Anasayfa / Yazar Köşesi / Geribildirim kullanımı öğretimde kaliteyi arttırır

Geribildirim kullanımı öğretimde kaliteyi arttırır

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih danışmanlığı, okul araştırmaları ve eğitime dair haberleri video forum tadında sunan kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Geribildirim (feedback) kullanımının öğretimde sağladığı fayda pek çok uzman tarafından yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Geribildirim, genel anlamda öğrencilere yaptıkları iş ve performans hakkında bilgi vermek olarak açıklanabilir. Derslerde öğretmenler çoğu kez değişik şekillerde geribildirimde bulunur. Öğretmen açısından geribildirimin faydalarına baktığımızda; eksik öğrenmelerin nerelerde olduğunu anlamayı sağlar yani öğrenme hedeflerinin ne kadar gerçekleştiğini görebilirsiniz. Öğrencilerin hangi konuda zorlandığını, hangi konuların tekrar anlatılması gerektiği ve öğrencinin eksikliklerini belirlemede yardımcı olur. Öğrenci açısından bakıldığında; öğrenme eksikliklerini görmelerini, farkında olmadığı zayıf yönlerini geliştirmelerini sağlaması ve derslere daha motive olmalarını sağlamaktadır.

 

Günümüzde öğretmenler derslerde en çok sözlü ve yazılı geribildirimlere başvurmaktadır. öğrencilere yazılıdan kaç aldığını söylemek de bir geribildirimdir. Ancak değerlendirmedeki geribildirimler içinde en faydasız olanı diyebiliriz. Şayet açıklanan notla birlikte, eksik ve yanlış yapılan yerler notla birlikte açıklanırsa geribildirim çok daha etkili olur. Sıkça kullanılan sözlü geribildirim çeşitlerinden biri kişisel geribildirimde bulunmaktır. Yani kişiye “Aferin, sen çok zekisin”, “Tembelsin” gibi kişisel özellikleri vurgulayan geribildirimler çokça kullanılmaktadır. Ancak ders amacının dışında olan bu geribildirimler olumlu ise motivasyon arttırır. Ama öğrenmeye çok katkı getirmeyeceği için fazlaca kullanılmamalıdır.

 

Kısaca özetleyecek olursak, öğretimde geribildirim kullanmak, öğretimde kaliteyi arttırmaktadır. Öğrencilerin daha iyi öğrenmelerini sağlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken ise hangi geribildirim türlerinin daha etkili olduğunu bilmek ve geribildirimleri etkili kullanmayı bilmek gerekir. Bu konuda öğretmen yetiştiren kurumlar, öğretmen adaylarına etkili geribildirim verme konusunda eğitim derslerinde gereken önemi vermelidir.

 

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında Orhan Orhan

Buna da göz atınız

E-müfredat ilk yılında öğretmenleri zorladı

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih …