çok sorulan “Tercihlerimizi nasıl yapmalıyız? , örneklerle açıklar mısınız?” sorusunu öne almak istedim. Bildiğiniz üzere A ve B grubu tercihleri diye iki kısımdan oluşuyor bu sene tercihler. A grubundan 15, B grubundan 6 tane. A grubu bizim için asıl önemli kısım. Zira istediğimiz okulları nokta atışı yazacağız oraya. Amacımız puanımız ile güzel bir okula yerleşmek. B grubu ise okul türlerini sıralayacağımız tercihler. Burada nokta atışı okul yazamıyoruz. A grubuna yerleşemezsek B grubundan ilk seçtiğimiz okul türü hangisiyse evvela onu deneyerek bizi adresimize göre boş okula yerleştirmeye çalışacak. Şimdi gelelim bizim için önemli olan A grubu tercihlerine…

A GRUBU TERCİH NASIL YAPILIRSA RİSK AZ OLUR…

tercihornekliseler

B GRUBU TERCİHLER

BGRUBUTERCIH

Yukarıda da görüldüğü gibi ben 15 tercih hakkımızı 3 parçaya tasnif ettim kendimce. İsterseniz siz 5 parça da yapabilirsiniz. Nasıl mı? Üç parçalı tercih sistemimde yüzdelik diliminizden daha küçük olan okulları yazıyoruz. Yüzde 5 ya da yüzde 3 daha küçüğe kadar inebilirsiniz. (Beş parçalı sistem yapmak isterseniz 3 tane okul yazarsınız bu bölüme). Beş okul yazdığım üst tercihler bittikten sonra orta tercih bölümüne geçiyorum. Beş tane de buraya kendi yüzdelik dilimime yakın okullardan yazıyorum. Ve son olarak, A grubunda bir yere yerleşmeyi garantilemeye çalışmak için kendi yüzdelik dilimimden daha düşük okulları da buraya yazıyorum. Ben 5-5-5 yaptım. İsterseniz siz listenizi bu mantıkla 5-8-2 yada riski sevmiyorsanız 5-4-6 ya da çok riski seviyorsanız 8-1-1 yapabilirsiniz. tabi 8-1-1 de son tercih gelmezse B grubuna kalır işiniz. Aşağıda çok önemli bilgiler var. Okumanızı tavsiye ederim.

Lise Yerleştirme Süreci 

Tüm okul türlerine yerleştirme işlemleri, 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile öğrencilerin 8’inci sınıfta girmiş oldukları yazılı sınavlarının bir tanesinin Bakanlık tarafından merkezi olarak yapılmasından ibaret olan Ortak Sınavlar puanlarının değerlendirmesi sonucu açıklanacak YEP ile gerçekleştirilecektir.

Taban puan uygulaması olmadan 8’inci sınıfı başarı ile tamamlayan öğrencilerin tümü yerleştirme işlemleri için tercihte bulunabilecektir. Tercihler, okul tercih kodlarına göre yapılacak tercihleri içeren A grubu ve okul türlerine göre yapılacak tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta alınacaktır. A grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içerebilen 15 adet tercih alınacaktır. Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacaktır. Tercih listesi yerleştirme işlemleri için asıl olup, yerleştirme işlemlerinden sonra öğrencilerin durumlarına uygun okul nakil taleplerinde bulunmaları için bağlayıcı bir unsur olmayacaktır.

Peki lise yerleştirme işlemi nasıl yapılacak?

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri taban puan uygulaması kaldırılarak ‘tüm öğrencilerin sahip olacağı’ Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile tek seferde ve tek takvimle yapılacaktır. Yerleştirme işlemi yapılan tüm öğrencilerin kaydı e-okul sistemi tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecektir. Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla öğrenci kaydedilecektir.

Özel Okullar Nasıl Öğrenci Alacak?

Özel okullar tam burslu olarak alacakları öğrencileri Türkiye çapında puan üstünlüğüne göre ilk %5’lik dilim içerisinden alacaklardır. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye geneli ilk % 5’lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il çapındaki ilk % 5’lik dilimden karşılayabileceklerdir.

Peki ek yerleştirme olacak mı? Nakiller nasıl olacak?

 Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri ve bu kılavuz esaslarına göre, 2014-2015 eğitim öğretim yılında hazırlık sınıfına veya 9’uncu sınıfa kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin, açık kontenjan bulunan başka bir okula yerleştirmeye yönelik nakil talebinde bulunmaları hâlinde yerleştirme sonrası okullarda oluşan taban puana bakılmaksızın, başvuranlar arasında puan üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye yönelik nakil talepleri, öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacaktır.

25-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında (saat 17:00’ye kadar) nakil müracaatları alınacaktır. 29 Ağustos 2014 saat 19:00’da nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacaktır. Yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri benzer biçimde Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla devam edecektir.

Yerleştirmeye yönelik nakil müracaatları haftalık olup, her bir periyot için nakil müracaatı ayrı ayrı yapılacaktır. Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla gerçekleştirilecek olan yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri, okulların ilan edilen boş kontenjanları için yapılacaktır. Nakil yerleştirme döneminde, başka bir resmî/özel okula nakil talebinde bulunan öğrencilerden boşalacak kontenjanlar bir sonraki haftanın boş kontenjan listesinde yer alacaktır. Söz konusu işlemler sonucu nakil talebi gerçekleşenler ve boş kalan kontenjanlar e-okul sistemi üzerinden görülebilecektir. Ekim ayı itibariyle yapılacak nakillerde Eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu oluşan taban puan esas alınacaktır.

takvimyerlestirmee

Umarım herkes istediği liseye yerleşir. Yerleştirme sonuçlarınızı -isterseniz tabi-sitemize yorum bırakarak bildirebilirsiniz. Bir de, kazandığınız lise hakkında, o lisenin verdiği eğitim hakkında sitemize yorum yazarsanız,  yeni okullarınızda belirli bir süre okuduktan sonra okulunuzun artı ve eksilerine yönelik bilgi paylaşımı yaparsanız pek çok veli ve öğrenciye yardım etmiş olursunuz. Hepinize başarılar diliyorum.

kaliteliokullar.com/kokul

Eğitim Uzmanı

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

ANKARA’DA EN İYİ ORTAOKULLAR (MEMNUNİYETE GÖRE)

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih …