Anasayfa / Araştırma yazılarımız / Ankara’nın en iyi 12 devlet anadolu lisesi araştırma sonuçları

Ankara’nın en iyi 12 devlet anadolu lisesi araştırma sonuçları

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Arama öğeleri: Ankara’nın en iyi 12 devlet anadolu lisesi araştırma sonuçları, Ankaranın en iyi 12 anadolu lisesi, Ankara’da en iyi anadolu liseleri hangisi?

Veli ve öğrencilere faydalı olması amacıyla 2012 ve 2013 yılının SBS taban puanları baz alınarak araştırılma yapılmış, 2012 yılının sınav sonuçları baz alınarak okullar sıralanmıştır. 2012 yılı sınav sonuçlarının baz alınmasının nedeni, sonuçlarının daha güvenilir olmasıdır. Zira 2013 yıl SBS hesaplamalarında mahkeme süreci ile ilgili bir takım tartışmalar olmuştur. O nedenle 2012 ye göre sıralama yapılmıştır. 2013 puanlarını da tabloda görebilirsiniz.

Sıra No İlçe Okul adı 2012 SBS taban puanı 2013 SBS taban puanı
1 Yenimahalle Atatürk Anadolu Lisesi 487,013 474,130
2 Yenimahalle Gazi Anadolu Lisesi 483,724 468,060
3 Çankaya Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi 481,396 464,412
4 Çankaya Dr.Binnaz Ege-Dr.Rıdvan Ege Anadolu Lisesi 477,479 457,891
5 Çankaya Betül Can Anadolu Lisesi 476,589 441,648
6 Çankaya Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi 474,574 446,249
7 Çankaya Ankara Atatürk  Lisesi 472,22 451,724
8 Yenimahalle Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi 469,644 444,476
9 Çankaya Çankaya Anadolu Lisesi 469,354 413,929
10 Keçiören Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi 466,414 439,542
11 Çankaya Ayrancı Anadolu Lisesi 466,253 437,095
12 Çankaya Ümitköy Anadolu Lisesi 465,323 435,160

Tabloda da görüldüğü gibi liselerin taban puanlarının ciddi oranda düştüğü görülmektedir. Bunun nedeni olarak, sınav sorularının geçen seneye göre zor olması ve hesaplama olarak söyleyebiliriz. Ancak başka bir etmen de çok sayıda yeni lisenin açılması (özel lise de dahil) ve ciddi oranda okulların kontenjanlarının arttırılmasıdır.

Ankara’da en iyi anadolu liseleri sıralaması-2016-2017 – Başarılı anadolu liselerini görmek için tıklayınız
Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

Nitelikli okullar listesi ne zaman açıklanacak? Listeye girmesi beklenen bazı okullar

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …

...BİR YORUM, BİNLERCE YARDIM...

Bir yorumunuz ile kaliteli okul arayan binlerce kişiye yardım edecek bilgiyi sunabilirsiniz.

*Amaç: Sitemizde yer alan araştırmalar ile veli ve öğrencilerin kaliteli eğitim veren okulları bulmalarını kolaylaştırmaktır. Sitemizde ziyaretçilerden gelen binlerce okul yorumu bulunmaktadır. En güncel okul bilgilerine ulaşmada sizlerin bilgi ve memnuniyet içeren yorumları çok önemlidir. Bu çerçevede siz değerli ziyaretçilerin, eğitiminden memnun kaldığı okullar hakkındaki yorumları, binlerce kişiye yardımcı olmaktadır. İl ve ilçelere göre kaliteli okullar ve okul önerileri için tıklayınız.

**Uyarı: Sitemizdeki okul yorumları ziyaretçilere ait olup, tüm sorumluluk yazan kişiye aittir. Olumlu ve olumsuz yorumlar belirli kurallar çerçevesinde objektif olarak onaylanmaktadır. Söz konusu kuralları sayfa sonundaki " Site kuralları " menüsünden okuyabilirsiniz. Okul yetkilileri, kurumları ile ilgili yorumlara cevap verebilir. Kurallar ile ilgili detaylar ve uygunsuz yorum şikayeti için tıklayınız. Sitemizde uyar ve kaldır prensibi geçerlidir. Şikayetlerinize 3 gün içinde dönüş yapılır. İletişim: kaliteliokullar@gmail.com

301 Yorumlar

 1. merhaba puanim 470 yd 2.70 mehmet emin resulzade anadolu lisesine girebilirmiyim geçen seneki taban puani 465 tesekkür ederim

  • http://kaliteliokullar.com/kokul/2014-yili-lise-taban-puanlari-yukselebilir-iste-arastirma-yazimiz/

   Yüzdelik diliminiz nedir? Yüzdelik diliminizi de paylaşırsanız sevinirim. Zira puanlar yanıltıcı. Tercih yaparken de yüzdelik dilimi kullanmak mantıklı. Bu sene puanlar 15-20 puan yüksek geçen seneye göre.İlgili çalışmamız için tıklayınız http://kaliteliokullar.com/kokul/2014-yili-lise-taban-puanlari-yukselebilir-iste-arastirma-yazimiz/ Mehmet Emin Resulzade de popüler bir okul. Umarım gelir, üst tercihlerde bulundurmakta fayda var.

   • yüzdelik dilimi yeni gördüm, fark etmemişim. 2012 de 1,16 yüzdelik dilim ile almış Mehmet Emin Resulzade… 2013’te puan olarak baya bir düşmüş. Dediğim gibi üst tercihlerde bulunmalı. Umarım gelir.

 2. yüzdelik dilimim 8, puanım 433 ayrancı çince ye girebilir miyim.teşekkürler….

  • geçen yıl 418 ile kapatmış. Sizin puanınız ise 433. Puana göre rahat gelir diyebilirsiniz. Ancak böyle kolay değil. Neden mi? Bu sene puanlar 15-20 puan yüksek geçen seneye göre. Bu bölüm geçen sene açılmış. Önceden ingilizce vardı sadece. Bölüm tuttuysa puan artma eğiliminde olabilir. Tersi de olabilir. Gelelim asıl mevzuya. Puanlardan ziyade yüzdelik dilimler önemli. Geçen seneki 418 puan yüzde kaça tekabül ediyordu. Liselerin yüzdelik dilimlerini MEB yayınlamadı henüz. Ancak geçen seneki bazı öğrencilerin verileriyle kıyaslama yaptığımda puanların 15-20 puan yükseldiği görülüyor. Yani yazdığınız okul ucu ucuna gelebilir ya da kaçabilir diye düşünüyorum. Bu sene ek yerleştirme yok, ancak nakil sürecini iyi takip ediniz. Zira boşalan kontenjanları takip edenler, baya düşük puanlarla yüksek okullara girebilir. Ama iyi takip lazım. Okullar açılsa bile nakil fırsatları olabiliyor.

 3. benim yüzdelik dilimim 5.95 ayrancı anadolu lisesi çince 6.72 kırkkonaklar anadolu lisesi 7.88 babam diyorki bir dil yüzünden ayrancı gibi güzel okulu kaçırma.ingilizceyi 4 yıl boyunca kurslarla öğrenmene devam edebilirsin diyor.acaba ayrancı çinceyimi seçsen yoksa kırkkonaklar anadolu lisesinimi çince korkutuyorda oyüzden.

  • Keşke yıllar geriye gitse de ben okumak isterdim çince bir anadolu lisesini. Neden mi? 7 milyarlık dünya nüfüsunun 1,3 milyarı çinli. Yani dünyanın 1/7 si ile anlaşmış oluyorsun. Sırf bu dili bilmek bile bir iş kapısı bir fırsattır diye düşünüyorum. İngilizce bilmek çok önemli, zira evrensel dil. Onu da kesinlikle öğrenmelisin. İngilizce + çince bilmek ise 3 insana eşit yapar kişiyi diye düşünüyorum (bir dil bir insan iki dil ik insan)… Ama istemediğin bir okulda da okuma. Ne benim ne babanın isteği değil, asıl kendi isteğin önemli. Kırkkonaklar lisesine geçen hafta sınav görevi için gitme imkanım oldu. Okul çok güzel. Her imkanı var. Ayrancı eski ve köklü bir okul. Kırkkonaklar da 3-4 yıllık bir okul ama başarılı ve yükselişte bir okul. İkisinde de düzenli ve planlı çalışan istediği üniversiteyi ve bölümü rahatlıkla kazanabilir. Bu arada sitede Ankara için en iyi 12 okulu çıkartmıştım. O yayı linki şu. http://kaliteliokullar.com/kokul/ankaranin-en-iyi-12-devlet-anadolu-lisesi-arastirma-sonuclari/ Ayrıca Ankara’daki en çok tercih edilen liselerin sıralaması var http://kaliteliokullar.com/kokul/ankarada-en-cok-tercih-edilen-anadolu-liselerinin-siralamasi/ Buna da bir bak. Zira yüzdelik dilimin 5,95. Daha iyi anadolu liseleri de gelebilir. Başarılar…

   • hocam sizden sonra araştırdık soruşturduk evet bir dil yüzünden %3dilimlik bir okula 6.70 le girebiliyorum.fakat mesela bahçelievler anad.lis.bir çok okuluda bünyesinde bulunduran büyük bir okul. yüzdelik dilimide 4.59 yeni sisteme göre okul kontenjanları artırıldığından dolayı kontenjan boşluğu bırakmadan dolduracaklar.yani ben bunu yazarsam çıkma ihtimalide yüksek olacak.birde dikmende ayhan sümer var.oda 5.89 oda çok yüksek ihtimal çıkar.ama babam hala çincede israr ediyor.tamam bende tamamımda acaba bahçelimi ayrancımı ayhan sümermi..inanın kafayı yiyeceğiz.hocam ne olur biraz bilgilendirin bizi okullar hakkında..bu arada benim % 5.95 di.dilimim.çok kararsızım hocam ne olur bilgi verin bana hangisi olmalı.şimdiden çok teşekkür ederim.

    • İstanbul’daki okullar hakkında malesef öğretim durumu konusunda bilgim yok. Ama sadece şunu söyleyebilirim, 9 yıllık deneyimimde böyle kararsızlık anlarında hep yüzdelik dilimi küçük olanı seçmek avantaj sağlamıştır. Çince bilmek büyük avantaj ancak senin isteğin en önemlisi. İstemediğin yerde zorla okumak, fazla başarı getirmez. Karar senin. Başarılar.

 4. İyi günler dilerim ,öncelikle yapmış olduğunuz açıklamalar için teşekkür ederim. İl dışından Ankara tercihi yapacağım, okulları fazla tanımıyorum, yukarıdaki listenizi inceledim ,YEP puanım:661,0202, TEOG puanım:473,5862, yüzdelik dilimim:2,15 dir. Sizce listenizdeki hangi liseye yerleşebilirim?,Atatürk lisesindeki hazırlık Sınıfı’nın avantaj veya dezavantajı nedir?Mehmet Emin Resulzade’yi kazanabilirmiyim?

  • Merhaba şu linkleri de inceleyiniz. Tercihlerde puanın önemi yok; türkiye geneli yüzdelik dilimi baz alın. http://kaliteliokullar.com/kokul/ankarada-en-cok-tercih-edilen-anadolu-liselerinin-siralamasi/
   Mehmet emin resulzade yüzde 1,22 den almış. Bu sene ankarada yeni fen liseleri de açılıyor. Biraz yüzdelik dilim yukarı doğru artabilir. Ama girmenize yeter mi bilmem. Rıdvan ege ve betül can da iyi liseler. yeni fen liseleri kaçla kapatır bilinmez. Ama o 12 lisenin yüzdelik dilimlerine bakınız. Gerçekten fen lisesi ayarında liseler. Başarılar dilerim…

 5. iyi günler yüzdelik dilimim 7 yep puanım 439 ankarada yatılı olarak girebileceğim okullar hangisi acaba ? şimdiden teşekkür ederim

 6. Merhabalar iki sorum olacak. Öncelikle yüzdelik dilim olarak Türkiyeyi baz almalıyız değil mi? Birçok kişi öyle söylüyor fakat geçen sene giren arkadaşım Ankara olduğunu söyledi kafam karıştı. Cevaplarsanız sevinirim. Bir de yüzdeliğim eğer Türkiye ise 9.40 minimum ne kadardan yazmaya başlamalıyım tercih listeme??

  • Merhaba, Türkiye geneli yüzdelik dilimlere bakarak tercih yapıyoruz. Nedeni de, okumak için öğrenciler şehir dışına çıkıyorlar, özellikle büyük şehirlerdeki okullar başka iller tarafından da tercih ediliyor. Bu nedenle Ankara yüzdeliği, İstanbul il yüzdeliği yanıltıcı olabiliyor. Yüzde 9,40 için %5 alttan tercih yapmaya başlayabilirsin. Bu konuyla ilgili detaylı açıklamalarım şu linkte mevcuttur.http://kaliteliokullar.com/kokul/2014-yili-lise-tercihleri-nasil-yapilacak-ornekli-aciklama/ Alt tercihler için de riski ne kadar almak istediğine bağlı olarak %15 e kadar inebilirsin.

 7. Önceki yıla oranla kontenjanlar artırıldı mı? Önceki yıl sınava giren öğrenci sayısı ile 2014 yılında sınava giren öğrenci sayısı arasında kıyaslama yapılınca da bir artış söz konusu mu? Şayet artırıldı ise bu artış ve özel okullarının sayılarının artması yüzdelik dilimlerde tahmini ne kadar bir azalmaya yol açabilir. 3.91 lik Türkiye geneli bir yüzdelik dilimle Ankara da ki Anadolu liseleri arasından nasıl bir sıralama yapmalıyım. Teşekkür ederim.

  • Kontenjan artışı bir kaç okulda olmuş olabilir. Ancak geçen sene okullar neredeyse %30-%40 a yakın kontenjan artışı gerçekleştirmişti. Okul puanlarının geçen sene aşırı düşüşünde kontenjan artışı etkili fazlasıyla etkili olmuştu. Bu sene puanların düşüne yani yüzdelik dilimlerin artışına iki etken dolaylı olarak katkı sağlayabilir. Birisi yeni açılan kolejler; ikincisi de ek yerleştirmelerin kontenjan takibiyle ekim ayına kadar yapılacak olması. İkinci söylediğim çok etkili olmasa da bazı okullarda sürpriz derecede puan düşüne neden olabiliyor. Takipçi ve ısrarcı olanlar için tabi.
   ***Sınava giren öğrenci sayıları bu sene arttı, peki bu taban puanları nasıl etkiler?
   2013 yılı için 1 milyon 49 bin 293
   2014 yılı için 1 milyon 271 bin 273
   Yukarıda yazdıklarım sınava girenler. Bu artışın sebebi, ortak sınavlara katılımın yüksek olması. bunun nedeni de okul sınavlarından birini devlet yaptı ve karneye doğrudan etki etti. Bu nedenle liseye yerleştirme sınavı ilk defa bu kadar yoğun katılımla gerçekleşti. Bu durumun okul puanlarına çok olumsuz yansıyacağını düşünmüyorum. Zira 2013 yılında hedefi olanlar sınava girdi. Bu yılki artışa neden olan öğrencilerin çok iddialı sınava çalıştıklarını düşünmüyorum. Ama 350 puan ve altı olan okullarda taban puanı artışına etkisi olabilir.

   ***3,91 ile Yüzde 2,5 lardan yazmaya başlayabilirsin. İstersen yüzde 2 den başla. Yüzdelik dilimi küçük olan okul genelde daha kaliteli eğitim veriyor diyebiliriz. Başarılı öğrenciler çok olur bu okullarda. Rekabet arttığından başarı kendiliğinden gelir. Ankara’daki anadolu liselerinin yüzdelik sıralaması şu linkte var. http://kaliteliokullar.com/kokul/ankarada-en-cok-tercih-edilen-anadolu-liselerinin-siralamasi/ Nasıl tercih yapmalıyım? Bu konuyla ilgili yazımıza bakınız. http://kaliteliokullar.com/kokul/2014-yili-lise-tercihleri-nasil-yapilacak-ornekli-aciklama/

   Başarılar…

 8. merhabalar benim oğlumun yüzdelik dilimi 0,81 .sormak istediğim benim oğlumun 4. tercihi aynı puanlı bir başkasının 3. tercihi.peki bu durumda hangimiz daha şanslı. teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba. Virgülden sonraki dört haneye kadar (427,9324 gibi) duyurulacağı için eşitlik olma ihtimali çok düşüktür. Buna rağmen puanların eşit olması durumunda aşağıdaki öncelik sıralamasına göre yerleştirme yapılacaktır;
   *Tercih önceliği, Sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği ve Özürsüz devamsız gün sayısının azlığı.

   Sizin puanınız yüksekse ve ilk tercihleriniz tutmazsa siz yerleşirsiniz.

 9. benim oglumun puanı43.91 tercih yazarken kaç yüzdelere kadar inebiliriz

  • Yüzde 28 ya da yüzde 30 dan bir iki okul yazarak başlayın. Sonra 33-35 arasından 2-3 okul. 35-39 arasından 2-3 okul, 40-43 arası 3 okul, 43-46 arası iki-3 okul yazabilirsiniz. Riski ne kadar almak istiyorsanız okul sayısınızı ona göre ayarlayınız.

 10. merhabalar. Kızımın puanı 477 yüzdelik dilimi 1.72 , Bu yüzdelik dilimde çok sıkışmaların olduğunun farkındayım. Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesinin gelme ihtimali var mı sizce? Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi olmazsa hangi liseyi önerirsiniz? Binnaz Rıdvan Ege Anadolu Lisesi mi , Ankara Atatürk Lisesi mi yoksa Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi mi?

 11. Hocam Ankaraya yeni tayin oldum, oğlum genel %10 dilimde, Çankayadaki okulları istiyoruz. Öncelikle öğrenci-veli-öğretmen düzeyinin iyi olduğu, okul çevresi güvenli, hangi okulu tavsiye edersiniz? Çankaya lisesi, Kırkkonak lisesi ve Kocatepe Mimar Kemal lisesi bize iyi geldi, sizin değerli görüşünüzü alabilirmiyim. Teşekkürler.

  • Kırkkonaklar için nakillerle ısrarlı bir şekilde şansınızı deneyiniz. Benim Ankara’da en beğendiğim okullardan birisi. Bu yüzdelik dilim civarında çok iyi eğitim veren bir okul. Bina ve kampüs alanı, sosyal faaliyetler yönünden çok iyi. İlk açıldığı günden beri hep çıkış içinde. Kocatepe de iyi bir okul. Çankaya yazarsanız muhtemelen asıl yerleştirmede tutar. Çağrı beyde güzel bir okul ama Mamak’ta, çevre husunu belirtmişsiniz o nedenle yazmayabilirsiniz. Ama mamaktaki en iyi anadolu lisesi. Benim başka bir favori okulum da Mehmet Emin Resulzade. Ama bu okulun gelmesi mücize ötesi. İnşallah istediğiniz okul gelir. Başarılar.

 12. Merhaba Hocam.Benim puanim 470.6 yüzdelik dilimim Türkiye 2.54 il 3.80 tercihlerimi yaptık .Gazi Anadolu lisesini 2.siraya Mehmet Emin Resulzade Anadolu lisesini 3.sıraya ankara Atatürk Lisesini de 4.sıraya yazdik .Ben aslen Ankara Atatürk Lisesini istiyorum.Sizce girebilir miyim?Yoksa Mehmet Emin Resulzade ye yerleşebilir miyim? Ankara Atatürk Lisesine yerleşme ihtimalim nedir sizce? 374 kişi kontenjanı. Lütfen görüşlerinizi bildirin Hocam çok tedirginim bu konuda…

 13. Hocam oğlumun yüzdelik dilimi %5.25 Hacı Ömer Tarman Almanca% 3.58 Ümitköy Anadolu Lisesi %4 Bahçelievler Anadolu lisesi %4.59 Ayhan Sümer Anadolu Lisesi %5.83 bu okullardan girme ihtimali yüksek olan okullar hangisidir birde Ayhan Sümer AL hakkında bilgi verebilir misiniz şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Ayhan sümer, bahçeli ümitköy hemen hemen aynı düzey okullar. Hacı ömer biraz daha iyi bir okul. Muhtemelen Bahçelievler gelir. Bu okulların hepsi güzel. Asıl başarı lisedeki öğrenci performansına bağlı. Başarılar.

 14. iyi gunler hocam, oglum turkiye geneli yuzde 12 lik, Ankara yuzde 8 lik dilimde. Kesin gelecek okullardan tercih icin oneriniz nereler olur? Ozellikle okul cevresi olarak yardiminiza ihtiyacimiz var.
  Simdiden cok tesekkurler..

  • 37 MAMAK / Çağrıbey Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 238 10,10
   38 ÇANKAYA / Reha Alemdaroğlu Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 170 11,01
   39 YENİMAHALLE / Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 238 11,24
   40 ÇANKAYA / Musa Erdem Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 136 11,48
   41 ÇANKAYA / Kurtuluş Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 170 11,53
   42 ÇANKAYA / 75. Yıl Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 238 11,54

   Bu liseler güzel. Çevre meselesi öğrencide biter. Çocuğunuz iyi ise kendini bilirse en kötü çevreye de bıraksanız kolay kolay bozulmaz, en iyi okula bile yerleştirseniz içinde varsa kötü arkadaşları yine bulur. Çağrı bey mamak’ın en iyi okulu. Çok da güzel bir okul. Diğerleride çok iyi. Başarılar.

 15. Harika bi site olmuş şimdiden teşekkür ederim benim oğlum 6 dilim ile nermin çekiç anadolu lisesine birinci tercih azmi doğanı ikinci tercih olarak yazıyo acaba azmi doğanı ilk tercihmi yazmalıyız sekme ihtimali olabilirmi bide azmi doğanı nasıl buluyorsunuz çok sağolun

  • Öncelikle teşekkürler. Atatürk, Nermin Mehmet ve Mustafa Azmi Doğan Yenimahallenin sırasıyla en iyi üç anadolu lisesi. Sıralamayı bozmayın bence. Nermin Mehmet Çekiç Anadolu lisesi çok daha iyi bir lise. Üstte olsun. Başarılar.

 16. Yüzdeki dilim 2.60
  Tercih yaparken en üste nerden başlamalıyız .Teşekkürler.

 17. Yüzdelik dilim 2.60.1.ci sıra aaal.2.ci sıra Binnaz ege
  3.cu sıra Meral
  4.cu sıra Atatürk Lisesi. 5 ci sıra nermin mehmet çekiç. Nerde yerleşirim acaba?

  • Ankara Atatürk Anadolu muhtemelen gelir. Nakillerden de gelebilir. Üsttekiler gelirse sürpriz olur. Nermin Mehmet çekiç de doğal olarak yerleşme ihtimaliniz yüksek. Başarılar.

 18. Yazdığım Liselere hakkında yorum yazarsaniz sevinirim
  Teşekürler.

 19. merhabalar oğlum türkiye geneli 3.06 anakara geneli 4.63 lük yüzde ile ümitköy anadolu lisesine girdi. nakillerede nereleri tercih etmeliyiz teşekkürler…..

 20. yüzdelik dilimim 1.34 binnaz rıdvan egedeyim gazi atatürk meral tutar mı

  • Atatürk’ün tutması mucize. Diğerleri için şansınızı deneyin. Belli olmaz son nakil haftası gelebilir. Başarılar.

 21. meraba kardeşim çankaya lisesine girdi nasıldır %11 türkiye %17 ankara nakillerde değişme ihtimali var mı birde nasıl oluyor?

 22. Selam hocam. Yüzdelik dilimim %4.59 fakat Ümitköy ve Bahçelievler gibi liselere yerleşemedim. Nakillerle deneyeceğim neyse soracağım soru şu, Ayrancı Anadolu Lisesinin Çince bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Oraya yerleştim. Normal Ayrancıdan farkı ne? Farkı yoksa neden daha düşük? Biliyorsanız açıklarsanız sevinirim.

 23. Hocam, 4.59 yüzdelik dilimimle Ümitköy ve Bahçeli gibi liselere yerleşemedim. Şuan yerleştiğim lise Ayrancı Anadolu Lisesi Çince Bölümü. Bu bölümün normal Ayrancıdan farkı nedir? Aynı bina diye biliyorum, acaba aynı öğretmenler ve aynı koşullar mı? Öyleyse neden Çince bölümü daha düşük? Nedenini açıklarsanız sevinirim. Ve nakillerde nereleri denemeliyim? Şimdiden sağolun.

  • Puanının düşük olmasının nedi herkes çince öğrenmek istemez. Tübiak Türk çin işbirligı projesinin pilot okulu ayrancı. Bence güzek bir bölüm okumayı isterdim. Ingilizceyi zaten her türlü öğreniyorsun. Çince bilmek büyük artı katacaktır sana. Hocaları ve dersin içeriğı hakkında okula gidip bilgi alabilirsiniz. Ya da telefon edebilirsiniz.

 24. Hocam benim yüzdelik dilimim 3,84 ben fethiye kemal mumcu’yu çok istiyordum ama gelmedi yerine tercihde altına yazdığım kalaba anadolu lisesi geldi peki şimdi ben nakile baktım fethiye kemalin ki 3, betülcan’ın ki 35 şimdi benim hangi yere yazmam daha doğru olur veya nakilde hangi okulu yazmalıyım?

 25. öncelikle çok güzel bir site tebrikler. herkese cevap veriyorsunuz benim sorum ise: yuzdeliğim 3.13 nakil istediğim okul 2.56 ile Ankara Atatürk lisesi kont.370 ve 5 sene olduğundan çok talep yok

 26. Merhaba. Kızım Türkiye geneli % 2.68 il geneli % 4.02 ile 6. Tercihi olan eryaman toki al yerleşti. Puanı 469.58 . Nakil ile 5. tercihi nermin mehmet çekiç anadolu lisesi ne yerleşme ihtimali nedir? Teşekkürler.

 27. Merhabar siteniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  Benim oğlumun Türkiye Yüzdesi 4.82 Gölbaşı Anadolu lisesine girdi. üste kalan tercihlerimiz ;ayrancı ,ümitköy çankaya, ayhan sümer… yakınlık açısından bunlara gelmesi daha iyi olacak diye düşünüyorum .

  Sizce ilk nakil talebimi nasıl yapmalıyım.Ayrancı ingilizce olabilir mi mesela?

  Ya da mantıklı tercih diye düşünüp en yakın görünen ayhan sümer , puanımıza yakın taban puanı olan ayrancı çince ?

  teşekürler

  • Rica ederim. Amacımız bilgi paylaşımları ile sizlere yardımcı olmak.İnşallah ilerleyen aylarda okul memnuniyetlerinizi de paylaşırsınız ki gelecek yıl tercih yapacaklara ışık tutmuş olasınız. Sorunuza geçecek olursa; İçlerinde daha iyi olanlar Çankaya ve Ayrancı anadolu liseleri. Bunlara odaklanmak mantıklı duruyor. Ayrancı’yı önerebilirim.Ayrancı ingilizce için de şansınızı deneyebilirsiniz nakillerden gelebilir. Ayrıca Ümitköy Anadolu da tutabilir. Önce Ayrancı için şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz Çince öğrenerek dünyanın beşte biriyle anlaşabilmek ve daha da önemlisi iş bulmada artı katacak bir dil oğrenmek isterse Ayrancı Çince Ankara’da en ideal okul. Bir dil bir insan iki dil iki insan demek diye düşünüyorum. Karar sizin. Başarılar.

   • Bu sene maalesef kafamız karışık önceki sistemde boş kontenjanlarda tercihinize göre otomatik yerleşiyordunuz, geçen yıllar kıyaslandığında okullar kaç puan aralığıyla kontenjan boşaltıyorlar onu bilemiyorum
    bu sene takip ve taktik önemli olacak Ankara’da okul tercihlerinin yoğunlu değerlendirilemiyor maalesef belki de orayı nasılsa tutmaz diyerek az nakil isteği olan yüksek puanlı bir okula sizden daha düşük puanlı biri girebilecek . Yada daha üsttekini tercih edeyim derken aradaki okulun kontenjanı dolacak. şans belki kimbilir 🙂 Hiç bir sistem adil olamıyor maalesef gerçi sistemlerin kabahati yok .. Herkese bol şanslar umut edelim herkes hak ettiğini alsın. Çalışanın emeği boşa gitmesin.

    Öncelikle Ayrancı Anadolu’ya yoğunlaşalım sizin tavsiyenizle tutmazsa bakacağız artık:)

    Tekrar teşekkürler

    • Rica ederim. Bu seneki yerleştirme sisteminde nakil dönemini karambol dönemi diye adlandırıyorum. Şans çok büyük etken. heleki ilk nakillerde kontenjanı 0 olan okullara nakil isteniyor. Dediğiniz gibi belki yazanlar, kontenjan boş, giremeyiz deyip başvurmayacak. Bu da taban puanlarda sert düşüşlere sahne olabilir. Yükseklere odaklanırken aşağılar dolabilir. Aşağıyı yazarsanız bir bakmışsınız yukardaki okula sizden düşük biri girmiş. Bunların hepsi olabilecek şeyler. O nedenle en çok istediğiniz okul ile başlamak belki de en iyisi. Bu zor dönem için kolay gelsin ve bol şans diliyorum.

 28. Merhabalar. Sizce Betül can mı daha iyi aal mi?

 29. merhabalar benim yüzdelik dilimim 1.91 betül can geldi meral i çok istiyorum olma ihtimali var mı? Ayrıca nakillerde rıdvan egeyi yazmamı önerir misiniz bana betül canın başarısı daha yüksekmiş gibi geldi?şimdiden teşekkürler

  • Betül Can ile Rıdvan ege aynı düzey diyebiliriz. MERAL için şansını sonuna kadar kullan derim. Nakillerde tahmin zor, gelmeyecek bir puan değil, denemek lazım.

 30. çok teşekkür ederim o zaman her hafta meral deneyeyim 🙂 inşallah olur

  • İlk haftalarda gelmesi biraz zor; son haftalarda yani eylülün son haftası bir kişi sürpriz şekilde başka okula giderse, okullar da açıldı diye çoğu kişi nakil takibini bırakacaktır. İşte o zamanlarda sürpriz düşüş olursa 1,91 ile girebilirsiniz diye düşünüyorum. Geçen sene 1,22 ile kapatmış MERAL. İnşallah gelir. İlk nakil haftalarında Rıdvan ege de deneyebilirsin; sona doğru MERAL denenebilir strateji olarak. Betül Can’a göre taban puanı daha yüksek Rıdvan’ın ancak kalite yönünden okullar arasında çok fark yok. Öğrenci rekabeti açısından Resulzade yazılabilir.

 31. çok saolun inşallah ayrıca herkese cevap veriyorsunuz çok güzel

 32. Nakil sonuçları saat 19.00da hangi sitedr açıklanacak?

 33. Merhaba hocam. Benim kızım betul can anadolu Lisesini kazandı şimdi varsayalim ki nakillerde Ridvan Ege’ye yerlesebildi daha sonra meral icin sansimizi zorlayabilir miyiz öyle bir olasılık var mi? Yoksa sadece 1 hakkimiz mi var

  • Bu hafta rıdvan ege için şansınızı denediniz ve olmadı ise ertesi hafta (ptesi-salı-çarşamba-perşembe) başka okula veya aynı okula nakil talebinde bulunabilirsiniz.

 34. Merhabalar öncelikle cok güzel bir site olduğunu söylemek istiyorum. Acaba bu hafTa ilk 5 okula nakil müracaatlari yapanlarin yüzü Gülebilecek mi ? Benim bildiğim bütün okullarda kontenjanlar hep 0 di ama Bakanlık Cuma günü bu dilekçelerle özel okula gidip, devlet okulundan ayrılanlardan kalan boşlukları açıklayacak diye de bi haber var bu haber bugün icin de geçerli olabilir mi yoksa haftaya mi?şimdiden zamaninizi ayırdığınız icin teşekkür ederim

 35. Merhaba,

  Oğlum 4,2 Türkiye yüzdelik dilimi ,( sanırım bu sene bu bilgi pek birşey ifade etmiyor) ve 459 puanla Mustafa Azmi Doğan A. Lisesine girdi. Bir üst seçeneğimiz olan TOKİ anadolu taban puanı sanırım 460. Onun üzeri ve hedefimiz olan okul ise 463 puan ile Ümitköy Anadolu Lisesi. Şu andaki kontenjanlara göre M. Azmi’de 5, Ümiyköy A’da 22 kontenjan var. Biz Ümitköyü zorlamalı diye düşünüyoruz. Ama sizin görüşünüzü de almak istedik.

  Çok teşekkürler.

  • Şimdi ilk nakilde M.azmi mi yoksa Ümitköy A. lu mu yazmak lazım. İkisinide düşünelim: M.Azmiyi yazdınız ki gelme ihtimali fazlasıyla var yerleştiniz. 2,3 ve 4. haftalarda ümitköy için uğraşabilirsiniz (bu bence biraz daha mantıklı). Dezavantajı ise; ilk nakilde ümitköy 459’a düşer mi? Bunun kesin yanıtı yok ama muhtemeln düşmez kanaatindeyim, ancak yanılabiliriz de). İkinci ihtimalden gidelim: İlk nakil haftasına ümitköy yazdınız, gelmedi. Bu sırada M. Azmi sizin puanınızın altına indi. 2. nakilde M.azmi hiç kontenjan belirtmeyebilir ya da boşalmayabilir. 1 tane boşalsa bile gelmeme ihtimali de var. Bu noktada riski alacak olan sizsiniz. Kararınızı buna göre verin. Ben fazla riski sevmediğim için önce puanıma yakın okula girer,bir sonraki hafta daha üstü şeklinde eylül ayı boyunca okulları kovalardım. Rica ederim. Umarım gönlünüzdeki okul olur.

 36. Merhaba ben şey soracaktım. Çankaya Anadolu Lisesi mi daha iyi yoksa Ayhan Sümer Anadolu Lisesi mi daha iyidir? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim

  • Çankaya daha iyi. Rekabet edeceğin öğrenci daha fazla. İki okul arasında uçurum yok ancak Çankaya daha iyi bir okul.

   • Ben teogdan bahsetmiyorum yalnız bir önce ki seneden hani puanların düştüğü zor olan sbsden bahsediyorum.Bakarsak iki okulda 136 öğrenci almasına rağmen çankaya da 55 tane kontenjan var ayhan Sümer anadolu lisesinde ise 24 tane kontenjan var yani ayhan Sümer de öğrenci sayısı daha fazla.Cok aklım karışıyor kimisi çankaya anadolu daha iyi diyor kimisi ayhan Sümer. Ayhan Sümer yeni bir okul olduğu için kendini kanıtlaması lazım o yüzden başarıya az rekabet ve hocalar daha iyi diyorlar.Ancak çankaya anadolu Lisesinin geçmişi var ve puanı daha yüksek siz olsanız hangisini tercih edersiniz? Simdiden çok teşekkür ederim verdiğiniz ve vereceğiniz cevaplar için

    • Ayhan sümer hakkında detay bilgim yok. Şayet dediğiniz gibi güvenilir bilgi kaynağından aldıysanız bu bilgileri Ayhan sümer daha iyi diyebiliriz. Bu okul beğenisi olduğu sürece; tıpkı mehmet emin resulzade gibi her sene yükselen bir okul olacaktır. Klasik olacak ama bu iki okuldan hangisine giderse gitsin iş yüzde 90 öğrencide artık. Kötü lise değil ikisi de. Hemen hemen aynı düzeyde. Ben olsan yüzdelik dilimi küçük olanı seçerdim. Çünkü rekabet edeceğim öğrenci orada daha çok olur. Ama hocaların çok iyi olduğundan eminsem, evime çok yakınsa gibi artılar da varsa Ayhan sümer de seçilebilir. Ama kontenjan sayısına çok takılmayın. Kolejler öğrenci çekmek için çabalıyor. Dershanelerin de kalkmasıyla pek çok veli kolej düşünür hale geldi. Çünkü kolejler sınava yönelik dersleri etütler halinde dershane modunda vermeyi vaad ediyor.

     • Okul içinde okuyan bir öğrenciden aldık bilgileri.Yalnız söyle bir kaygımız daha var.Ayhan Sümer ne kadar yeni olupbasarıya aç ve öğretmenleri genç dinamik olsada çankaya anadolu lisesi de köklü bir geçmişe sahip ve oturmuş bir sistemleri var.Bırı yeni ve başarıya aç bir okul diğeri ise sistemi oturmuş ayhan sumerden yuzdelık dilimi daha düşük olan bir okul.Bu sistemlerden hangisi daha iyidir? Çankaya Anadolu lisesinde ki öğretmenler nasıl? Ulaşım sorun değil ancak bu sistemleri ve yuzdelık dilimi baz alırsak siz hangi okulu tercih edersiniz? Teşekkür ediyorum tekrar verdiniz ve vereceğiniz cevaplar için

     • Çankaya anadolu lisesini denerim tabiki. Sizin verdiğiniz bilgiler ışığında yazılabilir demiştim. Çankaya Anadolu köklü bir okul, belirli bir standardı var. Ben olsam Çankayayı denerim. Öğrenci rekabeti avantajı da var, tecrübe avantajı da. Ayhan sümer eğer o öğrencinin dediği gibi bir okulsa 2-3 yıl içinde başarı sıralamasında ilerleyecektir. Ama bu bir ihtimalken Çankaya’nın belirli bir başarı çizgisi var. Çankaya anadolunun öğretmenleri hakkında bilgim yok maalesef.

 37. Öncelikle ilginiz için tşk ederim. Benim çocuk 431,800 le Mamak Çağrıbeye yerleşti. Bir önce ki tercihi olan Hürriyet 432,500 le kapatdı. İkisi arasında hangisinin başarı iyi….

  • Yüzdelik dilime göre Hürriyet daha iyi. ben Hürriyet okulunu yakinen bilmiyorum; ancak Çağrıbey’e geçen sene öğrenci gönderdik. Mamak’ta 1 numaralı okul. Okulun Avrupa ülkeleri ile öğrenci değişim uygulamaları, gezileri var. Sportif ve sanatsal anlamda çok başarılı. Eğer gitmediyse çok başarılı resim hocası var. Ayrıca sinema salonları, spor salonları, geniş kütüphanesi gibi imkanları mevcut. Sınıf donanımları çok iyi. Öğretmenleri çok ilgili. Hürriyet Anadolunun semti Çankaya. Çağrı bey Mamak (Gerçi bir kaç sokak ötesi Çankaya’ya bağlı). Bir okul Çankaya’da olduğu zaman otomatikman daha cazip görünüyor çoğu kişiye. Okulun konumu merkezi. Bu hem avantaj hem dezavantaj. Çağrıbey anadoluda sonradan bozulan öğrenciler var, Eminim Hürriyet Anadoluda da vardır. Okulların çoğunda sonradan bozulan öğrenci var. Bu iki okul arasında teraziye koysanız çok büyük fark olduğunu asla düşünmüyorum. Çağrıbey ya da Hürriyet; önemli olan artık öğrencinin kendi çabası ve çalışması. Her zaman dediğim gibi yüzdeliği küçük olana girmeye çalışmak daha mantıklıdır. Karar sizin.

 38. merhaba, öncelikle çok teşekkürler site çok faydalı olmuş.
  Oğlum % 8 ,9 luk dilimdeydi puanı 429 küsür. Reha alemdaroğlu anadolu lisesine yerleşmiş durumda. bu hafta nakil talebinde bulunmak istiyoruz. Sizce kırkkonakları seçsek mantıklı olur mu. Ya da boş kontenjanlar ışığında tutması muhtemel önerebileceğiniz başka daha iyi bir lise var mı ? Çok teşekkürler.

  • Kırkkonaklar daha iyi tabiki; nakillerden o puana düşer mi zor görünse de deneyiniz. bu sene nakillerde ne olacağı belli olmaz. Özellikle son hafta nakillerinde. Ben olsam hiç düşünmem Kırkkonaklar çok iyi bir lise.

   • teşekkürler yorum için. Bu akşam tekrar bir düşündük sizce çankaya anaolu lisesinin almanca bölümü nasıldır ? kırkkonaklara oranla oğlumun puanına daha yakın görünüyor. almanca eğitim olması okul eğitim kalitesini değiştirir mi ileride bir zorluk yaşar mı almanca lise okuyunca . Teşekkürler.

 39. Merhaba. Kardesim ankarada yuzde 7.50 lik dilimdeyim. Puani 437 kusur. Alparslan anadoluya yerlesti. Elvankent Bilgiye nakil yaptirip yaptirmamak da kararsiziz. Egitimi ve cevresi olarak kiyaslama yapabilir misiniz ? Şimdiden cok tesekkurler

  • Okullar hakkında bilgim yok. Yüzdelik dilimlerin diline göre; elvankent bilgide başarılı öğrenci daha fazla. rekabet açısından orası daha cazip duruyor.

 40. Elvankent bilgi mi alparslan anadolu mu sizce ?

 41. nakil işlemleri e-okul üzerinden yapılabiliyor mu ? yapılıyorsa link verir misiniz?

 42. nakil başvuruları*

 43. kızım 478.670 puanla ve türkiye geneli %1.56 yla ankara atatürk lisesine girdi mehmet emin resulzade ye nakil yaptırsak gelebilir mi

 44. merhaba iyi günler kızım 478.670 puanla ve türkiye geneli %1.56 yla ankara atatürk lisesine girdi mehmet emin resulzade ye nakil yaptırsak gelebilir mi.cevaplarsanız memnun oluruz

  • 481 le kapatmış ilerleyen haftalarda kontenjan açılırsa ihtimal artar.Şansı fazlasıyla var görünüyor umarım olur.

 45. 3.34 yüzdelik dilimle ve 464.8126 puanla fethiye kemal mumcu anadolu lisesine girdim ama uzak olduğu için ayrancıya nakil istedim 3 boş kontenjanı vardı bana gelir mi?

  • Nakilleri görelim bakalım. Gelip gelmeyeceği hakkında yorum yapmak afaki. Şansınız yüksek 465 le kapatmış; nakilleri sonuna kadar takip ediniz.

 46. merhaba ben 462,0192 puanla ayhan sümer anadolu lisesine yerleştim. Betül Can anadoluya nakil yaptırmak istiyorum betül canın kontenjanı 16 ve puanı 473,9687 sizce yerleşme ihtimalım kaçtır?

 47. hocam, ayrancı anadolu lisesi mi daha iyi bir okul fethiye kemal mumcu mu hangisini daha çok tavsiye edersiniz?

 48. Merhaba benim kizimin puani 475,552 yüzdelik dilimi 1,91 Ridvan Egeye yerleşebilir mi 479 ile kapatmis ??

  • Bence yerleşme ihtimali sona doğru olabilir.Geçen sene 1,58 yüzde ile kapatmış. Bu sene 1,91 e kadar çıkar mı; zor da olsa gelme ihtimali var. Kaçarsa kıl payı kaçar. Denemekte fayda var.

 49. Sizce çankaya anaolu lisesinin almanca bölümü nasıldır ?Almanca eğitim olması okul eğitim kalitesini değiştirir mi ileride bir zorluk yaşar mı almanca lise okuyunca . Teşekkürler.

  • Almanca ikinci dili olmuş olur. İngilizcesini de geliştirirse ilerde faydasını çok görür. Dil işi gönül işidir; istek varsa öğrencide Almanca öğrenmeye karşı kesinlikle kaçırılmayacak bir bölümdür yok dil öğrenmede gönülsüz ise başka lise daha mantıklıdır.

 50. Ben 457 puanla ayhan sumere yerleştim fakat ayranciya da nakil isteyecegim sansim ne olur ve ayhan sümer nasil bi okul ayranci mi daha iyi ayhan sümer mi teşekkürler

  • İki okul arasında uçurum fark olmamasına rağmen Ayrancı daha iyi bir okul. Yüzdelik ne kadar küçülürse; yani taban puan ne kadar büyük olursa öğrenci rekabeti daha fazla olur. Kaldı ki Ayrancı eğitimde yılların tecrübesine sahiptir.

 51. Kizimin puan i 428 küsür sizce hasan ali yücel sosyal bilimkere gitme sansi ne kadar 431 ile kapatmış teşekkür ederim simdiden

  • Ben olsam sürekli denerim fark çok değil; okullar açıldıktan sonra da gelebilir 26 eylüle kadar sürekli deneyiniz.

 52. Tamam deneyelim de sizce bu iki hafata gelme sansi ne kadar

 53. Ben 457 puanla ayranci anadoluya nakil isteyecegim gelme durumu sizce nasil olur yuksek ihtimal mi düşük ihtimal mi .teşekkürler

 54. Ankarada hasan ali yücel sosyal bilimlerin mi yoksa turk telekom Mehmed kaplan sosyal bilimler in eğitimi daha iyidir

  • Hasan ali yücel sadece tabela değişikliği ile yoluna devam edecek. yani ilk yıllarda öğretmen lisesi kalitesinde olacaktır. Mehmet kaplan ise bu amaçla kurulmuş bir lise. Yani cevabım mehmet kaplandan yana.

 55. Peki hasan ali yücel de bu sene Ib (uluslararası arasi bakalorya) ) programı ni bu okula getirtecekmis okulun artisina olmazdı? Hele ki teog gibi üniversite sinavi olacaksa bu mehmet kaplan da su an yok tek dev.okulu olarak istanbul mümtaz turhan sosyal bilimler lisesi nde var

  • dediğiniz olursa tabiki olur. Şu anda mevcut öğretmen kadrosu ve tüm imkanları öğretmen lisesi gibi. Yani bir yılda ne kadar değişebilir? Ancak dediğiniz gibi projelerle kendilerini geliştirirlerse alanında en iyi okul bile olabilir.

 56. İkinci nakiller sonrası hiçbir okulun taban puanlarında düşüş olmadı neden? Yerleşen Son öğrencinin puanı ile taban puan belirlenmeyecek miydi?

 57. kalaba anadolu lisesi nasildir

  • Keçiören’dede Fethiye Kemal Mumcu anadolu lisesi en iyi anadolu lisesi. Daha sonra da Kalaba Anadolu lisesi gelir. Kalaba anadolu lisesi Ankara’nın en iyi 16 Anadolu lisesinden biridir.

 58. 2. nakil- yerleştirme sonuçlatı dün akşam açıklandı. Ama çevremde 1 öğrencinin bile nakli gerçekleşmedi. Tesadüf mü, yoksa açıklanmayan birşey mi var? Ayrıca yeni kontenjanlar açıklandığı halde taban puanlarda bir değişiklik olmamış. Bu durum bile tek başına çocuklarımızın düştüğü durumu gösteriyor. Sonuçlarda ise “onay bekliyor” ibaresi var. Sizlerin konu hakkında bilgisi var mı?

 59. Dün akşam nakillerin açıklanması gerekiyordu ama bende hala ” onay bekliyor” yazıyor bu ne demek?

 60. nakil mağduru

  Dün akşam nakillerin açıklanması gerekiyordu ama benim nakil durumumda hâlâ “onay bekliyor” yazıyor bu ne demek?

  • Bu konu hakkında bilgim yok. Nakillerde her şey birbirine karışmış durumda. Umarım açıklama yapılır.

 61. şu an 475 ile betül can dayım.MERAL e nakil istedim.e okul da nakil isteğiniz devam ediyor diye yazıyor.1.nakil sonrası taban puanları göremiyoruz.nakil de MERAL olarak devam mı edeyim,yoksa Dr. Binnaz Ege Dr.Rıdvan Ege yemi nakil istiyeyim.Yada bu karışıklıktan bıktım diyerek Betül Can damı kalayım.kafam çok karışık.bu üç okulu kıyaslarmısınız

  • Yazını gördüm,biraz geç olsada cevaplamak isterim.Milli piyango yeni adıyla Betül Can anadolu lisesi ankaranın en başarılı ilk on devlet lisesinde ve köklü bir kurumdur.Bu sene gireceğimden dolayı baya araştırma yaptım ve puanım yeterse bu liseyi veya ayrancı anadoluyu yazacağım.Kesinlikle ilk fikrini değiştirme.MERAL çok iyi bir lise fakat emin ol aralarında fark pek görmedim ben.İnternetteki sitelerde bir tutuluyor.Bu arada tekrar hayırlı olsun çok iyi bir başarıı

  • Meral-rıdvanege-betül can şeklinde sıralanabilir ama pek te fark olmaz istersen kalabilirsin

 62. ankarada özel okul mu,devlet lisesimi…teog sonucu dr.rıdvan ege deyim.özel samanyolu cemal şaşmaz lisesinde ön kaydım var.güzel bi burs oranım var ve özel okul devlet desteğine hak kazandım yani özel okula hiç eğitim ücreti ödemeyecek gibiyim.ailem kararsız,akıl fikir sorduğumuz herkesin başka yorumu var.ben de bilgisizim bu konuda acaba hangisinde güzel bir eğitim alırım

 63. 2.nakil yerleştirmesi yapıldı mi ? Taban puankar ayni gozukuyor yoksa yerleştirme yapildi da virguller mi oynadı bu konuda bilgi verirmisiniz

 64. ben bu nakillerde ayrancı anadolu lisesini istemiştim ama olmadı sadece 3 boş kontenjanı varken şimdi 9’a çıktı benim puanım 464.8126, ayrancı anadolunun puanı ise 465.5803 bu seferki nakillerde girme şansım nedir?

  • Fark fazla değil. 12-19 ve 26 eylülde nakiller var umarım gelir. Nakil istediğiniz okulun kaç ile kapattığı VBS de görünmesi lazım ki kaçla kapattığı belli olsun ve şeffaf olsun. Sanırım VBS de nakil istediğiniz okulun son taban puanı görünmüyor. 465,5803 o okulun asıl yerleştirmedeki taban puanı. Nakiller sonucu oluşan taban puanı değil ki. Nakiller sonucu oluşan taban puan önemli.

 65. verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkür ederim, peki nakil sonrası lise taban puanlarında artış olması mümkün mü?

 66. Benim sorum geçen seneyle alakalı bir soru kızım geçen sene sbs den 367 puan aldı malesef şansımızdan sorular çok zordu lise puanlarıda düşürüldü ama yinede istediğimiz lise olmadı şu an Uluğbey Anadolu Liseinde okuyor fakat biz Abdullah Mürşide Özünenek Lisesini istiyoruz size sorum geçen seneki düşürülmüş puanıyla boş kontenjanlardan girmemiz mümkün mü şimdiden teşekkür ederim…

  • Abdullah Mürşide Özünenek Lisesi kontenjanı 3 taban puanı 387,333 (bu geçen seneki taban puan; geçen seneki taban önemli). Bu puanın altı nakil isteyemez. Ancak bu okulun idaresini mutlaka arayınız. Konuşmakta fayda var. Ek yerleştirmelerdeki puan bu olmayabilir. Emin değilim. Ama yüzde 90 bu 387 nin altında almazlar diye düşünüyorum. Kesin emin olmadığım için idareyi aramalısınız. Nakil durumunu görmek için tıklayınız. https://e-okul.meb.gov.tr/OrtaOgretim/OKL/OOK06006.aspx Rica ederim.

 67. Ben 458 puan ile ayhan sumere yerlestim fakat bi öğretmenin torunu mehmet emin r.ye 70. Nakil sirasindan nakillere yerleşmiş ben de sansimi deneyecegim sizce gelir mi

 68. Hasan ali yücel sos bil. Lisesi guzel bir okul mu ankara nin ilk kac okulu arasina girer

  • Güzel bir okul olduğunu duydum.Türktelekom Mehmet kaplan – Hasan ali yücel – Profesör Dr. Mümtaz Turhan sosyal bilimler lisesi türkiyenin en iyi 3 sosyal bilimler lisesidir.Puanları da orta-yüksek seviyede.Mezunların çoğu iyi üniversitelere giriyor.Sözeli veya tm’si iyiyse öneririm.Ben de gitmek istesemde puanının ve başarılarının yüksek olmasına karşın ailem pek sıcak bakmadı.Herneyse Türktelekom Mehmet kaplan sosyal bilimler lisesine puanın yetiyosa git.Dedıgın liseyle arasında birkaç puan var

   • Bu arada 🙂 sunu unutmaki Hasan ali yücel iyi bir lise olmasına karşın öğretmen lisesi türünde bir eğitiimi var.Türktelekom Mehmet Kaplan ise sosyal bilimler lisesi olarak temel atmış bir lise.Düşün derim

 69. Hazirlik sinifinda takdir teşekkür alma varmi?

  • Net bilgim yok ancak ben hazırlık okurken lisede taktir almıştım. Tahminim vardır. Tabi yönetmelik değişmediyse.

 70. Samanyolu koleji mi yoksa atatürk anadolu lisesi mi

  • Kesinlikle atatürk anadolu.Sayfasından ygs lys başarılarına baktığınızda ne kadar haklı olduğumu göreceksiniz 🙂

 71. Merhaba, kızım 10.sınıfta, elvankent bilgi’de okuluna devam ediyor. Okulundan çok memnun. Ancak taşındığımız için okuluna servis yok. Nakil taptırmayı düşünüyorum. Ayhan Sümer mi? Çankaya Anadolu mu? Bahçelievler Anadolu mu? Bunların dışında önereceğiniz bir okul da olabilir.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Çankaya ve bahçelievler anadolu puanlarına göre başarılı okul değil. Servis imkanı olarak düşünüyorsanız ankara lisesi(anadolu) veya yıldırım beyazıt anadolu lisesi başarılı ve memnun kalacağınız okullardan

  • çankaya ve bahçelievler başarılı okul değil. Yıldırım beyazıt anadolu – kalaba anadolu lisesi düşünebilirsiniz daha iyi öğretmen kadroları var

 72. Ankara lisesi(anadolu), kurtulus anadoluya gore nasildir. Kurtulustan ankara lisesine gecsemmi 11.sinifim 437 puanla girmistim kurtulus lisesine

  • Mrh. konuyla ilgili bilgi paylaşmak isterim. Ben kızımın 9. sınıf tercihlerde yaptığım araştırmada (…….) bir Anadolu lisesinde müdür yardımcısının verdiği bilgiye göre Ankara lisesinin eğitim kadrosunun çok iyi olduğunu söylemiş ve tercih listemize eklememizde çok etkili olmuştu. Daha sonra başkalarından da başarılı bir lise olduğunu duydum. Hatta o konuştuğum müdür yardımcısı Ankara lisesinde uzunca süre görev yapmış. Kurtuluş Anadolu Lisesini bilmiyorum orası hakkında herhangi bir şey duymadım. Umarım hakkında hayırlısı olur. Başarılar dilerim.

  • Ankara lisesi daha iyi

  • Kurtulustan ankara lisesine nakil olsam olduguma deger mi yani ? 2 yil icin gecme diyorlar bazi danistigim kisiler. Ben cok aradayim aslinda.

 73. Ümitköy anadolu mu daha iyi Bahçelievler anadolu mu ?

 74. Nakiller bu hafta son mu yoksa aylık periyotlarla devam edecek mi ?

  • Boş kontenjanlara nakil her daim olacak. Nakil şartları ile ilgili detayları boş kontenjanın bulunduğu lise idaresinden alabilirsiniz.

 75. 455.6 puan aldım. 75.yıl Anadolu lisesine girdim.ümitköy Anadolu lisesine nakil olup olmamakta tereddüt ediyorum.okulu sevdim fakat diğer okulunda ortalamaları yüksekler var .Ne yapmamı öneririsiniz.

  • Böyle kararsız durumlarda, taban puanı yüksek olana girmek daha iyi olur. Her okulda okulun taban puanının çok üstünde bir kaç kişi vardır. Ama önemli olan okulu seçenlerin genelinin taban puan ortalaması. yani okulun taban puanı arttıkça rekabet edebileceğin öğrenci sayısı daha çok olur.

 76. Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu mu yoksa Kocatepe Mimar Kemal Anadolu Lisesimi

 77. kızım mimar kemale 444 puan ile yerleşti fakat şimdi 306 ya düştü Betül can Anadolu lisesine dilekçe verdik sizce gitmek istediğimiz okul doğrumu mimar kemalde kalmalımıyız

 78. İyi günler. Ben Anıttepe Anadolu Lisesi’nde öğrenciyim. Okulumu değiştirmek istiyorum. Aklıımda iki alternatif var. Betül Can Anadolu Lisesi ve Musa Erdem Anadolu Lisesi. Sizce okulumu değiştirmeli miyim yoksa Anıttepe iyi mi ? Betül Can Anadolu mu daha iyi Musa Erdem mi ? Fikirlerinizi yazıp, açıklarsanız çok memnun olurum.

  • Betül can ile diğerleri arasında çok fark var. Bir saniye bile düşünmeden betül can derim. Saydığınız diğer okullardan musa erdem ile anıttepe arasında çok fark olmasa da Musa erdem bir adım önde. Karar sizin. Asıl olan sizin çalışma temponuzdur. Ama dediğim gibi betül can diğer saydıklarınızdan çok daha iyi bir okul.

 79. kocatepe mimar kemal mi daha iyi bahçelievler anadolu mu

 80. Peki, sizce Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi mi yoksa Betül Can anadolu lisesi mi ? Neye göre seçtiniz ?

  • MERAL tabiki. Okulları biliyorum. Pek çok öğrenci yolladım 8 yıldır bu okulları. mezun ettiğim öğrencilerimden aldığım geribildirimler ve okulların taban puanları doğrultusunda yazıyorum. Şu anda öğretim performansı en iyi olan okul MERAL (Öğrenci memnuniyetine göre konuşuyorum.)

 81. Merhaba, Kızım Bahçelievler Deneme Lisesinde Kocatepe Mimar Kemal, Yenimahalle Alparslan ve 75 Yıl A.Lisesine nakil yapıp yapmamakta kararsız kaldık. Dönem ortasına gelindi. Okulda kalmalımıyız ? Teşekkürler.

  • Ben olsam sırasıyla şu okullara girmeyi hedeflerdim. Yazdıklarınız içinden tabi. 1- Mimar kemal. 2- Alparslan anadolu 3- 75. yıl 4- Deneme. Neye göre sıraladınız derseniz; 2013 yerleştirme sonuçları daha objektif bilgi sağlıyor (yerleştirme sistemi daha güzeldi). 2013 yüzdeliklerinin dili bu liseleri bu şekilde sıralamış. Okullara ait detay bilgim yok. Mimar kemal ve deneme ankarada eskiden beri isim yapmış okullar. Ancak güncel durumları hakkında bilgim yok. 2013’te bu dört okuldan en çok talep göreni mimar kemal olmuş. Karar sizin. Dönem sonu, ortası sonu çok önemli değil. Daha 3,5 yıl var lisenin bitmesine. Sürecin çok başındasınız. Başarılar.

 82. Merhaba sizce çankaya anadolu lisesi almanca bölümü mü yoksa mimar kemal anadolu mu

 83. Ben Deneme Anadolu yu Nakil yapacam şimdiki okulum mimar Sinan Anadolu Meslek Lisesi Sizce Hangisi

 84. iyi günler. Biz İstanbuldan Ankaraya tayin nedeniyle yeni taşındık. Ankara okulları hakkında çok fazla bilgimiz yok. Oğlumun teog puanı 476 . Şu anda Dr. Binnaz Ege Rıdvan Ege Anadolu lisesinde . Puanı yeterli olmasına rağmen Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesine gitmek istemiyor . Her iki okul arasında çok fark olmadığını ve şu anki okuluna alıştığını söylüyor. Ancak bizim içimiz rahat değil . Ankarayı ve okullarını tanıyan bir eğitimci gözüyle şu anki okulumu yoksa Mehmet Emin Resulzadeyemi nakil yaptırmamız daha doğru olur. Çok teşekkür ederiz.

  • antiresulzade

   Ben mehmet emin resulzadede okuyorum dersler cogu zaman bos geciyor okuldan memnun degilim bizim gosterdigimiz cabaya karsi bir halt ettiklerini dusunmuyorum

 85. Çankaya anadolu mu reha Alemdaroğlu anadolumu

 86. Merhaba ben okulumu değiştireceğim puanım 434 ama hangi liseyi tercih edeceğime karar veremedim malum puanlarda düştü 11.sınıfım Kocatepe mimar kemal mi,Bahçelievler Anadolu mu,Reha Alemdaroğlu mu yoksa Ayrancı Anadoluya mı yapsam sizce sıralarsak ilk hangisini tercih etmeliyim?

  • Ayrancı anadolu lisesi. Geçen yılın taban puanlarında da daha önde bir okul. Bu seneki taban puanlar okulların kalitesini yansıtmıyor malesef. Ben olsam saydıklarınız arasından birini seçeceksem Ayrancıyı seçerdim

 87. Merhaba oğlum ikinci sınıfta Beytepe İlkokulunda okuyor. Ama eğitimi zayıf gibi geliyor bana. Tavsiye ettiğiniz ikokul ve ortaokul var mı? Yoksa ortaokul da Beytepe Ortaokuluna göndermeli miyim? teşekkürler

  • merhaba beytepenin eğitimi o kadar iyi değildir ancak size ankara civarında münevver öztürk veya noterleri tavsiye edebilirim

 88. kazım kaynak lisesi inşallah

 89. Sizce Yenimahalle yahya kemal beyatlımı yoksa mustafa kemal and.lisesimi

 90. Merhaba 10. Sinifta okuyorum cankaya lisesine nakil yaptirmayi dusunuyorum ama gecmisinde cok fazla kavga olan olayli bir okulmus bende suanki okulumdan kavga yuzunden ayrilmayi dusunuyorum bu yuzden kafam karisti cankaya lisesinin suanki durumu arkadas ortami hakkinda bilgi verebilirseniz tavsiyelerinizi yazarsaniz sevinirim

  • Okulda okuyan öğrenciler bu soruya cevap verebilir. Bardağın dolu tarafına bakarsanız başarısı çok kötü olan bir okul değil. Kavga ortamı her okul için olabilecek olumsuzluklardır. Arkadaş çevrenizi iyi belirlemek, kendinizi uzak tutmak önemlidir. Dediğim gibi, yazınızı okuyan ve bu okulda oğrenim görn öğrenciler size yardımcı olacak bilgiyi paylaşabilir. Başarılar.

 91. Merhaba inönü anadolu lisesinde okuyorum.pek memnun değilim degistirmek istiyorum sizce degistirmeli miyim 9. Sinifim cankayadan hangi okullari önerirsiniz cumhuriyet fen nasildir yardimci olursaniz sevinirim.

 92. Merhaba ben 8.sınıf öğrencisiyim ilk teog dan 8 yanlışım var daha ikincisini olmadık ama aklımda birkaç lise var ve çok kararsizim hasanoğlan atatürk fen mi yoksa çankaya anadoluya mi gitmeliyim

  • Çankaya Anadolu köklü bir lise, Hasanoğlan öğretmen lisesi olarak Türkiye’nin en köklü ve deneyimli lisesiydi. Ancak tabelası değişti. Adı fen lisesi oldu. Öğretmen kadrosu değişti mi, bilmiyorum. İkisi arasında seçim yapmak zor, bence hemen hemen eşitler gibi dursa da; 3-4 sene sonrasını ve süreci düşündüğümüzde; Hasanoğlan fen lisesi kelimesinin ağırlığı nedeniyle öğretim kalitesini hızla yükseltecektir. İkisi arasından seçim yapmam gerekirse, ben Hasanoğlan Atatürk fen lisesi derim. Ancak Çankaya’da fen lisesi ayarında eğitim veren okullar var. Yukarıda belirttiğimiz araştırmada da belirttik. İnşallah 2. Teog sınavından daha az hata ile çıkarsın. Puandan sonra tercih döneminde tekrar yazarsanız, daha fazla yardımcı olabilirim. Başarılar.

 93. seher ajtın acıgöz

  kızım ın teog birde bir yanlışı var not ortalaması 95 teoğ ikide kaç yanlış yaparsa fen lisesi olabilir merak ediyorum yada iyibir anadolu lisesi
  özeller burslu alırmı iyi özel okulların isimlerini verebilirmisiniz

  • Bir yanlış ile Ankara Fen’e girebilir diye düşünüyorum. İkinci Teog’dan da en fazla 1 yanlışı çıkmalı. Geçen sene 2 yanlış yapanlar da girdi ancak bu sene ful yapan çok fazla. Özel okullardan hangisinin iyi olduğu biraz da sizin ve öğrencinin beklentilerine göre değişebilir. Burslu alan özeller var tabi ki. Köklü kolejler var. Sınav başarısı mı merkezde olmalı yoksa çok yönlü bir eğitim mi? Yoksa ikisi birden mi? Bu soruların cevabına göre tercih yapınız. Sitemizde sadece belirli kalitedeki özel okullara yer veriyoruz. Bunları araştırabilirsiniz. http://kaliteliokullar.com/kokul/category/en-kaliteli-liseler/ Belkide bu yazıda olduğu gibi, özel okullar için de en iyi 12’yi çıkartmalıyız. Bunu yapmak için bir standart geliştirmemiz gerekiyor. İlerleyen günlerde böyle bir araştırmaya imza atabiliriz. Kızınıza başarılar dileriz. Tercih döneminde daha çok yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum.

 94. Merhaba şu anda 9. sınıftayım tayin nedeniyle seneye Ankara’ya taşınacağız puanım 468 bana okul önerebilirmisiniz

  • Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesinden genelde öğrenciler memnun. Öğretmenleri de çok iyi şeklinde geribildirim alıyoruz. Yukarıdaki okullar Ankara’nın en iyi anadolu liseleri. Her birinin ayrı bir artı yönü vardır. Öğretim kalitesi yönünden Mehmet emin resulzadeden öğrenciler memnun. Ankara Atatürk lisesi de dil öğretimiyle meşhur. Atatürk Anadolu zaten zirvedeki öğrencilerin hedefi. Ayrancı Anadolu lisesine giden öğrenciler de genelde olumlu yorumlar ile geribildirim sağlıyorlar. Karar sizin. Puanınız gayet iyi.Başarılar.

 95. Merhaba hacı omer tarman almanca anadolu lısesı nasıldır biraz bılgı verırmısınız ?

 96. Bu sene puanım az ise ılk once baska okula sonrada kontenjanla betul can anadol lısesıne gıdebılırmıyım ..Bazıları kontenjan olayları seneye ıcın kalktı dıyorlar dogru bılgıyı verırmısınız : ?

  • Nakillerde alt puanın altında bile olsan nakil olma hakkı vardı. Ancak mahkeme bunu durdurdu. MEB mahkeme kararına uyarsa, nakillerde o sene o okula yerleşen minumum puanlı kişinin altında bir puanla nakil alınmaz. Mahkeme kararına uymazlarsa puanı düşük olsa bile herkes her liseye boşluk ve fırsat bulursa girer.

 97. İns tessekurler cunhurıyet fen lısesı evımıze yakın fakat puanı belkı tuturamam kontenjanla yda ev adresı yakınlıgından fayda gorebılırmıyım hocam

  • Talebin fazla olduğu liselerde adrese dayalı yerleşmek çok büyük şans ister. Düşük bir olasılık yani, adrese dayalı olarak Cumhuriyet fene girmek zor görünüyor. Çok sayıda kolejin açılıyor olması, şansınızı (adrese dayalı) biraz olsun arttırıyor. 2. TEOG tan puanı yükseltebildiğiniz kadar yükseltmeye çalışın. Tercih sitemi bu sene değişiyor. Son halini versinler, çok daha net birşeyler söyleyebiliriz. Başarılar..

 98. Merhaba ben kirikkalede yasiyorum puanm tahminen 450 civarinda buradaki fene gidemiyorum ama ankaradaki hasanoglan fene gitmek istiyorum ama nasil bilmiyorum yardimci olurmusunz eger iyi bi lise ise ailemin izin vericegini dusunuyorum

 99. Merhaba hocam teog2 bitti. 423 puanım var 🙁 Ankarada buna uygun en iyi basarılı olacagım anadolu liseleri nelerdir ? Bilgi verırseniz cok sevinirim.Simdiden tessekkürler

 100. Değerli site ziyaretçileri, liseye yerleştirme süreci ile ilgili ve okullar ile ilgili sorularımızı forum sayfasına yazalım. Düzen ve bilgiyi bulma adına daha iyi olacaktır. Foruma 30 saniyede üye olabilirsiniz. http://kaliteliokullar.com/kokul/forum/tercih-rehberi/2015-yili-teog-tercih-surecinde-sorun-uzmanimiz-cevaplasin-tek-baslik-t56.0.html

 101. Babamın tayini dolayısıla Ankara’ya taşınacağız 9.sınıf bitti puanım 426 hangi okulu önerirsiniz acaba?

 102. ankarada yaşıyorum puanım 469 hangi liseyi tercih etmeliyim? anadolu veya fen lisesi fark etmez.

 103. Merhabalar
  Kızım 470 puan aldı Çankaya Anadolu ve Ayrancı Anadolu Lisesini üstlerde yazıp yazmama konusunda tereddütlüyüz. Fethiye Kemale göre bu okullar hem başarı hem de diğer açılardan nasıl bilen var mı acaba?

 104. Puanım 483.85 yuzdelik dilimim 1.68 keciorende oturuyorum hangi okullari tavsiye edersiniz?

  • Uzaklık sorun değil ise Rıdvan ege ve Cumhuriyeti yazabilirsin. Yüzdelik dilimlere bakarak tercih yapmalısın. Puanlar yanıltıcı olur. http://kaliteliokullar.com/kokul/ankaranin-en-iyi-100-lisesi-2014-2015/

   • Ailem uzaklık sorun olur müfredat her yerde aynı diyorlar.Sizce Fethiye kemal mumcuma gitmem mantıklı olur mu?

    • Şöyle düşün. Tamam program aynı ama bir sınıf düşün. TEOG puanları 483 ve üstü alanlardan oluşsun. Bir sınıf düşün 460 puanlılar da var. Yani ne kadar başarılı öğrenci olursa bir sınıfta rekabet olur bu da başarıyı getirir. Başarılı öğrencinin olduğu yerde öğretmen de başarılı olur, kolay ders anlatır, öğrenciler daha isteklidir öğretmeni zorlar. Bunlar da başarıyı tetikler. Bunlar da gözükmeyen faydalarıdır. Ankara içi sonuçta. Ben olsam sorun etmezdim. Ancak ailen ile birlikte değerlendir ve karar ver. Çok güzel puan almışsın. Başarılar.

 105. puanım 430 yüzdelik dilimim %11,45 ankarada nereleri yazabilirim ve tutturabilirim (çankaya ilindeki liselerden)

 106. Hocam 418 % 13,8 Kontenjanla gecen sene bu puanımla 450 lılık okullara gırenleri gordum ..Yuzdelıklerı 4 -5 arası peki benım icin nasıl olcak yuzdelıkle gıremem puanla grerırım nasıl olcak bu konuda bir fıkır verırmısınız

 107. Ankara’da oturuyoruz. Kızımın puanı 490.86 yüzdelik dilimi %0.7 sizce hangi liseleri tercih etmeli? Teşekkürler…

  • Çok da bir alternatif yok aslında.. hatta ilk sıraya öylesine bile olsa Ankara feni yazabilirsiniz. (tercih sırası ancak puanlar eşit, okul puanları eşit olacak ki önem kazansın) Benim sıralamam şöyle olurdu.

   2YENİMAHALLE / Atatürk Anadolu LisesiAnadolu Lisesi4 yılKız/ErkekPansiyon Yokİngilizce4080,533PURSAKLAR / Ankara Pursaklar Fen LisesiFen Lisesi4 yılKız/ErkekPansiyon(Kız/Erkek)İngilizce1200,854YENİMAHALLE / Gazi Anadolu LisesiAnadolu Lisesi4 yılKız/ErkekPansiyon(Kız/Erkek)İngilizce4420,885ÇANKAYA / Mehmet Emin Resulzade Anadolu LisesiAnadolu Lisesi4 yılKız/ErkekPansiyon Yokİngilizce1701,156ÇANKAYA / Dr.Binnaz Ege-Dr.Rıdvan Ege Anadolu LisesiAnadolu Lisesi4 yılKız/ErkekPansiyon Yokİngilizce2381,487ÇANKAYA / Cumhuriyet Fen LisesiFen Lisesi4 yılKız/ErkekPansiyon(Erkek)İngilizce1501,718ÇANKAYA / Betül Can Anadolu LisesiAnadolu Lisesi4 yılKız/ErkekPansiyon Yokİngilizce2042,119ÇANKAYA / Hacı Ömer Tarman Anadolu LisesiAnadolu Lisesi4 yılKız/ErkekPansiyon Yokİngilizce1362,3010ÇANKAYA / Ankara Atatürk LisesiAnadolu LisesiHazırlık + 4 yılKız/ErkekPansiyon Yokİngilizce4082,4411YENİMAHALLE / Nermin Mehmet Çekiç Anadolu LisesiAnadolu Lisesi4 yılKız/ErkekPansiyon Yokİngilizce2042,5812ÇANKAYA / Hacı Ömer Tarman Anadolu LisesiAnadolu Lisesi4 yılKız/ErkekPansiyon YokAlmanca682,98

   Yani şu adresteki sıralamayı kullanabilirsiniz. http://kaliteliokullar.com/kokul/ankaranin-en-iyi-100-lisesi-2014-2015/ Başarılar.

 108. MERHABA HOCAM BENİM PUANIM 484.35 VE DİLİMİM %1,62 AMA KARAR VEREMİYORUM HANGİ LİSEYE GİDECEĞİME MEHMET EMİN RESULZADE PUANI TUTUYOR AMA YÜZDELİĞİ%1,15 SİZCE ONUDA YAZAYIMMI GİREBİLİRMİYİM NE DERSİNİZ BİR YARDIMCI OLUN ÇOK KARARSIZIM OKUL ÖNERİN ANKARADAN??

 109. merhaba hep puanı yüksek olanlar yorum yazmış.biz neyapalım.puanımız 270 yüzdelik dilimimiz 56.04 ankara mamaktayız kız meslek liselerinde en başarılı okullar hangileri bizleride bilgilendirin benim durumumda birçok iinsan var…herkezin çocuğu bir değil öyle olmasına rağmen böyle bir sınava tabi tutuluyorlar daha yaşlarırı kaç.6.sınıftan beri maf olduk.hep iyi anadolu liseleri listesi bizleri görmezden gelmeyin lütfen…teşekkürler…

 110. Hocam benim puanım 434 yüzdelik dilimim 10.6 ankara çankaya-dikmendeyim bana puanımın tutacağı iyi bi lise söylerseniz çok memnun olurum ayrıca bana reha alemdaroğlunu söylediler o nasıl bi lise yardımcı olursanız çok mutlu olurum saygılar…

 111. hocam ataturk lisesimi ümitköy anadolumu tercih etmeliyim yuzdelık 2.5 yapracıkta oturuyorum

  • Bence Atatürk lisesi (5 yıl) dil eğitimim iyi olsun dersen ve ayrıca kalitesiyle ve hocalarıyla Atatürk lisesi derim.

   • mesafe biraz uzak olumsuz etkilenirim diye kararsiz kaldim boyle bir site hazirladiginiz icin gercekekten cok tesekkurler cok yardimci oluyorsunuz birde siniflar puanlara gore mi yerlestiriliyor rastgele mi acaba ?

    • Yüzde 1 gibi bir fark var. Az değil. Ulaşım kısmındaki güçlüğe dayanabilirsen Atatürk lisesi gerçekten mantıklı duruyor. Bir dil bir insan iki dil iki insan. kendi isteğin en önemlisi. Boş zamanlarım sizlere yardımcı olmak beni mutlu ediyor. Ayrıca insanlar okulları hakkında memnuniyetleri paylaşıyor, yardımlaşıyor. Verdikleri okul bilgisi ve önerileri ile bir birine faydalı bilgi sunuyor. Sadece ben değil sitede okul memnuniyeti paylaşan tüm ziyaretçilerimize de yeri gelmişken teşekkür edeyim 🙂 tekrar başarılar dilerim.

 112. hocam yüzdelik dilimim 2 .4 hangi yüzdelik dilimdeki okulların gelme ihtimali yüksek ankarada

  • yüzde 1,90 ile 3 arası okullara girme ihtimalin çok yüksek. tr geneli yüzde 1 lerden tercihe başlayarak, yüzde 4 lere kadar tercih sıralamak mantıklı duruyor senin için. Başarılar.

 113. Hocam yüzdelik dilimde ne kadar bir oynama olur sizce.Bizim yüzdelik dilimimiz 3.52 . Ankarada özel okul tercihleri çok fazla olur mu? Olursa yüzdelik dilimde ne kadar bir sapma meydana getirir tahminen.Şimdiden teşekkürler.Hayırlı geceler.

 114. Merhabalar ben 2.44 lük dilimdeyim. Atatürk anadoludan başlayarak aşağıya doğru ineceğim. Kontenjan fazla olduğundan tutma ihtimalinin yüksek olduğunu duydun. Sizce hangi okula yerleşirim. Ya da hangi okula yerleşmeliyim?

 115. sayın hocam,yüzdelik dilimim 2,16 ankarada hangi okullara girebilirim.

 116. sayın hocam,2,16 yüzdelik dilimle cumhuriyet fen ya da ankara atatürk lisesine girebilir miyim.girebilirsem eğer bir üst okula nakil yaptırmasam mantıklı olur mu?mehmet emin resulzade anadolu lisesinin gelme olasılığı çok düşük mü?saygılarımla

  • Cumhuriyet zor gelir. Ankara Atatürk lisesi gelir. Ama bu sene talep çok gibi sanki bu liseye. ya da bana öyle geliyor. MERAL’in gelmesi çok ama çok sürpriz olur. Ankara Atatürk Lisesi 2,44 ile kapatmış. Bu lise için şansınız çok yüksek. Nakillerde daha iyisi için denersiniz şansınızı. (dil eğitimini çok beğeniyorum bu lisenin). Başarılar.

 117. sayın hocam,yüzdelik dilimim 2,16.yüzdelik dilimi 1,71 olan cumhuriyet fen lisesine nakillede giremez miyim?evime en yakın olan batıkentte ki NMÇAL mi gitsem,sıhhiyedeki AAL Mİ gitsem,olursa cumhuriyet fenemi gitsem.

  hacı ömeri ve betül can ı tercihlerime çok uzak oldukları için yazmadım.saygılarımla

  • Cumhuriyet fen olursa 1 saniye bile düşünmem giderim. Yazdıkların arasında en iti Atatürk Anadolu. İyi derecede İngilizce ve isteğine göre 2. yabancı dil seçebilirsin. Ayrıca yurt dışı eğitim imkanları falan da oluyor. Bir dil bir insan, iki dil iki insan demek. Karar senin.

   • <şimdi gördüm soruyu. Cum. fen lisesinin yüzde 2 nin üstüne çıkacağını düşünmüyorum. Kolejlere talep fazla olursa belki diyeceğim ama takip ettiysen dersanelerin kapanma olayı olmayacak gibi. Bu durumda koleje kayıt yaptıranlardan tekrar devlet lisesine nakillerde tercih yapmaları mümkün olabilir. Bu durum nakillerde bazı popüler liselerin taban puanlarını yükseltebilir bile. Çok karışık bir sürecin içindeyiz. Her şey çok hızlı değişiyor. Bekleyip görelim. Başarılar.

 118. sayın hocam,şimdi şöyle bir durum var.okulun yakın olması çokda önemli değilmi.liselerde dersler sabah 08 de başlıyor.uzakta oturuyorsan en geç 06 da kalkacaksın.bu sorun olmaz mı?o yüzden diyorumki en yakın okul en iyi okuldur.puanımın biraz altında kalsa bile bana en yakın olan NMÇAL YENİMAHALLE ye girsem nasıl olur.bu okulu tavsiye eder misiniz?saygılarımla.

  ayrıca nakillerde işimiz çok zor görünüyor.çünkü kolej tercih edenlerin çoğu dershanelerin kapanmaması nedeniyle devlet okullarına nakil yaptıracaklardır.ilk yerleşmede yerleşemezsek nakilde yerleşmemiz çok zor hatta mümkün değil gibi değil mi

  • 2 saatlik bir uzaklık soryn olabilir. O konuda insiyayif sizde sonuçta. Evet dersane gelişmesi işin rengini ve gidişatı etkileyecektir. Bekleyip göreceğiz. İyi bayramlar.

 119. hocam cumhuriyet fen için öğretmen lisesinden dönüştü eğitimi iyi değil,labaratuarı bile yok diyorlar.söylenenler doğru mu

  ankara atatürk lisesini kazanmam kesin görünüyor.nakille cumhuriyet feni istesem mi iyi bayramlar.

  • Ankara’nın göbeğinde bir lise. Adı fen lisesi. Bu adın ağırlığı ve merkezde oluşu bile yeter. Ben bu lisenin puanının çok düşeceğini sanmam aksine her yıl üstüne ekler. Evet yeni dönüştü ama fen lisesi standartları her yıl daha da iyi olur. Taban puanına bakın kaçtan kaça geldi? Niye. Çünkü adı değişti. Ülkemizde fen l,iseleri tartışmaasız en iyi veren devlet eğitim kurumlarının başında gelir. Eminim ki bu lisede bunun hakkını verecek konuma kısa sürede gelecektir. Zira taban puanın yüksek olması rekabeti arttıracak, iyi öğrenciler öğretmeni ve idareyi zorlayacak, topyekün istatistikler 2-3 yıl için tavan yapacaktır. Hep söylüyorum amaç dil öğrenmek ve iyi bir lise ise Atatürk fen en iyilerin başında gelir: Ama dil öğretimi amaç değil ise diğer okullar seçilebilir. İyi bayramlar.

 120. Yüzdelik dilimim 12 hangi okulları tavsiye edersiniz ankarada

 121. Şu adrese bakabilirsiniz.
  http://kaliteliokullar.com/kokul/ankaranin-en-iyi-100-lisesi-2014-2015/

  Mesela anıttepe anadolu lisesi olabilir. İyi bir lise.

 122. 9.sınıf kaynak kitap en iyisi hangisi
  körfez-karekök-fem gibi falan

  video çözümlü olanlarımı tercih etsem.saygılarımla

 123. Merhaba, benim puanım 399 tercih ettiğim liseler arasında Kirami Refia Alemdaroğlu Anadolu Lisesine yerleştirildim. Disiplinsiz diyorlar okul hakkında, nakil yapmak istiyorum ama bilmiyorum ne yapacağımı bilgilendirirseniz gerçekten çok yardımcı olmuş olursunuz. Birinci senemi bitirdikten sonra mı nakil yapmalıyım sizce yoksa şimdi yapsam daha iyi bir yer gelir mi ?

 124. dr binnaz ege dr rıdvan ege andolu lisesini kazandım nakil basvurusunda bulunmadım sizce 2. nakillerde başvuru yapmalı
  mıyım kazandığım okulun eğitimi nasıl lütfen yardımcı olun puanım 479

  • Ceyda öncelikle hayırlı olsun. Okulun Ankara’nın en iyi 4 anadolu lisesinden birisi. Ama ben olsam daha iyisi için uğraşırdım. Benim en beğendiğim okullardan birisi de MERAL yani mehmet emin resulzade anadolu lisesi. Bu liseyi araştırabilirsin. Başarılar dilerim.

 125. benim yüzdelik dilimim 6.58 tercih sonuçlarında istedğim yer olmadı nakil yaptım MADAL geldi. istediğim okuldu ancak kafam karıştı. Nermin mehmet çekiç için nakil yapsam gelir mi ? son zamanlarda NMÇAL hakkında güzel şeyler duymadım kafam çok karıştı.

  • Öncelikle hayırlı olsun. NMÇAL iyi bir lise. Ben olsam oraya girmeye çalışırdım. Her okul ile ilgili olumsuz bir şey illa ki bulabilirsiniz. Yenimahallenin en iyi 3 lisesinden birisidir NMÇAL. Başarılar.

 126. yorumunuz için teşekkür ederim pursaklar fen ve gazi anadoluyu da nakil tercihlerine yazmalı myım ve mehmet emin resulzade nin gelme ihtimali sizce yüksek mi ve bir şey daha sormak istiyorum nakil tercihlerine puanımızdan düşük bir yeri yazma zorunlulugumuz var mı

  • Rica ederim. Ceyda, Gazi Anadolu Lisesinin Puanı 483,4482 ile kapatmış. Senin puanın 479. MERAL 481,3010. Atatürk Anadolu lisesi 488 lerde. Mantıklı görünen MERAL. Daha doğrusu gelme ihtimali en yüksek olan diyelim. Nakillerde öngörüde bulunmak çok güç. Pursaklar fen 487 lerde. O da zor görünüyor. Yerinde olsam, Gazi, Meral ve Cumhuriyet fen liselerini denerdim diye düşünüyorum. Ama karar senin. Kolay gelsin.

 127. Merhabalar hocam,
  450 puan aldım. evim Ankara Balgatta Rıdvan Egenin 100mtr yanında oturuyorum ama okul Kırkkonaklar cıktı.. ılk nakılde yazdım terciler ama malesef olmadı.. 2.nakilde ne yapmalıyım. evime yakın olan rıdvan ege ayrancı anadolu hacı omer tarman gibi liseler var ama puanları benım aldıgımdan 10-20 puan daha yukarı… sizce ben ne yapmalıyım.

  • Merhaba, 10-20 puan çok fazla. Nakillerde 1-3 puan oynar en fazla. Daha fazlası bu puan aralığında çok büyük şans ister. Yine de deneyebilirsin. Ayhan Sümeri deneyebilirsin. 455 lerde kapatmış. Ulaşımı çok bahane etmez isen Kırkkonaklar pek çok kişinin hayal ettiği bir lise. Benim de genel anlamda olumlu geribildirimler aldığım bir okul. Ama yok, ulaşım büyük sıkıntı diyorsan “Ankara’da her yol Kızılaya Çıkar” mantığıyla Mimar Kemal A.L. yi yazabilirsin. Kırkkonaklar ile ihemen hemen aynı ayarda bir okul. Başarılar

 128. yorumunuz için tekrar teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

 129. 467 puan ile Ayrancı Anadolu Lisesine yerleştim. 2 nakil işlemim de başarısız. Atatürk lisesini yazmıştım fakat gelmedi. 3.nakil için Nermin Mehmet ÇEKİÇ Anadolu Lisesini yazıp yazmama konusunda kararsızım yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Mert bence yerleştiğin okul çok iyi. Nakiller gelmedi diye sakın üzülme derim. Pek çok kişinin hayalindeki okuldasın. Ha yinede denemek serbest. Yaklaşık 2 puan var. 469,87. Kont. 0. Kolay kolay kımıldayacağını sanmam. NMÇ. de çok iyi bir okul. Popüler okullar, bu sene nakillerde taş gibi durdular. Kıpırdanma çok zayıf oldu. Gelme ihtimali düşük ama sürprizi denerim dersen nakile başvurabilirsin. Başarılar dilerim.

 130. merhaba daha once de yazmıstım dr binnaz egeyi kazandım 2. nakillerde sansımı denemek istedim ama hiçbir okul gelmedi sizce tekrar nakil yapmalı mıyım ve cumhuriyet fen mi benim kazandığım okul mu daha iyi puanım 479.4194 ilk tercihlerimde cumhuriyet feni benim kazandığım okulun bir altına yazmıstım

  • Cumhuriyet fen lisesi 479,42 ile kapatmış. 1 boşluk var. Bu sene puan yükselten okullardan. popülerliği artıyor Cumhuriyet fen lisesinin. Seneye daha da yükseleceğini düşünüyorum. Ankara feni ileride zorlayacak bir okul olacaktır. Bence dene derim. Karar senin. Kazandığın okul da iyi. Karar senin. Ben olsam Cumhuriyet fen lisesinde okumak isterdim. Ceyda zor bir karar. Başarılar.

 131. tesekkür ederim yorumunuz için.sizin de dediğiniz gibi zor bir karar .gerçekten çok kararsızım. siz hangi yönlerinden dolayı cumhuriyet fen lisesinde okumak isterdim dediniz .verdiğiniz cevaplardan sonra tekrar soru yazıyorum ama kusura bakmayın cevremde okullar hakkında bilgisi olan danışabileceğim birileri yok malesef sizin sayenizde fikir sahibi oluyorum
  cevap verirseniz çok mutlu olurum aklımda meral de var ama önceki nakil denememde o okul çıkmadı

  • Anadolu liseleri içinde benim şahsi olarak Ankara’da en beğendiğim lise MERAL. Her ne kadar diğer iki anadolu lisesi ondan yüksek olsa da, öğrencilerimden aldığım geribildirimler bu yönde. Binnaz ege de kalitesini ispat etmiş bir okul. Cumhuriyet fen ve binnaz egenin arasında çok büyük fark olduğunu düşünmüyorum. Ama ikisi arasında kalsam Cum. feni seçerdim. Niye? Bu okul anadolu öğretmen lisesiydi 2 yıl öncesine kadar. tabelası değişti. Geçen sene de demiştim. İlk açıldığı yıl fırsat yılıydı. Çünkü bu dönüşüm sonucunda sadece tabelası değişmiş bir öğretmen lisesi gibi olur muydu? Ama 10 yıllık öğretmenlik tecrübem ve ülkemiz insanının bakış açısını çözünce, bu okulun hızla puan yükselteceği belliydi.Önümüzdeki sene 485 lerin de altına inmez diye düşünüyorum. Niyesi şu: 1- “fen liseleri” toplumda en kaliteli lise olarak görülür ve genel anlamda verdiği eğitim A.L. ye göre daha iyidir. Aslında burada liseye giren öğrencilerin taban puanlarının yüksek olması ve bunun sonucunda rekabetin artması ve nihayetinde mükemmel üniversiteye yerleştirme sonuçları gelir. 2- Çankaya’da hatta EMEK’te olması. Ankara’daki okullar kim ne dersin; Çankaya’daysa +1 önde bir algı oluşuyor. Genelde yüksek puanlı liseler hep çankayada. Bu lisenin değerli bir semtte oluşu ve bu civarda oturan pek çok yüksek puanlı kişinin ilgisini çekmesi. 3- fen lisesi standartları (öğretmen seçiminden, işleyişine kadar) devlet tarafından diğer lise türlerine göre daha bir desteklenir. Hele Ankara’da ve merkezde ise.
   4- Ve senin için en önemlisi; taban puanı ne kadar yüksekse bir okulun, o okulun üniversiteye yerleştirme oranı da çok yüksek ihtimalle yüksek olur. İki okul arasında 2 puan fark var. Ama seneye bu fark dediğim etkenlerden dolayı daha da artabilir. Ben her zaman şunu savunurum. kazanabiliyorsanız, taban puanı yüksek yani yüzdeliği düşük olan okul kazanmaya çalışın. İmkan varken, daha iyisi varken nakili denerdim. Ama ulaşım ve aile görüşü de önemli. bu etkenleri de düşün. Bu etkenler olumsuz ise; bu iki okul arasında aşırı da fark olmadığına göre kendi okulunda da çok iyi bir eğitim alarak, iyi bir üniversite kazanabilirsin. Gönlünce olsun. İyi geceler.

 132. sorduğum soruya açıklayıcı ve güzel bir cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim .inşallah en doğru kararı verebilirim su ana kadar yazdığım bütün sorulara vevap verdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

 133. merhaba nakillerde cumhuriyet fenı kazandım bu okulu nakillerde tercih etmemde sizin de cok buyuk payınız oldu tesekkür ederim

  • Hadi hayırlı olsun Ceyda. İnşallah memnun kalırsın. İlerleyen aylarda + ve – yorumlarını burada paylaşabilirsen çok faydalı olur. Ankara’da merkezde bir fen lisesinde okuyacaksın. Her geçen gün kalitesini yükseltecek bir okul diye düşünüyorum. Başarılar dilerim. .

 134. Oğlumun YEP tahmini puanı 450 civarında(ilk sınavda 8 yanlışı var:5 mat, 2 türkçe, 1 sosyal; ikinci sınavda 13 yanlışı var: 3 mat, 4 türkçe, 2 din, 3 fen, 1 sos). Yaşamkent te oyuruyoruz. Ümitköy Anadolu tutar mı, Hangi liseleri tercih edebilirz.

 135. Merhabalar,

  İlk önce biz ürkek, telaşlı ,kafası karışık deneyimsiz ve bilgisiz kişileri aydınlatıcı bir site hazırladığınız için size teşekkür ederim ellerinize sağlık.. ..bilgisi olmadığı için doğal olarak fikri de olamayan bir anneyim…ve bu nedenle size bir kaç soru sormak isterim..bu sene 8.sınıfı bitimiş teog sınavına girmiş 2 oğlum var…

  Henüz puanlar açıklanmadı ama elimizde ki verileri net ortamında değerlendirince şu sonuçlara ulaştık..
  1.çocuk
  Teog ortak sınav 645.5556
  Teog yerleştirme ortak puanı 469.0151

  2.çocuk
  Teog ortak sınav 630
  Teog yerleştirme ortak puan 459.785

  olarak gelecek gibi ikisininde Çankaya da aynı okula gitmelerini istiyoruz.

  Geçen senenin puanlarına göre 1.çocuk Hacı Ömer Alm
  2.çocuk Bahçelievler A. gibi görünüyor…

  Biz ikisinin de Ayrancı Anadolu ya gitmelerini arzu ediyoruz..
  1.çocuk ilk yerleştirmede olur gibi.. ama 2.çocuk ilk yerleştirmede bahçelievler gibi duruyor bu durumda 2.çocuk tercih sıralaması 1.Ayrancı İng
  2.Ayrancı çince gibi yaparsa bu okula gider mi? bu mantıklı bir tercih olur mu?

  2.yerleştirme tercihlerinde Ayrancı İng geçiş yapabilir mi?

  Yorumların hepsini okudum siz Ank içinde ki ulaşımın dert edilmemessi gerektiğini düşünüyorsunuz biz ulaşımdan çok çevre uyaranları neden ile bahçelievleri istemiyoruz..sizin” çince bölümün deo kumak isterdim” diye düşündüğünüzü de biliyorum.. 2.çocuk için bahçelievleri, mi yoksa ayrancı çince yi mi tercih etmeliyiz…

  1.çocuk 2.çocuk ile okusun diye 1.çocuğun bir altta ki tercihine yönlendirilmesi sizce bir haksızlık mı? biz yanlış mı yapıyoruz…”çocuklara sormalısınız” derseniz açıkçası ikisinin de bir fikri yok ” iyi okul olsun yeter ” diyorlar…çocuklar ikiz olunca patatesi bile eşit sayarak tabaklarına koyunca insanda istemeden aynı okula gitsinler isteği oluşuyor…ayrıca kendileri de aynı okula girmek istiyorlar…

  Çok yazdım biliyorum ama ortalama bu puanlara göre nasıl bir tercih yapmalıyız…

  Ayrıca liste istediğiniz okuldan aşağıya doğru puanlara bakılmaksızın mı hazırlanmalı …yoksa… yüksek puandan düşük puana göre mi hesaplanmalı…biliyorsunuz bu sene dersaneler yoktu okullarda da her ne kadar bilgi toplantıları yapılsa da o toplantılar genel oluyor o toplantılar sınava giriş hakkında oluyor şahsi sorularınıza yanıt bulamıyorsunuz…lütfen bana mantıken olması gereken ve aynı okul olması için ne yapmamızı söyleyebileceğiniz 2 farklı alternatif yazabilir misiniz…asıl merak ettiğim siz bize ne önerirsiniz?

  Normalde olması gereken mantıklı tercihler / ikisinin aynı okula gitmesi için yapılması gereken tercih gibi benim sorularıma yanıt ve siz ne yapardınız ?( ki en önemlisi bence bu)

  Çok uzun oldu biliyorum yazdığımın yanında kafamda soramadığım yüzlerce soru var o nedenle kusura bakmayın lütfen…şimdiden teşekkür ederim…

 136. Selam ,

  Yine ben:))) çocukların her ikisinin ortalamaları her 3 yıl için de 97 küsür …çocuklar okullarında sınıflarında başarılı çocuklar ama sıvanda stres yaptılar ve bu stres sınavı olumsuz etkiledi..ne hocaları ne de bizler sonuca inanamadık…siyMerhabalar,

  İlk önce biz ürkek, telaşlı ,kafası karışık deneyimsiz ve bilgisiz kişileri aydınlatıcı bir site hazırladığınız için size teşekkür ederim ellerinize sağlık.. ..bilgisi olmadığı için doğal olarak fikri de olamayan bir anneyim…ve bu nedenle size bir kaç soru sormak isterim..bu sene 8.sınıfı bitimiş teog sınavına girmiş 2 oğlum var…

  Henüz puanlar açıklanmadı ama elimizde ki verileri net ortamında değerlendirince şu sonuçlara ulaştık..
  1.çocuk
  Teog ortak sınav 645.5556
  Teog yerleştirme ortak puanı 469.0151

  2.çocuk
  Teog ortak sınav 630
  Teog yerleştirme ortak puan 459.785

  olarak gelecek gibi ikisininde Çankaya da aynı okula gitmelerini istiyoruz.

  Geçen senenin puanlarına göre 1.çocuk Hacı Ömer Alm
  2.çocuk Bahçelievler A. gibi görünüyor…

  Biz ikisinin de Ayrancı Anadolu ya gitmelerini arzu ediyoruz..
  1.çocuk ilk yerleştirmede olur gibi.. ama 2.çocuk ilk yerleştirmede bahçelievler gibi duruyor bu durumda 2.çocuk tercih sıralaması 1.Ayrancı İng
  2.Ayrancı çince gibi yaparsa bu okula gider mi? bu mantıklı bir tercih olur mu?

  2.yerleştirme tercihlerinde Ayrancı İng geçiş yapabilir mi?

  Yorumların hepsini okudum siz Ank içinde ki ulaşımın dert edilmemessi gerektiğini düşünüyorsunuz biz ulaşımdan çok çevre uyaranları neden ile bahçelievleri istemiyoruz..sizin” çince bölümün deo kumak isterdim” diye düşündüğünüzü de biliyorum.. 2.çocuk için bahçelievleri, mi yoksa ayrancı çince yi mi tercih etmeliyiz…

  1.çocuk 2.çocuk ile okusun diye 1.çocuğun bir altta ki tercihine yönlendirilmesi sizce bir haksızlık mı? biz yanlış mı yapıyoruz…”çocuklara sormalısınız” derseniz açıkçası ikisinin de bir fikri yok ” iyi okul olsun yeter ” diyorlar…çocuklar ikiz olunca patatesi bile eşit sayarak tabaklarına koyunca insanda istemeden aynı okula gitsinler isteği oluşuyor…ayrıca kendileri de aynı okula girmek istiyorlar…

  Çok yazdım biliyorum ama ortalama bu puanlara göre nasıl bir tercih yapmalıyız…

  Ayrıca liste istediğiniz okuldan aşağıya doğru puanlara bakılmaksızın mı hazırlanmalı …yoksa… yüksek puandan düşük puana göre mi hesaplanmalı…biliyorsunuz bu sene dersaneler yoktu okullarda da her ne kadar bilgi toplantıları yapılsa da o toplantılar genel oluyor o toplantılar sınava giriş hakkında oluyor şahsi sorularınıza yanıt bulamıyorsunuz…lütfen bana mantıken olması gereken ve aynı okul olması için ne yapmamızı söyleyebileceğiniz 2 farklı alternatif yazabilir misiniz…asıl merak ettiğim siz bize ne önerirsiniz?

  Normalde olması gereken mantıklı tercihler / ikisinin aynı okula gitmesi için yapılması gereken tercih gibi benim sorularıma yanıt ve siz ne yapardınız ?( ki en önemlisi bence bu)

  Çok uzun oldu biliyorum yazdığımın yanında kafamda soramadığım yüzlerce soru var o nedenle kusura bakmayın lütfen…şimdiden teşekkür ederim…siteniz aracılığı ile gelecek yıl teoga hazırlanacak çocuklar ve velilere bir kaç şey söylemek isterim….

  Biz de her veli gibi çocukları ders,konu,kazanım odaklı çalıştırdık ama çocuklara bunların yanında stres yönetimi vermek gerektiğini akıl edemedik…..2.sınav esnasında mat.sorularında üst üste zor sorular gelince çocuklar da stres patlaması diye adlandırabileceğimiz bir şey oldu ….o nedenle bu sene sınava girecek çocuklarınızı tresle baş etme konusunda da yönlendirmelerini öneririm..her şey konu bilmekle bitmiyor..ayrıca 1.sınavdan 3 gün önce çocuklardan birinin basket oynarken dizi çıktı ve o halde bilekten kasığa kadar alçılı halde sınava girmek zorunda kaldı ve inanın çok zor oldu….yani insanın başına her şey gelebiliyor…sınav günü çocuk grip de olabilir karnı,başı da ağrıyabilir..yani her şey ders bilmek konu bilmek kazanımlara hakim olmak ile olmuyor….

  Sınıf da ortalaması çok daha düşük bir çocuk o gün stres yapmadığı için daha az heyecanlandığı için çok daha az yanlış yapıp sizin çocuğunuzdan daha üst bir okula gidebilir sizin çocuğunuzun önüne geçebilir sizin ki bilgi olarak daha donanımlı olsa da stres yaparak hata yapabilir daha az net çıkarabilir ve o çocuktan daha alt bir okula gidebilir…..bunlar olası şeyler ve ne yazık ki oluyor…

  Çocukların eğitim başarısının bir günlük bir kaç saatlik sınavla değerlendirilmesi başarılı çocuklar için dezavantaj olabiliyor..başarılı çocuklar stres yüklenebiliyorlar( ki siz her ne kadar stres olmamaları için çocuğunuzu rahatlatmaya çalışsanız da maalesef oluyor)

  Bunlar olası şeyler bir kaç saat içinde her şey olup bitiyor o anda ki ruh hali bile sonucu etkiliyor…

  Hoş böyle olunca ne oluyor ..bilgisi daha az çocuk şans eseri girdiği okulda diğer çocuklar arasında başarısız oluyor sizin çocuğunuz bir alt okula gitse de çok daha başarılı oluyor..ama ne olursa olsun bir haksızlık oluyor…

  O nedenle size önerim çocuğunuzu kazanımlara göre çalıştırın ama stresle baş etmeyi de öğretin ve dua edin o gün sağlıkla ilgili ters bir şey olmasın..

  Çocukların hangi liseye gittiği pek de önemli değil ..müfredat her yerde aynı müfredat …önemli olan liseye giden çocuğun ilk günden itibaren derslerine asılması ve olayın ciddiyetini anlaması kendine hedef koyması bu konuyu önemsemesi derslerine iyi çalışması derslerini sermemesi..bunu dışında sizi aşan şeyler olabiliyor..sınava siz değil çocuk girecek soruları o yapacak o nedenle sizin çabanız bir yere kadar..eğer her şey okula,okul şartlarına bağlı olsaydı doğu da zor şartlarda yaşayan çocuklar tam puan yapamazdı..her şey çocukta bitiyor ..okuyacak çocuk her yerde her şartta okuyor..kumaş ile çalışma ile ilgili…okul daha sonra geliyor…her şeyin başı sağlık ….

  Hoşça kalın

 137. Mesajların hepsi birbirine girmiş karışmış lütfen kusura bakmayın herkes den özür dilerim..

  Hoşça kalın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.