Anasayfa / Kaliteye Dair / LGS stresi ile baş etmek için tavsiyeler

LGS stresi ile baş etmek için tavsiyeler

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih danışmanlığı, okul araştırmaları ve eğitime dair haberleri video forum tadında sunan kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Pek çok 8. sınıf öğrencisini LGS stresi sarmış durumda. Bu yıl yaşanan yerleştirme sürecindeki değişiklikler ve bu sürecin uzunca süre belirsizlikler taşıması herkesten daha çok 8. sınıfta öğrenim gören öğrencileri yıprattı ve strese soktu. Sınav sistemini ve süreci bir oyuna benzetecek olursak, öğrenciler bu oyunun kurallarını değiştirecek güce sahip değiller. oyunun kuralları ağırlaşsada (sınav soruları zor da olsa) sonuçta kaliteli olarak adlandırılan ve sınavla alınacak hedef liselere girecek olan öğrenci sayısı belli. Yani sınav zorsa herkese zor, sınav kolaysa herkese kolay. Sıralama sınavı olan LGS’de siz yaşıtlarınızdan bir net bile olsa daha fazlasını yapmaya çalışın. Bu açıdan yaklaşırsanız, biraz olsun daha rahat edersiniz.

Bir stres azaltma yöntemi de şu olsun. Sevgili öğrenciler, hayalinizdeki liseye gidemeyecek olabilirsiniz. 34 yıllık eğitim tecrübeme (öğrencilik+öğretmenlik) göre şunu söyleyebilirim. En kötü liseye bile gitseniz, hedeflediğiniz üniversite ve bölümü kazanma şansınız var. neden mi? siz sanıyor musunuz ki, kaliteli liseye giden her öğrenci kesinlikle başarılı oluyor? Evet, iyi bir lisede başarıya ulaşmak daha kolay; ancak siz kaliteli lisede okuyorsunuz ama lisede boşverdiniz, çalışmadınız vb. Başarı nasıl gelecek? Sıradan bir lisede azimle ve akıllıca verimli ders çalışan bir öğrencinin kazanamayacağı bir üniversite ve bölüm yoktur. Bir eğitimci olarak her zaman söylerim; “İŞ ÖĞRENCİDE BİTER” Öğrenci isterse her şey olur.

Son olarak, amacım 8. sınıf öğrencilerinin kaygılarını az da olsa indirmektir. Bu süreçte öğrencilerimiz en çok da sağlıklarını korumak için dikkat etmeliler. Özellikle ruhen bunalım yaşayan çalışkan öğrenciler çok fazla. Okul rehber öğretmenlerinden de destek alabilirsiniz. Hepinize LGS sürecinde ve sınavlarınızda başarılar dilerim GENÇLER.

 

Eğitim uzmanı

kaliteliokullar.com

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

ANKARA’DA EN İYİ ORTAOKULLAR (MEMNUNİYETE GÖRE)

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih …