Anasayfa / Kaliteye Dair / Hafta sonu kursları ne kadar verimli oluyor? Bazı sorunlar

Hafta sonu kursları ne kadar verimli oluyor? Bazı sorunlar

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Bu sene hafta sonu kursları için MEB bazı önlemler alsa da özellikle ekim ayının ilk haftalarında öğretmen eksikliği ve ders programının öğrenci merkezli yapılamaya çalışması nedeniyle pek çok aksaklık yaşandı. Hafta sonu yetiştirme kursu ile ilgili karşılaşılan bazı problemleri şu şekilde sıralayabilir:

1- Öğrencinin öğretmeni seçmesi, ders programlarını kilitledi

Öğrenci istekleri baz alınarak ders programı yapıldığında, tıpki bir üniversite gibi öğrenciler istedikleri hocadan ders alabilecekti. Kağıt üstünde süper bir fikir gibi görünse de uygulamada buna uygun program yapıldığında, öğrencilerin dersler arasında 2-3 saat gibi bekleme süreleri oluştu. Bu süreçte de öğrenciler 18 yaşından küçük ve yetişkin değil. Bu da disiplin sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle pek çok okul öğrencilerin de isteğine kulak vermeye çalışsa da mecburen bazı öğrenciler istedikleri hıcadan ders alamayacak şekilde sınıflar ve programlar oluşturuldu. Pek çok okulda ders programı daha düzgün olsun diye ve yoğun talep nedeniyle kurslar cumartesi ve pazar olma üzere ikiye ayrıldı.

2- Öğrenci sayısı 10’un altına düşerse endişesi

Öğrenci sayısı iki haftadır bir türlü oturtulamayan programlar nedeniyle düşüş eğilimine girebilir. Ya da istenilen verim alınmazsa sayı düşebilir ve kurs kapanabilir.

3- Öğretmen eksikliği

İlk olarak istekli öğretmenler çıksa da, program oturmadığı için tek gün değil iki güne kurslar çıkınca, başata konuşulan şartlara uymadığı için bazı öğretmenler kurs verme isteğinden vaz geçebilmektedir. 7 gün çalışma durumunda kalmak istemeyen bu öğretmenlerin, kursu kapatabilmesi için ne yapması gerektiği de çok net değil.

4- Uygulama çok yeni, düzen tam oturmadı

Yetiştirme kursu işinde maalesef düzen tam oturmadı. Bu kurs olayında okul idaresi ve diğer yönetim kademesinden tecrübe eksikliği hissediliyor. İlk defa bu kadar büyük çaplı bir kurs işi için belki bu doğla bir süreç. Ancak zaman hızla TEOG için ilerliyor.

5- Test ve kaynak kitap eksikliği var.

Öğretmenler kurslarda 2 saat derste konu eksiğini görebilmek için bol test üzerinden gitmeyi düşünüyor. Ancak bu noktada bir dersane gibi ellerinde dağıtabileceği renkli kağıtlarda ya da fotokopi test de yok. Kendi imkanları ile çektirebilirse çektirecek, ya da öğrenciye yayın evi adı vererek temin etmesini isteyecek. Bu konuda meb kazanım testleri var. Bunlar çok güzel. Ancak yine çıktısını alıp çoğaltmak öğretmene düşüyor. Bu meb kazanım testlerinin okullara kitap dağıtılır gibi dağıtılması gerekir. Bu çok etkili olacaktır. Yetiştirme kursları kaynak açısından da desteklenmesi gerekir.

Her hakkı kaliteliokullar.com/kokul’a aittir. Açık kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

Editör

kaliteliokullar.com/kokul

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

Sınav tarihleri seçim nedeniyle güncellendi, YKS ne zaman yapılacak?

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …

...BİR YORUM, BİNLERCE YARDIM...

Bir yorumunuz ile kaliteli okul arayan binlerce kişiye yardım edecek bilgiyi sunabilirsiniz.

*Amaç: Sitemizde yer alan araştırmalar ile veli ve öğrencilerin kaliteli eğitim veren okulları bulmalarını kolaylaştırmaktır. Sitemizde ziyaretçilerden gelen binlerce okul yorumu bulunmaktadır. En güncel okul bilgilerine ulaşmada sizlerin bilgi ve memnuniyet içeren yorumları çok önemlidir. Bu çerçevede siz değerli ziyaretçilerin, eğitiminden memnun kaldığı okullar hakkındaki yorumları, binlerce kişiye yardımcı olmaktadır. İl ve ilçelere göre kaliteli okullar ve okul önerileri için tıklayınız.

**Uyarı: Sitemizdeki okul yorumları ziyaretçilere ait olup, tüm sorumluluk yazan kişiye aittir. Olumlu ve olumsuz yorumlar belirli kurallar çerçevesinde objektif olarak onaylanmaktadır. Söz konusu kuralları sayfa sonundaki " Site kuralları " menüsünden okuyabilirsiniz. Okul yetkilileri, kurumları ile ilgili yorumlara cevap verebilir. Kurallar ile ilgili detaylar ve uygunsuz yorum şikayeti için tıklayınız. Sitemizde uyar ve kaldır prensibi geçerlidir. Şikayetlerinize 3 gün içinde dönüş yapılır. İletişim: kaliteliokullar@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.