Anasayfa / Performans/Proje nasıl yapılır? / Bileşik makine proje-performans görevi nasıl yapılır?

Bileşik makine proje-performans görevi nasıl yapılır?

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Bileşik makine proje-performans görevi nasıl yapılır? Basit makine proje görevi, bileşik makine proje görevi, basit makine performans görevi,   bileşik makine nasıl yapılır?, bileşik makine yapımını ödev aldım nasıl yaparım mı diyorsunuz.

Amacımız sizlere fikir verebilmektir. Performans görevinde rapor nasıl yazılır, model oluştururken nelere dikkat edilmelidir gibi pek çok önemli aşama vardır. Bu süreçlerde nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair hazırladığımız sunum dosyasını da indirebilirsiniz.

Sınıf 7. sınıf

Ünite: Kuvvet ve hareket

Konu: Basit makineler
Proje/performans görevi: Bileşik makine nasıl yapılır?

Bileşik makine yapımında en önemli aşama tasarımdır. Öncelikle kalem kağıdı elinize alıp bileşik makine tasarım işini yapmanız gerekiyor. Aşağıda benim sizler için örnek olsun diye tasarladığım şekli görebilirsiniz.

Bu şekil şu anda aklıma geldi. Siz de kendinize uygun tasarımı yapınız. İçinde daha fazla basit makine içeren bileşik makineler tasarlayabilirsiniz. Aşağıda iki sabit makara, iki düzlem, bir kaldıraç kullanılarak bileşik makine tasarlanmıştır. Siz tek eğik düzlem ve bir makara ile de yapabilirsiniz.

bilesikmakine

Başkalarından yardım alabilir miyim?
Elbette alabilirsiniz. Ancak bütün işi ona yaptırmayınız. Öğretmen sorduğunda dürüst olun. Evet öğretmenin tahtaları çakmakta babam yardımcı oldu, ancak tasarım bana ait, ayrıca şunları ben yaptım deyin. Yardım almanız gereken noktada yardım alabilirsiniz. Ancak bütün herşeyi başkası yapıp sen birşey yapmadıysan o zaman 100 değil, sondaki bir sıfırı silinmiş notu da alabilirsin. O nedenle sizin emeğiniz en önemli nokta.

Peki sadece bileşik makine modeli ile mi öğretmenin karşısına çıkmalıyım?

Tabiki hayır. Bir kere basit makine nedir, bileşik makine nedir? Bu konuda bir rapor hazırlamalısın. Detaylı bilgiler olmalı, kaynakçan olmalıdır. Bunun için önceki yazılarımıza göz atabilirsiniz. Etkili bir rapor nasıl hazırlanır? Bakınız.

Ben olsam bir de poster hazırlardım. Posterde de basit makinelerin ve bileşik makinelerin nerelerde kullanıldığına dair resimler yapıştırırdım. Az bilgi çok görsel. Nasıl etkili poster hazırlandığını görmek için tıklayınız.

Etkili model hazırlamak için nelere dikkat etmeliziyiz?  Tıklayınız

Şimdi bu proje/performans görevini ben değerlendirsem, çeşitlilik var, model var, rapor var, orjinallik var, poster de var. 100 verdim bile:) Şaka bir yana arkadaşlar, umarım zihninizde biraz olsun yapacağınız iş canlanmıştır. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Kolay gelsin. Umarım istediğiniz puanı alırsınız.

Not: Her hakkı kaliteliokullar.com/kokul’a aittir. izinsiz ve kaynaksız kullanmayınız.

Etkili performans ve proje görevinin nasıl hazırlandığına yönelik hazırladığımız sunu dosyasını aşağıdan indirebilirsiniz.

[Yükleme bulunamadı.]
Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

TÜBİTAK 4006 bilim fuarı için neler yapılabilir? Deney ve etkinlik listesi

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …