Anasayfa / Anadolu Liseleri / Beşiktaş Anadolu Lisesi
Beşiktaş Anadolu Lisesi "Akademik başarı" ve "Sosyal Faaliyetler" kategorisinde kaliteli okul olarak tarafımızca seçilmiş ve tanıtım sayfası oluşturulmuştur
Beşiktaş Anadolu Lisesi "Akademik başarı" ve "Sosyal Faaliyetler" kategorisinde kaliteli okul olarak tarafımızca seçilmiş ve tanıtım sayfası oluşturulmuştur

Beşiktaş Anadolu Lisesi

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Beşiktaş Anadolu Lisesi ile ilgili bilgilere aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

  • Hakkımızda
  • Tarihçe
  • Tanıtım Filmi
  • Kurum Mesajı
  • Resim Galerisi
  • Tanıtım yazısı
  • Adres ve Ulaşım
Hakkımızda | Okulun resmi web sayfasına ulaşmak için tıklayınız
VİZYON : Sürekli gelişim felsefemiz, hayatta başarılı olan öğrencilerimiz, nitelikli öğretmenlerimiz ve içimizdeki takım ruhu ile alanımızda en çok tercih edilen ve mensubu olmaktan gurur duyulan bir eğitim kurumu olmak.
MİSYON:Gençleri, toplumun her kesimini kucaklayacak, toplumsal duyarlılığı ve sorumluluk bilinci olan, alçak gönüllü, özgür düşünen, üretken ve bilgili, ülkesini seven bireyler olarak hayata hazırlamaktır.
Tarihçe |Beşiktaş Lisesi, İstanbul’un en nadide yerlerinden biri olan Çırağan Sarayının yanında, nazlı Boğaz’ın incilerinden biridir. 21. yüzyıl Türkiye’sine ufku açık, özgür gençler yetiştiren bir lisedir.
Okul binamızın her köşesinde buram buram tarih kokar. Sınıfları, laboratuarları, kantini ve enfes konumu ile tarihi koynunda taşır.
Türkiye’nin aydınlık öğretmenleri, yarının büyükleri olacak gençlere huzur içinde, çağdaş bir eğitim vermeye devam etmektedir.
Beşiktaş Anadolu Lisesi
Beşiktaş Lisesi binası Sultan Abdülaziz tarafından 1871 yılında Serkis Balyan ustaya yaptırılmıştır. Çırağan Sarayı’nın harem dairesi olarak kullanılan bugünkü Beşiktaş Lisesi binası, gerek planı gerek tezniyatı ile 19. asır mimarimizin en güzel örneklerinden biridir. Orijinal dış cephesi, odaları tavan işlemeleri hala eski şeklini korumaktadır.
Sultan Abdülaziz tahttan indirilmeden evvel 1876 yılında, Dolmabahçe’den Çırağan’a nakledilip kısabir müddet burada kalmıştır.
Tarihinde iyi ve kötü birçok olaya sahne olan Çırağan Sarayı ve bugünkü Beşiktaş Lisesi binası, bu tarihi tanıklığını bugün de üzerinde taşımaktadır.
Beşiktaş Lisemizin binası Çırağan Sarayı’na ek olarak yaptırılmış sonradan harem dairesi olarak kullanılmıştır. Deli olduğu ileri sürülerek padişahlıktan indirilen V. Murat bugünkü Beşiktaş Lisesi binasında 28 yıl hapis hayatı yaşamıştır. V. Murat’ın odası şimdi Beşiktaş Lisesi kantini olarak kullanılmaktadır.
Osmanlıdan çok zengin bir çoğu bakımsız ve hatta harabe durumda kültür ve sanat yapıları devralan Cumhuriyet döneminin yoksul ekonomisi bu görkemli yapıları uzun süre ihya edemedi. Ama yıkıma da terketmedi. Bu çerçevede Çırağan Sarayı’nın bir bölümü olan bugünkü Beşiktaş Lisesi binamız da yer almaktadır.
Şimdiki binamızda, 1924 yılında halifeliğin kaldırılmasından sonra 20. ilkokul düzenlemeleri yapılmış; 1937 yılına kadar Cumhuriyet’in 21. okulu olarak, Türk Milli Eğitimine hizmet etmiştir. Akaretler’de eski Anafartalar Ortaokulu’nun bulunduğu binada 1937-1938 öğretim yılında, yalnız orta 1. ve 2. sınıfları olan karma bir okul halinde açılan Beşiktaş Lisesi 1940-1941 öğretim yılında bugünkü binaya yerleşmiş ve Beşiktaş 2. Kız Ortaokulu adını almıştır.
Milli Eğitim Bakanı Tahsin Bonoğlu zamanında Beşiktaş 1. Ortaokulu’nun kaldırılması üzerine erkek öğrencilerin bir kısmı Beşiktaş Lisesi’ne verilmiş ve okulumuz karma olmuştur.
1959-1960 öğretim yılında Atatürk Kız Lisesi’nin Deneme Lisesi haline getirilmesi üzerine “Beşiktaş Kız Lisesi” adını almıştır.
1993-1994 öğretim yılından itibaren tekrar karma liseye dönüştürülmüş ve ismi “Beşiktaş Lisesi” olmuştur.
2006-2007 öğretim yılından itibaren okulumuz,Anadolu lisesi statüsüne geçerek ‘’BEŞİKTAŞ ANADOLU LİSESİ ‘’adı altında eğitimine devam etmektedir.Kontenjanı ise 150 kişidir.
Bu tarihi mekanda Türkiye’nin aydın, çağdaş öğretmenleri, yarının büyüklerini yetiştirmeye, onlara aydınlık bir yol çizmeye devam etmektedirler.
Beşitaş Anadolu Lisesi
Beşiktaş Anadolu Lisesi
BEŞİKTAŞ ANADOLU LİSESİ’NİN SON 15 YILI
1994 yılında, okulumuz bünyesinde hizmet veren Pratik Kız Sanat Okulu taşınarak, Beşiktaş Lisesi genel lise konumunu kazanmıştır. 2008 yılında genel liselerin dönüşümü kapsamında okulumuz şu anki şekli olan BEŞİKTAŞ ANADOLU LİSESİ adını almış ve halen başarı ile eğitim öğretim hizmetine devam etmektedir.

Spor kulübümüz 2006-2007 eğitim- öğretim yılında kurulmuş olup, yıllardır okulumuzla özdeşleşmiş olan sportif başarılarımızın devamı için çalışmalarına devam etmektedir. Öğrencilerimiz öğretmenlerinin rehberliğinde, futbol,basketbol,voleybol,atletizm,yüzme ve eskirim gibi spor dallarında , grup halinde ve bireysel olarak yarışmalara katılmışlar, Dünya-Avrupa- Türkiye ve İstanbul çapında düzenlenen şampiyonalarda birçok ödül kazanmışlardır.
1995 yılında okulumuzun tüm bahçe alanı peyzaj düzenlemesi yapılarak, tarihi ağaçlar koruma altına alınmış; ağaç rölevesi yapılmıştır.
Beşiktaş Lisesi dalgaların sesinin duyulduğu leb-i derya bir mekandır. 1980 yılından sonra doldurulan sahilin, 2001 yılında kıyı tahkimatı yapılmıştır. Teneffüslerde bahçede gezen öğrencilerimiz için yeşillendirilen bu eşsiz sahil, asla unutulmayacak anıları yaşatmaktadır.
Bu tarihi özel mekanda çağdaş, Türk Milli Eğitimi’nin temel amaçlarına uygun bir Türk gençliği yetiştirilmektedir. Daha iyiye ulaşmak için “Toplam Kalite” çalışmalarının yapıldığı okulumuz, geçmişten aldığı tarih mirasını geleceğe aktarmayı görev bilmektedir.

Tanıtım Filmi|
Kurum Mesajı | Okul idaresi biz kaliteliokullar@gmail.com adresinden ulaşarak kurum mesajını iletebilir.
Resim Galerisi | Bu kısıma kurum ile ilgili üç resim eklenecektir.
Tanıtım Yazısı | Bize tanıtım yazınızı yolladığınız taktirde, kurum tanıtım yazınızı ekleyebiliriz.
Adres ve Ulaşım | Çırağan Cad. No30 Beşiktaş/İstanbul Telefon : 90 (212) 236 73 73 Fax : 90 212 236 66 1718

 

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

nermin-mehmet-cekic-anadolu-lisesi-kaliteliokullarcom

NERMİN MEHMET ÇEKİÇ ANADOLU LİSESİ

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …