Anasayfa / Kaliteye Dair / Kaynaştırma eğitimi için güzel bir sistem

Kaynaştırma eğitimi için güzel bir sistem

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Kaynaştırma eğitimi ile özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler topluma daha iyi uyum sağlayabilir, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda gelişmesi sağlanır. Ya da olması gereken budur. Peki biz bunu ne kadar yapabiliyoruz? Açıkçası bu makalemi yazma isteğim, İtalya’daki eğitim sistemin inceleyince ortaya çıktı. Avrupa’nın yaptığı her şey doğrudur mantığına karşı birisiyim. Bu inceleme gezimizde İtalya’nın eğitim sisteminin bizim eğitim sistemine olan üstünlüğü özellikle kaynaştırma eğitiminde, yani özel eğitime ihtiyacı olan çocukların eğitiminde ortaya çıkıyor. Aslında pek çok konuda benzerlikler var ama olayı özel kılan yanı aşağıda vereceğim. Önce benzerliklerden bahsedeyim:

Bizdeki gibi öğretmenler özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara bireysel eğitim planı hazırlıyor. Öğrenciler akranları ile aynı sınıf içindeler. Etkinliklere katılımı sağlanarak, sınıfta arkadaşları ile birlikte sosyalleşiyor. Sınıflarda 16-24 öğrenci bulunuyor ve sınıftaki kaynaştırma öğrencisi sayısı ikiyi geçmiyor.  Aslında pek çok şey aynı. Peki farklı gördüğüm yan nedir?

Bir kaynaştırma öğrencisi ile ilgilenen sınıfta 3 yetişkin birey var. Bunlardan ilki sınıfa giren ders öğretmeni. Bu matematik, fen, müzik öğretmeni olabilir. Dersini işliyor. Sınıfta onunla beraber ikinci bir öğretmen daha oluyor. Ancak bu öğretmen, kaynaştırma öğrencisinin öğrenme ihtiyaçlarını saptamak ve ders öğretmeninin yaptığı öğretim etkinliklerini indirgeyerek öğrencinin anlayacağı düzeye getiren ve öğrenmesine doğrudan destek olan kişidir. Üçüncü yetişkin birey de asistan. Her bir kaynaştırma öğrencisinin, bedensel durumuna göre onun yeme, içme veya gerekiyorsa tuvalet ihtiyacı gibi durumlarda asistan öğrenciye yardımcı oluyor.

İtalya eğitim sisteminde özellikle hissettiğim şey “Her birey değerlidir” imajı oldu. Kaynaştırma eğitiminde ülkemizde de buna benzer uygulamalar olsa kötü olmazdı diye düşünüyorum. Kendi adıma, BEP yani bireyselleştirilmiş eğitim planını sadece kağıt üstünde hazırlar, 40 kişilik sınıfta diğer öğrencilerle ilgilenmekten özel eğitime ihtiyacı olan çocuğa pek çok öğretmen gibi vakit ayıramıyorum. İtalya’daki gibi bu öğrencilerin başına ders öğretmeninin dışında başka bir öğretmen de verilse, eminim ki bu çocukların gelişimlerine çok daha katkı sağlayacaktır.

 

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Saygılarımla…

Her hakkı kaliteliokullar.com’a aittir. Kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

MEB 2023 EĞİTİM PLANINI AÇIKLIYOR

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …