Anasayfa / Yazar Köşesi / E-müfredat ilk yılında öğretmenleri zorladı

E-müfredat ilk yılında öğretmenleri zorladı

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih danışmanlığı, okul araştırmaları ve eğitime dair haberleri video forum tadında sunan kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Bu yıl e müfredat ile planlar, zümre toplantıları ve şube öğretmenler toplantısı e ortamda kayıt altına alınmaya çalışıldı. yepyeni bir uygulama ile öğretmenlerin toplantı süreci ve alınan kararların çok daha kolay ve hızlı şekilde paylaşılması sağlanabilecekti.

Sistemin ilk yılında sistemsel sorunlar ve özellikle konu ile ilgili öğretmenlerin yeterli bilgi sahibi olamaması gibi etmenler nedeniyle; e müfredat projesi sıkıntılı da olsa işlemeye devam ediyor. Sistemdeki teknik sorun kısmı düzeltildi ancak öğretmenlerin hem ilgisizliği hem de bu konuda yeterli eğitim almamaları nedeniyle, toplantı tutanaklarını e ortamda oluşturmakta güçlük çekildi. Peki ne yapılmalı?

E okulun ilk çıktığı zamanları hatırlayalım. O yıllarda notları hem elle yazıyorduk, hem de e okula girip çıktısını alıyorduk. Karne zamanları da e okul çöküyordu. E müfredat sadece öğretmenleri ilgilendiriyor. Veli ve öğrencilerin sunucuyu çökertmesi söz konusu olmasa da; sistemsel yaşanan bazı sıkıntılar aşıldı gibi. Burada asıl mesele öğretmenlerin bu konuda hizmet içi eğitim ihtiyacının olması.

Örnek vermek gerekirse, zümre toplantısı için toplantı davetleri, gündem maddeleri vb. her şey tamam. Öğretmenlerin tamamının zümre kararlarının onaylarını vermeleri gerekiyor. Öğretmen var, öğretmen var. Kimisine 1 kere söylersin, kimisine 10 söylersin ama yine yapmaz. ya da yapmayı bilmez. Bilgisayarı kullanmayı bilmeyen öğretmenlerimiz yok değil. Bu ve benzeri sebeplerle, ilk yıl e-müfredatta istenilen verimin elde edildiğini söylemek güç.

Zamanla öğretmenler e müfredata hakim olur umarım. E okul e müfredat, eba felan derken sanırım uzaktan ve net üzerinden eğitim hayatımızın daha da içine girecek gibi. Bu yazımda e-müfredat yeniliğini değerlendirmek istedim.

Eğitim Uzmanı

kaliteliokullar.com

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

Çocuğumda ders çalışma isteğini uyandırmak için neler yapabilirim? diyenler buraya

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih …