Anasayfa / Kaliteye Dair / Eğitimde sosyal aktivite de en az ders kadar önemli

Eğitimde sosyal aktivite de en az ders kadar önemli

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Eğitimde hep ön planda olan şey akademik başarı yani derslerdir. Halbuki gelişmiş ülkelerin eğitim sistemlerine baktığımızda, spora ve sosyal faaliyetlere verilen önem dikkat çekmektedir. Finland,yada günde 4-5 saat ders gören öğrenciler, ülkemizde 7 saat- 8 saat yetmezmiş gibi etütler ile 10 saate varan ders görmektedir. Haftada ortaokullarda 2 saat beden eğitimi dersi varken çoğu Avrupa ülkesinde haftada 4 saat ya da daha fazla beden eğitimi dersi var. Akademik başarı akademik başarı diye tutturmuşuz ancak bu yoğun ders saatleri ile gelmiyor. Bir türlü anlayamadık bunu. Hem biz veliler hem de yönetenler… PISA sonuçlarındaki başarısızlık da ortada. Demek ki geçmişte pek çok ünlü bilim adamlarımızın dediği gibi (İbni Sina, Farabi vb.) çocuk eğitiminde oyun, aktivite vucut sağlığı çok önemli. Bunu tüm dünyaya zamanında telkin etmişiz, Avrupa örnek almış ve uygulamış durumda. Ancak bizler sürekli değişen eğitim politikaları ile yap boza dönmüş durumdayız. Şu anda gündemde 5. sınıflara yoğun dil dersleri verilmesi var. Peki bu da bir strateji ya da politika. Niçin? İyi dil öğrensinler diye. Peki bu kaç sene sürecek? Ne zaman bozacağız? Yap-boz döngüsü devam mı edecek. Gerçekten eğitim sistemimizde kararlılık ve planlama eksikliği var diye düşünüyorum. Türk ve Avrupa eğitim tarihleri sağlam bir şekilde analiz edilse, bunlardan dersler çıkarılsa, yapılan yanlışlıklar ve doğruluklar belirlense, ihtiyaç analizlerimizi objektif bir şekilde yapsak ve kararlı bir şekilde uzun yıllar uygulasak belki sonuçlar daha güzel olacak. Mesela çok yönlü eğitim geçmişte olduğu gibi günümüzde de en büyük ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanat, spor ve akademik başarı beraber gelişirse en ideal insan yetiştirme gerçekleşir. Veliler genelde akademik boyuta odaklanıyor. Sadece veliler mi? Sınav başarılarını karşılaştıran müdürler, yöneticiler, öğretmenler resmen yarış içindeler. Bu şartlarda siz ne dil eğitimini, ne sportif ne de sanatsal eğitimi istenilen düzeyde geliştiremezsiniz. Öğrenciler sınav baskısı altında ezilmektedir. Halbuki biz sanata, spora ve sosyal faaliyetlere gereken özeni gösterebilirsek, akademik başarı da artacaktır diye düşünüyorum.

 

🔎kaliteliokullar.com/kokul

 Eğitim editörü

Her hakkı saklıdır…

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

Bakan yeni liseye geçiş sisteminin nasıl olacağını detaylı açıkladı

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …

...BİR YORUM, BİNLERCE YARDIM...

Bir yorumunuz ile kaliteli okul arayan binlerce kişiye yardım edecek bilgiyi sunabilirsiniz.

*Amaç: Sitemizde yer alan araştırmalar ile veli ve öğrencilerin kaliteli eğitim veren okulları bulmalarını kolaylaştırmaktır. Sitemizde ziyaretçilerden gelen binlerce okul yorumu bulunmaktadır. En güncel okul bilgilerine ulaşmada sizlerin bilgi ve memnuniyet içeren yorumları çok önemlidir. Bu çerçevede siz değerli ziyaretçilerin, eğitiminden memnun kaldığı okullar hakkındaki yorumları, binlerce kişiye yardımcı olmaktadır. İl ve ilçelere göre kaliteli okullar ve okul önerileri için tıklayınız.

**Uyarı: Sitemizdeki okul yorumları ziyaretçilere ait olup, tüm sorumluluk yazan kişiye aittir. Olumlu ve olumsuz yorumlar belirli kurallar çerçevesinde objektif olarak onaylanmaktadır. Söz konusu kuralları sayfa sonundaki " Site kuralları " menüsünden okuyabilirsiniz. Okul yetkilileri, kurumları ile ilgili yorumlara cevap verebilir. Kurallar ile ilgili detaylar ve uygunsuz yorum şikayeti için tıklayınız. Sitemizde uyar ve kaldır prensibi geçerlidir. Şikayetlerinize 3 gün içinde dönüş yapılır. İletişim: kaliteliokullar@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.