Anasayfa / Etkili Ders Çalışma Yöntemleri / Kaliteli Ders Çalışma Yöntemleri-Beynini Kandırma Yöntemi (BKY)- I. yazı

Kaliteli Ders Çalışma Yöntemleri-Beynini Kandırma Yöntemi (BKY)- I. yazı

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

 

29 yıllık öğrencilik hayatımın bana kazandırdığı pek çok şey vardır, bunlardan birisi de ders çalışma yöntemleri, motivasyon sağlama, test çözme teknikleri, yanlışın doğruyu götürmediği ya da illaki bir şıkkı işaretlemek zorundaysanız hangi stratejiyi uygulamanın tutma ihtimalini arttırması gibi (eğitimde istenilmeyen bir durumdur sorunun cevabını atmak, ama kafadan atarak cevapları işaretlemeden duramayız bazen:)). Aslında yazacaklarım, kitap projemin bir parçası. Günümüzde dijital ortam her geçen gün önem kazanmakta ise, amaç insanlara yararlı hizmet sunmaksa yazılarımı buradan parça parça paylaşacağım. Umarım yazı serilerimin site ziyaretçilerine faydası dokunur. İlk yazımın konusu “ders çalışma yöntemleri” genel adı altında benim de çok kullandığım “Beyni kandırma tekniği” olacakır.

Aslında başlıktaki “kaliteli” kelimesi “verimli” kelimesinin yerine kullanılmıştır. Ders çalışmanın kalitelisi olur mu? Herşeyde kalite (nitelik) söz konusudur aslında. Çok söylenen “planlı çalışınız” cümlesi başarıya ulaşmak için doğru bir yaklaşımdır. Ancak bizler bunu genellikle “şu saatte bunu yap, bu saatte bunu yap” şeklinde sanki robotlaşma gibi algılarız. Böyle olunca başta harfiyen uyulan planlar 3-7 gün içinde uygulanmaz hale gelir. Sizlere kendimin de geçmişte uyguladığım ve başarı elde ettiğim bazı yöntemlerden bahsetmek isterim.

1- Canınız çalışmak istemiyor mu? Beynini Kandırma Yöntemi (BKY)

beyni-kanfirma-yontemleri

 

Evet ilginç değil mi? Beynimiz o kadar güçlü ki kendimizi dahi kandırma gücü verebiliyor aslında bize. Canınız ders çalışmak istemiyor ama bunu yapmak zorundasınız, yazılınız var ya da hazırlandığınız büyük sınava yaklaştınız. Gözlerinizi kapatın ve sessiz bir ortam sağlayın kendinize. Mesela şunu hayal edin “bu sınavı kazanırsam …. güzellikler beni bekliyor.” ” Bu zahmeti çekersem, herkes gezerken, oynarken vs ben bunlara rağmen ders çalışırsam, sınav sonrasında doyasıya tatil yapacağım” Kısacası sınavdan sonra elde edeceğiniz güzel şeyleri düşünün. Eğer hala işe yaramıyorsa şunu düşünün “bu sınava girmek için ben seçildim, herkese nasip olmaz bu sınav, insanlar bu sınava girebilmek için can atıyor” gibi. Biraz saçma gelebilir ama ben bu yöntemi çok kullanırım. Mesela okumam gereken ders kitabı var. Kitabı önce elime alırım. Aslında ilk etapta ilgimi çekmemiş olan bu kitap için gözlerimi kaparım ve şunları düşünürüm “bu kitap kimsede yok, bir tane kalmıştı ve onu ben aldım. İnsanlar bu kitaba ulaşmak için yarışıyor”  diye beyninizi kandırabilirsiniz. Motivasyonunuzu arttırmanın bir diğer yolu da kendinize ödül vermek olabilir. “Bu kitabı bitirirsem çikolatayı yiyebilirim, ya da şu sayfaya kadar okusam, ya da şu soruya kadar çözersem ödül benim” gibi.

kaliteliokullar.com/kokul

Not: Her hakkı kaliteliokullar.com/kokul’a aittir. İzinsiz kullanmayınız. 

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kaliteliokul

Araştırmayı seven, doktora mezunu bir öğretmen. Satranç oynama ve balık tutma en büyük hobileri.

Buna da göz atınız

İzmir’de nitelikli okullar listesi, hangi liseler sınavla alıyor?

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …

...BİR YORUM, BİNLERCE YARDIM...

Bir yorumunuz ile kaliteli okul arayan binlerce kişiye yardım edecek bilgiyi sunabilirsiniz.

*Amaç: Sitemizde yer alan araştırmalar ile veli ve öğrencilerin kaliteli eğitim veren okulları bulmalarını kolaylaştırmaktır. Sitemizde ziyaretçilerden gelen binlerce okul yorumu bulunmaktadır. En güncel okul bilgilerine ulaşmada sizlerin bilgi ve memnuniyet içeren yorumları çok önemlidir. Bu çerçevede siz değerli ziyaretçilerin, eğitiminden memnun kaldığı okullar hakkındaki yorumları, binlerce kişiye yardımcı olmaktadır. İl ve ilçelere göre kaliteli okullar ve okul önerileri için tıklayınız.

**Uyarı: Sitemizdeki okul yorumları ziyaretçilere ait olup, tüm sorumluluk yazan kişiye aittir. Olumlu ve olumsuz yorumlar belirli kurallar çerçevesinde objektif olarak onaylanmaktadır. Söz konusu kuralları sayfa sonundaki " Site kuralları " menüsünden okuyabilirsiniz. Okul yetkilileri, kurumları ile ilgili yorumlara cevap verebilir. Kurallar ile ilgili detaylar ve uygunsuz yorum şikayeti için tıklayınız. Sitemizde uyar ve kaldır prensibi geçerlidir. Şikayetlerinize 3 gün içinde dönüş yapılır. İletişim: kaliteliokullar@gmail.com

Yorum yok

  1. harika çok sağolun çokkişime yaradı

  2. Bu siteye bayılıyorum… sahibini çok merak ediyorum eğer öğretmenseniz ki galiba öylesiniz öğrencileriniz çok şanslı.Eminimki okulunuzdada öğrencilerinize motive edici konusmalar yapıyosunuzdur bence çok şanslılar….

  3. Bu siteden kimseden alamadığım bilgileri edindim. Gerçekten çok teşekkür ederim. Ama bu arada sizi çok merak ediyoruz. Siz kimsiniz, mesleğiniz nedir ve sizin paylaşmak istedikleriniz belki. Zira aileden oldunuz. Eşimle aklımıza takılan herşey için, “dur bi soralım” dediğimiz ve güvendiğimiz tek yer. Çünkü yönlendirmeleiriniz tamamen tarafsız ve çok isabetli. Teşekkürler. İyiki vasınız.

    • Güzel cümleleriniz için teşekkür ederim. Faydalı olabilmek, eğitimde kalitenin önemli olduğunu fark ettirmek ve kaliteye değer vermek en önemli amacımız. Hiç bir kurum ve kişiye daha yakın değiliz. Elimizden geldiğince kısıtlı imkanlarla yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kendimden kısaca bahsedeyim, Ankara’da öğretmenim. Ayrıca eğitimde kalite alanında araştırmalarım var; ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanan makalelerim var. Öğretmenliğin yanı sıra doktora çalışmaları ile uğraşmaktayım. Zaman buldukça sitede siz değerli ziyaretçilere gönüllü olarak danışmanlık yapmaktayım. Amacım; insanlara eğitim alanında, bilgilerim çerçevesinde yardımcı olmak. Faydalı olabildiğime dair geribildirim almak en büyük ödül oluyor. Tekrar teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.