Anasayfa / Kaliteye Dair / Hafta sonu kurslarının dersaneler gibi kaliteli olması için öneriler

Hafta sonu kurslarının dersaneler gibi kaliteli olması için öneriler

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Bu yazımda hafta sonu kurslarının kalitesini ele almak istiyorum. Bu işin içinde olan bir eğitimci olarak hafta sonu kurslarının dersaneler gibi kaliteli olması için naçizane önerilerimi aşağıda okuyabilirsiniz. Çok küçük ihttimal de olsa belki kurs sistemine katkımız olur. Öncelikle mevcut durumu betimleyelim. Şu anda ortaokullarda ve liselerde hafta sonu düzenlenen yetiştirme kursları ile öğrencilere hem derslerine takviye hem de önemli kitle sınavları olan TEOG-YGS ve LYS için hazırlık sunulmaktadır. Bu kurslar genellikle aynı okulda çalışan öğretmenler tarafından verilse de, bazen farklı okulların öğretmenleri de gelebilmektedir. Açık söz konusu ise ücretli öğretmenler de çalışabilmektedir. Kurslara önce öğretmenler eba üzerinden kayıt oluyor, daha sonra da öğrenciler eba üzerinden kurslara öğretmen ve ders seçerek kayıtlarını yapıyor. Kurslar için veli ve öğrenciler herhangi bir ücret ödemiyor.  Şu ana kadar yazdıklarım genel bilgilendirmelerdir. Şimdi kursların değerlendirmesine geçelim.

Artı yönler
 • Öğrencilerin derslerde anlamadıkları konuyu tekrar dinleme imkanı bulması.
 • Evde veya dışarda geçirilecek olan zamanı okul ortamında geçirmesi ve ders tekrarı, test çözme gibi kendisine katkı sağlayacak şekilde zamanı değerlendirmesi.
 • Test çözme tekniklerini öğrenmesi.
 • Sınav stratejisini deneme sınavları ile görmesi
Eksi yönler
 • Eğitim materyalleri olan test kitabı ve yaprak testin olmayışı: MEB kazanım testlerini internet üzerinden yayınlıyor. Ancak bu testler yeterli olmuyor. Daha fazla olmalı.
 • Okullarda fotokopi çekmenin zor oluşu: Kazanım testlerinin çoğaltılması pek çok okulda sorun olmaktadır. Testleri öğretmenler kendi cebinden harcayarak çoğalttığında, kazancı zaten yeterli olmadığından zorlanıyor. Bu sebeple çoğaltmak istemiyor. Ya da ücretsiz fotokopi imkanı var diyelim. Bu sefer öğretmen dersinden ayrılmak zorunda kalıyor. Ya da fotokopi makinesi önünde kuyruk oluyor ya da sıra geldiğinde toner bitiyor, kağıt sıkışıyor vb.
 • Öğrencilerin devamsızlığının çok olması ve bu konu ile ilgili bilgilendirme yapılmaması: Kurs ücretsiz. Ücretsiz ise kalitesizdir mantığı hakim. Maalesef bu yapıda çok veli ve öğrenci var. Haklılık payları olsa da, zamanla kurs kalitesi artacaktır. Yazımızda belirttiğimiz sıkıntıları inşallah yetkililer de okur. Velilere düşen iş ise, kurslara çocuklarını yollamaktır. Çocuk evden kursa gidiyorum diye çıkıyor ama parklarda ya da internet cafelerde ya da başka yerlerde olabiliyor. Neden? Çünkü kurslarda devam ile ilgili sms bilgilendirmesi yapılmıyor. Bu nedenle veliler uyanık olmalı, öğrencilerin devam durumunu zaman zaman okula giderek takip etmelidir. En azından sms bilgilendirme sistemi oluşturulana kadar takip şart.
 • Kurslarda güvenlik: Nöbetçi öğretmen uygulaması genellikle yok. Ayrıca kurs günlerinde güvenlik de olmuyor. Özellikle büyük şehirlerdeki okullar için sıkıntı olabiliyor.
 • İşini kaliteli yapan öğretmenlerin kursları tercih etmemesi
Öneriler:
 • Kurs için test kitapları hazırlanmalı ve yaprak testleri öğretmenin inisiyatifine bırakılmamalıdır. Kolilerle kurs merkezlerine gönderilmelidir.
 • Fotokopi çekmek için harcanan zaman test kitaplarının ve çalışma yapraklarının dönem başlarında okula ulaştırılması ile aşılabilir.
 • Öğrenci devam takip sistemi kurulmalıdır. E okula devamsızlığı girer gibi, eba üzerinden devam takip sistemi kurulmalı, öğrencilerin girmediği her ders saati veliye anında sms ile iletilmelidir.
 • Güvenlik var ise, okulun güvenliğine de kurslardan ödenek ayrılmalıdır.
 • Özel derslerdeki kayıp parayı önlemek için, kaliteli öğretmenlerin kurslara gelmesini sağlamak adına kurs ücretlerinin arttırılması sağlanabilir. Ayrıca öğrencilerden geribildirim alınarak kurs  ve kurs öğretmenlerinin performansı değerlendirilebilir.

Yukarıda yazdığım öneriler devlete ekonomik anlamda yük getirecektir. Ancak dersane, etüt merkezi gibi ortaokul seviyesindeki kurumların kapatılacak olması bu alanda özel derse talebi arttırabilir. Bunun önüne geçmek için de hafta sonu kurslarının kaliteli olması gerekir. kaliteyi arttırıcı unsurlarda da ekonomi işin içine giriyor. Bu manada belki kurs için velilerden cüzzi bir ücreti devlet alabilir. Bu da devlet dersanesi gibi bir algıya neden olabilir.

Yazdıklarım kendi görüş ve önerilerimdir. Yetiştirme kurslarının kalitesinin artması için sizler de kendi düşüncelerinizi aşağıdan üye olmadan yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Saygılar.

 

kaliteliokullar.com

Eğitim Uzmanı

 

 

 

 

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

MEB 2023 EĞİTİM PLANINI AÇIKLIYOR

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …