Anasayfa / Kaliteye Dair / Çocuğumda ders çalışma isteğini uyandırmak için neler yapabilirim? diyenler buraya

Çocuğumda ders çalışma isteğini uyandırmak için neler yapabilirim? diyenler buraya

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih danışmanlığı, okul araştırmaları ve eğitime dair haberleri video forum tadında sunan kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

“Çocuğumda ders çalışma isteğini uyandırmak için neler yapabilirim?” şeklinde bir soruyu pek çok veli sormaktadır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, değerli veliler; her öğrenci sizin istediğiniz mesleği icra etmek durumunda değildir. Sizin isteklerinizden ziyade, çocuğunuzun isteklerini dinleyin. Emri baki tavır yerine, çocuğunuzu anlamaya çalışın. Pek çok kişi, çocuğunu dinlemeden sadece kendi isteklerini sıralamakta, her ortamda çocuğunun ders çalışmadığını, tembel tembel oturduğunu belirterek çocuğunun ders çalışmama durumunu pekiştirmektedir.

“Peki hocam sadete gelin, ne yapmalıyız” dediğinizi duyar gibiyim. Tavsiyelerim şunlardır:

  • Öncelikle çocuğunuza arkadaş gibi yaklaşın.
  • İsteklerini dinleyin, geleceğe dair hedeflerini güzel dil ile çaktırmadan öğrenmeye çalışın.
  • İlk işiniz hedef belirlemektir. Bu sizin hedefiniz değil; çocuğunuzun hedefi olmalıdır. Size göre çok saçma ve gerçekten ilerisi olmayan hedefler gelebilir. Hemen değiştirmeye çalışmayın. Örneğin ben şoför olacağım da diyebilir. Siz içinizden karşı çıksanız dahi değiştirmeye zorlamayın. ikincil hedefler belirlemesini isteyin. Konuşma tarzınız çok önemli. Hedefsiz olmaktansa en az bir hedefi olmalı.
  • Çocuğunuz kendiliğinden derse oturduğunda ona pekiştireç verin. Mesela “Akıllı oğlum/kızım benim. Canının istediği bir meyve ya da yiyecek var mı? Ne istersin?” gibi. Ya da sevdiği bir tatlı da olabilir.
  • Olumsuz hareketlerini görmezden gelin, ama ders çalıştığı anları yakalayıp mutlaka ödüllendirin. Zamanla çocuğunuz ödüllendirildiği, övüldüğü anları fark edecektir. Tekrar ediyorum, asla çocuğunuzun olumsuzluklarını zorunda kalmadıkça yüzüne vurmayın. Hele hele başkalarının yanında onu olumsuz eleştirmeyin.
  • Sabırlı olun. Çalışma alışkanlığı ve isteğini kazandırmak zaman alıcıdır. Öyle elinizdeki kalemin yere düşmesi için geçen zaman gibi hemen sonuca ulaşamazsınız. Aylar hatta yıl sürebilir. Ama yukarıda dediklerimi yapabilir ve sabırlı olursanız, çocuğunuz değişmeye başlayacak; kendiliğinden içinden gelerek ders çalışmaya başlayacaktır.
  • Son bir öneri daha; çocuğunuzdaki gayreti görmeye başladığınızda okula gidip öğretmenlerine sorun. Değişim varsa övgüde bulunmalarını rica edin. Öğretmen de sınıf içinde gayretini överse, siz de başkaları içinde (akrabalar vb) çocuğunuza güvendiğini belirtirseniz, çocuğunuz artık kendi içsel amacını oluşturacak ve kendiliğinden ders çalışan, azimli bir öğrenciye dönüşecektir.
  • Okula sık sık giderek öğretmenlerinden bilgi almanızı tavsiye ederim. takip edildiğini bilen öğrencinin davranış sorunları daha az olur.

Umarım faydalı olmuştur. Dilerseniz bu tarz veliye rehber olacak makaleler yazıp paylaşabilirim. Yorumlardan soru ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

 

Dr. Eğitim Uzmanı

Kaliteliokullar.com

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

ANKARA’DA EN İYİ ORTAOKULLAR (MEMNUNİYETE GÖRE)

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih …