Anasayfa / Etkili Ders Çalışma Yöntemleri / Kaliteli Ders Çalışma Yöntemleri-Beynini Kandırma Yöntemi (BKY)- I. yazı

Kaliteli Ders Çalışma Yöntemleri-Beynini Kandırma Yöntemi (BKY)- I. yazı

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

 

29 yıllık öğrencilik hayatımın bana kazandırdığı pek çok şey vardır, bunlardan birisi de ders çalışma yöntemleri, motivasyon sağlama, test çözme teknikleri, yanlışın doğruyu götürmediği ya da illaki bir şıkkı işaretlemek zorundaysanız hangi stratejiyi uygulamanın tutma ihtimalini arttırması gibi (eğitimde istenilmeyen bir durumdur sorunun cevabını atmak, ama kafadan atarak cevapları işaretlemeden duramayız bazen:)). Aslında yazacaklarım, kitap projemin bir parçası. Günümüzde dijital ortam her geçen gün önem kazanmakta ise, amaç insanlara yararlı hizmet sunmaksa yazılarımı buradan parça parça paylaşacağım. Umarım yazı serilerimin site ziyaretçilerine faydası dokunur. İlk yazımın konusu “ders çalışma yöntemleri” genel adı altında benim de çok kullandığım “Beyni kandırma tekniği” olacakır.

Aslında başlıktaki “kaliteli” kelimesi “verimli” kelimesinin yerine kullanılmıştır. Ders çalışmanın kalitelisi olur mu? Herşeyde kalite (nitelik) söz konusudur aslında. Çok söylenen “planlı çalışınız” cümlesi başarıya ulaşmak için doğru bir yaklaşımdır. Ancak bizler bunu genellikle “şu saatte bunu yap, bu saatte bunu yap” şeklinde sanki robotlaşma gibi algılarız. Böyle olunca başta harfiyen uyulan planlar 3-7 gün içinde uygulanmaz hale gelir. Sizlere kendimin de geçmişte uyguladığım ve başarı elde ettiğim bazı yöntemlerden bahsetmek isterim.

1- Canınız çalışmak istemiyor mu? Beynini Kandırma Yöntemi (BKY)

beyni-kanfirma-yontemleri

 

Evet ilginç değil mi? Beynimiz o kadar güçlü ki kendimizi dahi kandırma gücü verebiliyor aslında bize. Canınız ders çalışmak istemiyor ama bunu yapmak zorundasınız, yazılınız var ya da hazırlandığınız büyük sınava yaklaştınız. Gözlerinizi kapatın ve sessiz bir ortam sağlayın kendinize. Mesela şunu hayal edin “bu sınavı kazanırsam …. güzellikler beni bekliyor.” ” Bu zahmeti çekersem, herkes gezerken, oynarken vs ben bunlara rağmen ders çalışırsam, sınav sonrasında doyasıya tatil yapacağım” Kısacası sınavdan sonra elde edeceğiniz güzel şeyleri düşünün. Eğer hala işe yaramıyorsa şunu düşünün “bu sınava girmek için ben seçildim, herkese nasip olmaz bu sınav, insanlar bu sınava girebilmek için can atıyor” gibi. Biraz saçma gelebilir ama ben bu yöntemi çok kullanırım. Mesela okumam gereken ders kitabı var. Kitabı önce elime alırım. Aslında ilk etapta ilgimi çekmemiş olan bu kitap için gözlerimi kaparım ve şunları düşünürüm “bu kitap kimsede yok, bir tane kalmıştı ve onu ben aldım. İnsanlar bu kitaba ulaşmak için yarışıyor”  diye beyninizi kandırabilirsiniz. Motivasyonunuzu arttırmanın bir diğer yolu da kendinize ödül vermek olabilir. “Bu kitabı bitirirsem çikolatayı yiyebilirim, ya da şu sayfaya kadar okusam, ya da şu soruya kadar çözersem ödül benim” gibi.

kaliteliokullar.com/kokul

Not: Her hakkı kaliteliokullar.com/kokul’a aittir. İzinsiz kullanmayınız. 

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kaliteliokul

Araştırmayı seven, doktora mezunu bir öğretmen. Satranç oynama ve balık tutma en büyük hobileri.

Buna da göz atınız

LGS 2018 KASIM ÖRNEK SORULARI VE ÇÖZÜMLÜ VİDEO

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …