Anasayfa / Kaliteye Dair / Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi ve kalite

Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi ve kalite

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi ve kalite 

Son günlerde popüler tartışma konusu  dershaneler kapatılmalı mı, kapatılmamalı mı? Dershaneler gerçekten kapanacak mı? Eğitim özelleşiyor mu? Dershane ihtiyacı nasıl karşılanacak? Buna benzer pek çok soru sorulmaktadır. Bu sorulara değinerek başka bir konuya değinmek için şu soruyu da eklemek istiyorum. “Peki kalite ne olacak?”.

 

Bildiğiniz üzere dershanelerin kapatılarak özel okula dönüştürülmesine dair yasal düzenlemeler mecliste görüşülecek. Yasal düzenleme meclisten geçtiği vakit mevcut dershanelerin bir kısmı özel okula dönüşecek, gücü yetmeyen dershaneler için de açık lise ya da kapanma yolu görünecektir. Hal böyle olunca, okuldaki eğitimi yeterli bulmayan, ya da daha iyi öğrenmek için dersaneye gitmek isteyen öğrencilerin bu talepleri ne olacak? Zira sınav ülkesinde yaşıyoruz. Yılda bir kez sbs vardı o da oldu yılda 12 sınav. Hal böyle olunca, dersane yükü azalacak derken bu yıl 8. sınıflar test çözmekten bunaldı. Bu da yetmez deyip, bu merkezi sınavlar önümüzdeki yıl 7 ve 6 ları da içerecek. Belki de daha sonra tüm liselerde ortak sınavlar merkezi yapılacak. Bu merkezi sınavlar belki de ülkemizin mevcut şartları için uygun olduğu söylenebilir. Ancak dersaneler okula yardımcı kurum olarak işlevlerini sürdürmek için, takviye eğitim için şartken; bunları ortadan kaldırmak doğru mu? Yapılan açıklamalar şu yönde: Biz devlet eliyle yani okulumuzdaki eğitimle yani kaliteli verilen eğitimle dersaneye gerek duymuyoruz, takviye gerekirse bunu da halk eğitim destekli okul kurslarıyla sağlayacağız şeklinde açıklamalar izlemekteyiz. Bu da güzel, peki benim ve velilerin aklına şu soru geliyor: Peki ben çocuğumunm okulda aldığı eğitimi beğenmiyorum, örneğin sosyal bilgiler öğretmeni yeterli ders anlatmıyor ya da çocuğum bu dersi o hocadan anlamıyor. Etüt dersini de o hoca veriyor? Ben ne yapacağım? İsterim ki özel okula göndereyim ancak maddi durumum iyi değil diyor veli. Bunun gibi pek çok yakarış duyacağız.

 

Tepeden inme reform değişiklikleri görmeye alıştık. Nasılsa zamanla oturur mantığıyla bu değişim de yaşanacak gibi. Ama olan bu geçiş sürecinde yaşanacak olan sıkıntı ve kaos ortamından etkilenen, sınava hazırlanmaya çalışan öğrencilerimize olacak. Bu konuda gerçek anlamda ihtiyaç analizi yapılmalı, dershanelere duyulan ihtiyaç giderilmeden bu kurumları kapatmanın ne gibi sonuçlar doğuracağı iyi hesaplanmalıdır. Belirli kesimlere iyi görünmek, maddi çıkar gözetmek ya da başkaca amaçlar için değil; gerçekten öğrencileri düşünerek hareket edilmelidir. Kısacası bana ters gelen nokta şu: Bir öğrenci merkezi sınavlar adı altında yılda 12 sınava girecek; siz bu öğrenciye okulda aldığı eğitim dışında başkaca eğitim almasını engelleyeceksiniz. Bu durumda her okulun en az dersane düzeyinde eğitim vermesi gerek ki; kaç bin tane ücretli öğretmen çalışıyor. Kadrolu öğretmenlerin de azımsanmayacak kadar olan kısmı kendi alanının dışında ders anlatıyor. Önce kaliteyi yükseltmek gerekmez mi? Devlet okullarının kaliteli eğitim vermesi gerekir ki dersaneye ihtiyaç duyulmasın. Okullarda verilen halk eğitim destekli ek derslerde yine aynı okulun öğretmenleri eğitim verecek. Bu durumda çok da katkı sağlayacağı söylenemez.

 

Başka bir konuda dersaneler özel okula dönüştürülürken kolaylık sağlanması konusudur. Özel okulların açılma Şartları bellidir. Tam anlamıyla altyapısını ve gerekli şartları karşılamadan bu okullar açılmamalıdır. Bu durumda kalitesiz eğitim veren özel okullar çoğalacaktır. Özel okulların hepsi kaliteli eğitim mi veriyor? Bu algı da yanlıştır. O nedenle bu iş en baştan sıkı tutulmalıdır.

 

Yorum ve görüşlerinizi bekliyorum.

 

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

MEB 2023 EĞİTİM PLANINI AÇIKLIYOR

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …