Anasayfa / Yazar Köşesi / DEPREME HAZIR MISINIZ?

DEPREME HAZIR MISINIZ?

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih danışmanlığı, okul araştırmaları ve eğitime dair haberleri video forum tadında sunan kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Değerli site ziyaretçilerimiz. DEPREME HAZIR MISINIZ? Ülkemizdeki nüfusun %98 i deprem bölgesinde yaşıyor. Yine sanayi bölgelerimizin %98’i deprem bölgesinde. Hal böyle olunca deprem Türkiye’nin önemli bir sorunu. Evet sorunu dedik, neden mi? Depreme karşı yeterli tedbir almıyor, “bize bir şey olmaz” ya da “nasılsa öleceğiz, ha deprem ha başka bir sebep” anlayışıdır. Ülkemizde tavan yapmış olan bu hisler ve çabuk unutma özelliğimiz nedeniyle mevcut yapılarımızın çok büyük bir kısmı 6 büyüklüğündeki bir depremde dahi yıkılıyor.

Ülke olarak 1999 depremi ile sarsıldık. Yaklaşık 19 yıl geçen bu depremden çok ders çıkartmalıydık. Öyle de diyorduk. Deprem dersi dahi okullarda tek başına ders olarak okutulmaya başlanmıştır. Daha sonra Bolu depremi ile tekrar tedbirler gözden geçirildi. Sonra da klasik huyumuz unutma mekanizması devreye girdi. Evet belki az da olsa bir takım değişiklikler yapıldı ancak radikal bir kentleşme ve deprem hassasiyeti oluşturulamadı.

Mesala insanlar ev almaya girişiyor. Evin içi önemli ancak pek çoğumuz binanın zeminine bakmıyor. Zemin etüt raporları, depreme uygunluğu vb. nasıl? Bu soruları es geçiyoruz. Yumuşak zemine, dere yatağına 20 katlı binalar yapılıyor. Seçim zamanı esnekleşen imar yasaları ile belkide gelecekte yeni depremlerde yeni faciaların yaşanmasına sebep olacak. Okullarda deprem ünitesi sadece fen kitaplarında teorik olarak anlatılan, son ünitenin ufak bir konusu olarak yer alıyor. Televizyon ve internette kamu spotları ile yeterli eğitim verilmiyor.

%90 dan fazlası deprem bölgesi olan güzel ülkemizde depremle yaşamaya hazır olmamız gerekirken, bizler depremin sessiz olduğu zamanlarda bu konuda uyumaya devam ediyoruz. Ülkece deprem konusunda bilinçli vatandaşlar olmalıyız. Ev alırken balkonu, mutfağı nasıl sorusundan önce zemini nasıl, üst yapısını sağlam mı vb. soruları sormalıyız. Bahane bulmak kolay, önce kendimizden başlayalım. “Bizler ne yapabiliriz depremlerin faciaya dönüşmemesi için” Bu sorunun cevabını verecek davranışları sergilediğimizde belkide çok şey değişecek. Hayatlar kurtulacak. Depremden korunmak için insanların bilinçlenmesine katkı sağlamak adına yazıyı paylaşabilirsiniz. Bu konuyla ilgili makalelerimiz devam edecektir…Şimdilik hoşçakalın.

 

Dr. Eğitim Uzmanı

Kaliteliokullar.com

DEPREMLER KONU ANLATIMI- LİSEYE HAZIRLIK

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

Çocuğumda ders çalışma isteğini uyandırmak için neler yapabilirim? diyenler buraya

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih …