Anasayfa / Devlet Üniversiteleri / Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih danışmanlığı, okul araştırmaları ve eğitime dair haberleri video forum tadında sunan kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

 

Üniversite türü

Devlet

Bulunduğu il

İstanbul

Kuruluş yılı

1971

Web sitesi

http://www.boun.edu.tr/
Tanıtım filimi

Kampüs imkanları

 • Boğaziçi Üniversite’sinin zengin bir kampüs hayatı vardır. Üniversite akademik hayatın kampüs hayatı ile zenginleşerek bir bütün oluşturacağı inancı ile öğrenci klüplerini, sanat ve spor faaliyetlerini özenle destekler, öğrenci ve personeline sağlık hizmetlerinden, rehberlik hizmetlerine çeşitli olanaklar sunar. Yurtları ile yirmidört saat yaşayan bir üniversite konumundadır. Kampüs hayatı ile Boğaziçi camiasına özgürlükçü, demokratik, mutlu bir yaşam alanı yaratmayı amaçlar.
 • Üniversitenin birçok binası ,doğusunda sınır olarak Boğaziçi ve Rumelihisarüstü tarihi kalesine sahip olan Güney Kampüs’te yer almaktadır. Bu kampüste üniversitenin en eski binaları bulunmaktadır.Kuzey Kampüs, Hisar Kampüs ve Uçaksavar Kampüsü üniversiteye yeni katılan olanakları içermektedirler. Boğazın Asya kıyısıda bulunan 5. kampüs, tarihi ,ulusal sismik istasyonlar ağının merkezi ve üniversitenin ünlü araştırma merkezi Kandilli Rasathanesine ev sahipliği yapmaktadır. Altıncı kampüs, Sarıtepe Kampüsü, Karadeniz kıyılarında ve kuzey ve güney kampüslerin kuzey batısında, 34 km uzaklıktadır.
 • Mithat Alam Film Merkezi
 • Spor
 • Boğaziçi Üniversitesi’nde, öğrenciler ilgilendikleri alanlarda spor etkinliklerine katılabilirler. Beden Eğitimi Servis Bölümü sayesinde değişik spor alanları ile ilgili açılan dersleri alabilir, hatta belirli konularda açılan derslerin hepsini alarak sertifikada alabilirler.
 • Üniversite bünyesindeki Spor Kurulu’nun temel amacı, akademik yıl sonundaki geleneksel Boğaziçi Üniversitesi Spor Festivali’nin koordinasyon ve organizasyonunu sağlamaktır. Yıl boyunca etkinliklerini bu amaç doğrultusunda sürdüren Spor Kurulu, üniversite sporcuları arasından seçilmektedir. Ayrıca, akademik yıl boyunca her türlü spor etkinliğinin yürütülmesiyle de ilgilenmektedir.Üniversitede yapılan spor dalları:Aerobik, Aikido, Amerikan Futbolu, Atletizm, Badminton, Basketbol, Bisiklet, Eskrim, Futbol, Hentbol, Jimnastik, Judo, Karete, Kayak, Kürek, Masa Tenisi, Step, Sutopu, Taekwan-do, Tenis, Triathlon, Voleybol, Yelken ve Yüzme.Spor TesisleriUçaksavar Spor KompleksiStadyum: 100×90 m ebatlarında çim futbol alanı (tel : 7021)Atletizm Pisti: 400 m’lik 6 kulvarlı tartan pist. Futbol Alanı ve atletizm pisti, okul takımı antremanları ve Beden Eğitimi dersleri dışında kalan saatlerde öğrencilerimizin kullanımına açıktır.

  Fitness Center: Stadyum altındaki 300 m2’lik kapalı alanda, 30 adet fitness aletini içeren merkez, öğrencilerimizin kullanımına açık olup, kullanım için sembolik bir ücretle ÖSH Saymanlığı’ndan giriş kartı alınabilir. (tel : 7021)

  Spor Salonu: Stadyum yanında, Superdorm karşısında 50×40 m ebatlı parke zeminli spor salonu basketbol,voleybol, hentbol, badminton, masa tenisi sporları için kullanılmakta olup okul takımı antremanları ve spor dersleri dışında kalan zamanda öğrencilerimizce kullanılabilir. (tel: 6793 – 7262)

  Ergo-room: 7 adet kürek ergometresi bulunan salon, spor salonu içerisinde yer alır. Kürek takımı sporcuları faydalanabilmektedir.

  Güney Kampus Spor Tesisleri

  Dodge Gym: Basketbol, voleybol sporları için uygun olan spor salonu, öğrencilerin kullanımına saat 17.00’den sonra açıktır.(tel : 4545)

  Multi-purpose Room: Güney Kampus’ta Dodge Gym altında yer alan çok amaçlı spor salonunda step, aerobik ve uzakdoğu sporları yapılmaktadır.

  Tenis Kortları;

  Tenis kortlara Güney Kampus’ta Dodge Gym girişindeki rezervasyon odasından rezervasyon yaptırılabilir. (tel : 4545)

  Bebek Kort: Bebek kapısı girişinin 100 m yukarısında yer alır. Beton zeminlidir.

  Bubble Kort: Güney Kampus’takı Kız Yurdu bitişiğinde yer alır. Kapalı, sentetik zeminli bir korttur.

  Güney Kort : İdari Bilimler Binası bitişiğinde bulunan beton zeminli kort, tenis ve basketbol için kullanıma uygundur.

  Açık Basketbol Alanı:

  Birinci Kız Yurdu’nun arkasında, Kuzey Öğrenci Yurtları’nın arkasında ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin arkasında olmak üzere 3 adet Açık Basketbol Alanı vardır.

  Halı Alan:

  Rumelihisar Kampusu’nda yer alır. Sentetik zeminli futbol alanında saat 9.00 – 23.00 arası ücret karşılığı futbol oynanabilir. Öğrenciler için özel indirimli tarife uygulanır. (tel : 6790)

  Yüzme Havuzu:

  Bebek Kapı girişinde yer alan 50x14m ebatlı, beş kulvarlı açık yüzme havuzu 15 Mayıs – 1 Ekim tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi mensuplarına ve öğrencilerine açık olup giriş için öğrenci kimliği ve giriş ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Sağlık Hizmeti

Birinci  Basamak  Sağlık  Kuruluşu olarak poliklinik hizmeti verilmektedir.

 

Yurt Hizmeti

Yurtlar
1. Erkek Yurdu

Boğaziçi Üniversitesi, kampüs ortamının getirdiği avantajı ve bu sayede oluşan Boğaziçili kimliğini koruyup geliştirmek amacıyla öğrencilerine yurtlarında barınma imkanı sağlamaktadır.Boğaziçi Üniversitesi yurtları oda ve daire tipi olmak üzere iki tipe ayrılmaktadır.

Oda Tipi Yurtlar (I. Erkek, 1. ve 2. Kuzey, II. Kilyos ve Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu):

Bu tip yurtlar odalar şeklinde tanzim edilmiştir. Öğrenci odalarında internet ve telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, dolap, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır. Banyo ve tuvaletler ise ortak kulanım alanı şeklindedir. Banyo ve lavabolarda sıcak su imkanı sunulmaktadır.

Daire Tipi Yurtlar (Uçaksavar Yurdu, 3. ve 4. Kuzey, I. Kilyos Yurdu ve Superdorm)

Superdorm

Bu tip yurtlarda öğrenci ikamet alanları, mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde tanzim edilmiştir. Öğrenci odalarında internet ve telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, dolap, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır. Banyo ve lavabolarda sıcak su imkanı sunulmaktadır.

Yurt Adı Kapasite Kampüs
1. Erkek Yurdu/ oda tipi 252 Güney
Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu/ oda tipi 228 Güney
1. Kuzey Yurdu/ oda tipi 454 Kuzey
2. Kuzey Yurdu/ oda tipi 428 Kuzey
3. Kuzey Yurdu/ daire tipi 546 Kuzey
4. Kuzey Yurdu /daire tipi 254 Kuzey
Uçaksavar Yurdu/ daire tipi 215 Uçaksavar
1. Kilyos Yurdu / daire tipi 411 Kilyos
2. Kilyos Yurdu/ oda tipi 341 Kilyos
Superdorm (özel) / daire tipi 486 Uçaksavar

Hazırlık öğrencileri sadece Kilyosta barındırılırlar, ancak başarıları dolayısı ile yurt verilen öğrenciler kuzey yurtlarında ve superdormda kalırlar. İngilizce sınavını geçerek bölüme başlayanlar, kontenjanlar dahilinde, uçaksavar, kuzey, güney yurtlarında ve superdormda kalabilirler.

4.Kuzey Yurdunda sadece lisansüstü öğrenciler barındırılır.

Boğaziçi Üniversitesi Yurtları, BÜ Yurtlar Yönetmeliği hükümlerince yönetilmekte ve denetlenmekte, yurt başvuruları öğretim üyeleri ile idarecilerden oluşan “Yurtlar Komisyonu” tarafından oluşturulan ve Rektörlükçe onaylanmış ölçütlere göre değerlendirilmektedir.

Detaylı bilgi için www.yurtlar.boun.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sanal Tur

 Kampüsleri 3 D ile gezmek için tıklayınız

Fotoğraf galerisi

 Fotoğraflar için tıklayınız

Akademik birimler

Akademik birimler için tıklayınız.

Bölümlerin taban ve tavan puanları

Üniversite tarihçesi

Tarihçe

Robert Kolej bir eğitmen, mucit, teknisyen, mimar ve kurucu olan Dr. Cyrus Hamlin ile tanınmış hayırsever ve zengin bir tüccar olan New York’lu Mr. Christopher Rheinlander Robert tarafından İstanbul, Türkiye’de kurulmuştur.

Kurucular

Boğaziçi Üniversitesi’nin temelleri 1863 yılında bir eğitmen, mucit, teknisyen ve mimar olan Dr. Cyrus Hamlin ile tanınmış hayırsever ve zengin bir tüccar olan New York’lu Mr. Christopher Rheinlander Robert tarafından Birleşik Devletler sınırları dışındaki ilk Amerikan koleji olan Robert Kolej’in İstanbul’da kurulması ile atılmıştır.

Mr. Robert finansal yükü üstlenirken, Dr. Hamlin ise Birleşik Devletler’den kaynak sağlayarak Kolej’i kurma sorumluluğunu eline almıştır. Yeni kurulan Yönetim Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda, Kolej’in kapıları ırk, milliyet, din gözetilmeksizin önyargısızca ve ayrım yapılmadan tüm öğrencilere açık olmasına, hiçbir koşulda herhangi bir politik eğilim göstermemesine, hiçbir politik düşünceye dahil olmamasına ve eğitim dilinin İngilizce olmasına karar verilmiştir.

Bağışlar ve yardımlarla finanse edilen Robert Kolej’in ilk binası Hamlin Hall’un inşaatı 1871 yılında tamamlanmıştır. Bugün Güney Kampüs dediğimiz kampüsteki tüm tarihi binalar Birinci Dünya Savaşı’ndan önce inşa edilmiş ve inşalarında kampüste bulunan ocaktan çıkarılan mavi kireçtaşı kullanılmıştır.

Zaman zaman ciddi finansal kaynak sıkıntısı çeken Robert Kolej’in ekonomik durumu, 1930’lu yıllarda savaş öncesi Türkiye ekonomisinden ve Birleşik Devletler’deki ekonomik krizden oldukça etkilenmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin tarafsızlığını korumasına rağmen, savaş sona erene kadar pek çok problem çözümsüz kalmıştır. 1960’lara gelindiğinde Robert Akademi’nin bugün Güney Kampüs olarak bilinen Hisar Kampüsü’nü tamamen yükseköğrenime bırakarak, Arnavutköy’deki kampüse taşınması, oradaki Amerikan Kız Koleji ile karma bir eğitim kurumu oluşturacak şekilde birleşmesi düşünülmeye başlanmıştır.

Mart 1971’de dönemin başkanı Dr. Everton, Robert Kolej’in üzerine herhangi bir kampüs üzerinde bağımsız bir üniversitenin kurulması için Türk hükümetini teşvik eden önergenin 26 Ocak 1971’de Yönetim Kurulu tarafından kabul edildiğini açıklamıştır. Çalışmalar 1971 yazında sonuçlandırılmıştır. Binaları, kütüphanesi, laboratuvarları, tüm imkanları ve personeliyle 118 dönümlük bugünün Güney Kampüsü 10 Eylül 1971’de tamamen Türk hükümetinin üzerine geçmiştir. Boğaziçi Üniversitesi, yüz yıldan fazla Robert Kolej’in kampüsü olarak kullanılan alana resmi olarak kurulmuştur.

Robert Kolej mezunu olan Prof. Dr. Aptullah Kuran, Üniversite’nin ilk rektörü olmuştur (1971-1979). Prof. Dr. Kuran’ın yerini önce Prof. Dr. Semih Tezcan devralmış (1979-1981) daha sonra da Prof. Dr. Ergün Toğrol rektör olmuştur (1981-1992). 1992’de rektör seçilen Prof. Dr. Üstün Ergüder 2000 yılında görevini Prof. Dr. Sabih Tansal’a bırakmıştır. 2004-2008 yılları arasında rektörlük görevini Prof. Dr. Ayşe Soysal yürütmüştür. 2008-2012 yılları arasında  Prof. Dr. Kadri Özçaldıran rektör olmuştur. 2012 yılından itibaren  Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmaktadır.

Vizyon-misyon

Vizyon

Boğaziçi Üniversitesi’nin vizyonu, eğitimde ve araştırmada evrensel standartlarda başarılı, sürdürülebilir ve “yeşil” bir üniversite olmaktır.

 • Lisans eğitimimizdeki yetkinliğimizi pekiştirmek ve lisansüstü eğitimde benzer bir düzeye erişmek;
 • Araştırma etkinliğimizi artırarak dünyanın sayılı araştırma üniversiteleri arasında yer almak; ve
 • Sürdürülebilirliği olan “yeşil” bir kampus olmak

vizyonumuzun ana öğelerini oluşturmaktadır.

Misyon

Üniversitemizin misyonu

1. Kurumsal değerlerimizi sahiplenen, etik değerleri önemseyen, çevre bilinci gelişmiş, eleştirel düşünen, çok yönlü, yaratıcı, bilimsel, sanatsal ve kültürel formasyonu ve özgüveni ile dünyanın her yerinde, akademik kurumlarda, kamuda veya özel sektörde başarıyla görev yapabilecek bireyler yetiştirmek;

2. Evrensel boyutta bilgi üreterek, insanlığın hizmetinde düşünce, bilim ve teknoloji üretimine katkıda bulunmak; ve

3. Türkiye’de bilim ufkunu genişleterek, bilim, sanat ve kültürün toplumumuzda en kalıcı şekilde yerleşmesine yardımcı olmaktır.

Başarıları

Kalite belgeleri

 –

Mezun dernekleri

Kalite değerlendirme anketi

Ulaşım

Harita

Üniversite ile ilgili yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıda yer alan YORUM YAZ kısmından sadece isim kısmını doldurarak yorum yapabilirsiniz.
Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kaliteliokul

Araştırmayı seven, doktora mezunu bir öğretmen. Satranç oynama ve balık tutma en büyük hobileri.

Buna da göz atınız

Dünyada en iyi makine mühendisliği eğitimi veren 10 üniversite 2015

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih …