Anasayfa / Kaliteye Dair / Hafta sonu kursları 3 Mart’ta başlıyor, kalite artışı için öneriler

Hafta sonu kursları 3 Mart’ta başlıyor, kalite artışı için öneriler

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Hafta sonu kursları 3 Mart’ta başlıyor, kalite artışı için öneriler…II. dönem hafta sonu kursları 3 Mart 2018 cumartesi günü (neden bu kadar geç başlıyor diyen var mı?) başlıyor. Peki okul kurslarının kalitesinin artması için ne yapılmalıdır?

  • Devam devamsızlık takibi yapılmalı ve veliye sms ile bilgilendirici sistem olmalıdır. Devam devamsızlık kaydı için de bir modül geliştirilebilir. Telefona uygulama şeklinde indirilebilir olduğunda, her öğretmen eba şifresi ile kursta e-yoklama alabilmeli ve otomatik sms sistemi ile gün sonunda veliye bilgi mesajları gitmelidir. Bu yapıldığı taktirde inanın kursa devamlılık da artacaktır, kurslar dersane gibi tıkır tıkır işleyecektir.
  • Bir diğer önemli husus da kursta kaynak sıkıntısının yaşanmasıdır. Eba üzerindeki yaprak testler fasikül ya da kitap olarak kurs merkezlerine gönderilmelidir. Öğrencilerin test ve soru ihtiyaçlarını devlet kendisi karşılayabilirse, özel yayınevlerine pek gerek kalmayacaktır.

Yukarıdaki iki maddeyi gerçekleştirebilirse MEB, hafta sonu kurslarının kalitesindeki artışı görebilirsiniz. kaliteyi etkileyen pek çok faktör var. Ama şu an en elzem olanlar bu iki madde. Öğretmen kalitesi, fiziksel ve teknolojik donanım gibi diğer faktörleri saymayacağım.

Dersaneler ve etüt merkezleri güya kalktı. Ancak kişisel gelişim kursları ya da temel lise mantığı ile dersane gibi işleyen özel kurumları çeşitli ilçelerde görmek mümkün. Apartman dairelerinde de grup özel ders adı altında kurs verenler var mıdır? acaba… Sonuçta insanlar devlet eliyle aldığı eğitime takviye amaçlı bir yere ihtiyaç duyuyor. Devlet bunu hafta sonları kursu ile pekala yapabilir. Hafta sonu kurslarındaki eksiklikler neler diye biraz araştırırsa MEB, kaliteyi yükseltebilirse, işte o zaman gerçek manada dersaneciliği ve etüt merkezlerini bitirebilir. Veli ve öğrenci “hafta sonu kursları kaliteli, yayınlar da var ve devam takibi yapılıyor” gibi cümleler söylerse bilin ki memnuniyet var ve talep de artacak demektir.

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

kalite-standartlari

EĞİTİMDE KALİTE İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …