Anasayfa / Etkili Ders Çalışma Yöntemleri / Başarılı bir okul dönemi geçirmek için 7 basit ilke

Başarılı bir okul dönemi geçirmek için 7 basit ilke

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih danışmanlığı, okul araştırmaları ve eğitime dair haberleri video forum tadında sunan kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

1- Günlük bir saat çalışmak

Günlük 1 saatin 3o dk sı o gün işlenen derslerin hızlı tekrarıdır. Geriye kalan yarım saatte de yarının konularına bakın. Ya da ödeviniz varsa onu verildiği gün yapın.

2- Okuldaki dersi dinlemek

Ders en iyi derste öğrenilir. Öğretmeninizi öyle bir dinleyin ki, onu dinlemezseniz oyunun kuralını öğrenemezmiş gibi, can kulağıyla dinleyin.

3- Öğretmeni çözün-tanıyın

Öğretmeninizin nelere önem verdiğini tespit edin. Bazı öğretmenler sınıf içi katılıma önem verir, bazıları davranışa önem verir.  Bazı öğretmenler yazdırdıklarından çizdirdiklerinden burası önemli dediklerinden sorar. O nedenle onların verdiği ip uçlarını iyi takip edin. Sınavlarda özelliklere onlara çalışın. Üst sınıflardan ya da öğretmeni tanıyan sınıflardan nasıl sorduğuna dair, nelere önem verdiğine dair ipuçları toplayın. Amaç başarıya ulaşmaksa, ve bunda ders notları da önemliyse, öğretmen faktörüne bile çalışmak gerekiyor diye düşünüyorum.

4- Kendi çalışma stilinizi oluşturun

Nasıl çalıştığınızda daha iyi anlıyorsunuz? Kimisi yazarak, kimisi resim çizerek, kimisi dinleyerek daha iyi öğrenir. Kendi öğrenme stilinizi ve çalışma saatinizi kendinize göre ayarlayın

5- Planlı çalışın

Günlük 1 saat kendini vererek ders çalışmak, oyalanarak, dostlar beni ders çalışıyor sansın şeklindeki 3 saat çalışmadan çok daha etkili olacaktır.

6- Kendinize güvenin

Başarılı olacağınıza dair kendinize bir güven olsun. Başarmak için önce başarıya inanmak gerekir.

7- Hedefiniz olsun

Başarıya inanacaz ama neyi başaracağız. Yukarıdaki tüm maddelerden evvel, önce bir hedefiniz olmalı. Bu hedef de mümkün mertebe ulaşılabilir, ama yüksek bir hedef olmalıdır. Yüksek olmalı çünkü kazanamasanız bile bir alttaki hedef yine de iyi bir hedef olur.

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

ANKARA’DA EN İYİ ORTAOKULLAR (MEMNUNİYETE GÖRE)

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih …