Anasayfa / Yazar Köşesi / ANKARA’NIN KORKUTAN DEPREM GERÇEĞİ

ANKARA’NIN KORKUTAN DEPREM GERÇEĞİ

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih danışmanlığı, okul araştırmaları ve eğitime dair haberleri video forum tadında sunan kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

İnsanlık tarihi öncesinde ve sonrasında Dünyamızda birçok doğal afet meydana geldi. Bu afetlerlerden biri de depremdir. Deprem, tahmin edilebilir ve önlenebilir olmaması, gibi nedenlerden dolayı çok fazla can ve mal kaybına neden olmaktadır. Yeryüzündeki insanların 600 milyonu deprem açısından tehlikeli bölgelerde hayatını sürdürdüğü tahmin edilmektedir. Türkiye’de ise, nüfusun % 98’i deprem tehdidi altında yaşamaktadır. Sanayi alanlarının % 98’i deprem bölgelerinde ve %73’ü de aktif fay kırıkları üzerinde bulunmaktadır. 2018 yılında güncellenen “Türkiye’nin deprem haritası şu şekildedir.

2018 de güncellenen deprem haritası

Birinci derece deprem kuşağındaki şehirler (haritada koyu alan) deprem açısından büyük risk altındadır. Ankara şehir merkezi depremsellik açısından 1. Derece risk taşımasa da etrafındaki 1. Derece deprem kuşaklarına kuş uçuşu yakın mesafede bulunmaktadır. Türkiye’nin en aktif büyük fay hattı olan kuzey anadolu fay hattına 80-100 km uzaklıkta bulunan Ankara’da, bu fay kuşağında meydana gelen 7 ve üstü büyüklüklerdeki depremlerde can ve mal kaybı yaşayabilmektedir. 17 Ağustos 1999 depreminde Gölcük-Avcılar arasındaki mesafenin 100 km’den fazla olmasına rağmen Avcılar da bine yakın can kaybı olmuştur. “Kuzey Anadolu Fay hattında 7’den büyük bir deprem olursa Ankara da olumsuz etkilenebilir.7 ve üzeri büyüklüğündeki depremler odak noktasından 120 km yarıçapta uzaklıkta hasara neden olabilmektedir.  Geçmişte kuzey Anadolu fay hattında meydana gelen ve Ankara’yı etkileyen depremlere şu örnekleri verebiliriz:

Prof. Dr. Süleyman Pampal, Ankara’da 12 Ağustos 1668 tarihinde başlayıp 3 gün süren depremler olduğunu, 17 Ağustos 1668’de Ankara’nın kuzeyindeki kuzey Anadolu fay hattında 8 şiddetinde büyük bir deprem görüldüğünü belirtti. Dr. Caroline Finkel’in Londra üniversitesinden Prof. Dr. N. N. Abmraseys ile birlikte kaleme aldığı ’Türkiye ve Komşu Bölgelerin Deprem tarihi: 1500 – 1800’ isimli kitapta, 1668 Ankara depremi Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki en büyük depremlerden biri olduğu ifade edilmiştir. Bu depremde Bolu’dan Erzincan’a kadar uzanan alan etkilenmiştir. 1939 Erzincan depremine kadar bölgede büyük bir deprem faaliyeti görülmemiş olması, 1668 Ankara depreminin şiddeti hakkında bir fikir verebilir.

Daha yakın geçmişte ise, 1 Şubat 1944 günü meydana gelen 7.4 şiddetinde ki bu deprem Anadolu’nun büyük bir bölümünde hissedilmiştir. Yüksek hasar batıda Bolu Ovasından, doğuda Çankırı-Kurşunlu’ya kadar uzanan yaklaşık 200 km uzunluğundaki bir bölgede gözlenmiştir. Deprem’de 50.000 yapı kısmen ya da tamamen yıkılmıştır. 4270 kişinin ölümüne neden olan deprem başta Bolu olmak üzere Çankırı, Zonguldak ve Ankara’da büyük hasara neden oldu. Depremin sayısal olarak bilançosu: Bolu’da 2501 ölü, 1815 yaralı, 2212 yıkılan ev, 4284 ağır ve orta hasarlı ev; Çankırı’da 1314 ölü, 381 yaralı, 4217 yıkılan ev, 2745 ağır ve orta hasarlı ev; Zonguldak’ta 330 ölü, 371 yaralı, 1072 yıkılan ev, 640 ağır ve orta hasarlı ev; Ankara’da 125 ölü, 158 yaralı, 1450 yıkılan ev, 2722 ağır ve orta hasarlı ev şeklindeydi.

Kuzeydoğu’da Kırıkkale’den başlayıp Haymana’ya doğru uzanan, Amasya’nın doğusunda Kuzey Anadolu Fayı ile birleşen Kırıkkale-Erbaa Fayı var” diyen Pampal Ankara’nın Kızılay, Yenişehir, Maltepe, Sıhhıye, Batıkent, Demetevler gibi bölgelerinin çevrede meydana gelebilecek şiddetli bir depremden ciddi bir şekilde etkileneceğini ve büyük zarar göreceğini ifade etti.

 

Depremden önce ne yapılmalıyız?

 • Dayanıklı binalar yapmalıyız.
 • Acil durum çantası hazırlamalıyız
 • Ev eşyaları sabitlenmeli
 • Tatbikatlar ile uygulamalı deprem eğitimi almalıyız.
 • İlk yardım bilgisi edinmeliyiz

 

Deprem anında ne yapılmalıyız?

 • Panik yapmamalıyız.
 • Bulunduğumuz alan ve mekana göre önceden öğrendiğimiz bilgilere uygun şekilde konum almalıyız.
 • Üzerimize düşecek nesnelerden uzak durmalıyız.
 • Evde isek, deprem çantamıza ulaşarak, ev içinde uygun bir yere vücudumuzu küçülterek korunmaya çalışmalıyız.
 • Yolda araç kullanırken deprem olursa, uygun bir yerde aracı durdurup, sarsıntının geçmesini beklemeliyiz.
 • Deniz kenarında veya denizde iken deprem olursa, derhal denizden yüksek yerlere çıkmalıyız.

Depremden sonra ne yapılmalıyız?

 • Artçı depremler olabileceğinden, hasarlı binalara girilmemelidir.
 • Depremin hemen sonrasında telefon şebekeleri yoğunluktan kilitlenebilmektedir. Enkaz altındaki yaralıların telefonla yardım ekiplerine ulaşmasına engel olmamak için gereksiz yere cep telefonları ile uzun görüşmeler yapılmamalıdır.

 

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

Çocuğumda ders çalışma isteğini uyandırmak için neler yapabilirim? diyenler buraya

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih …