banner55

Renk seçin:


Soru-cevap-banner-468x60
DOLAR: 2.14 TL
EURO: 2.96 TL
  

*İl, ilçe seç. Kaliteli okulları bul, yorum yap, bilgini paylaş, okul arayanlara yardımcı olmanın keyfini sür...

Liselere kayıt ve yedek yerleştirme ne zaman ve nasıl yapılacak?

3
6 Ağustos 2013
Liselere kayıt ve yedek yerleştirme ne zaman ve nasıl yapılacak?

Lise kayıt süreci başlıyor. Liselere kayıt ve yedek yerleştirme nasıl yapılacak, asil kayıtlar ne zaman? Yedek kayıtlar ne zaman? Yedek sıralamalar ve boş kontenjan ilanı ne zaman?  Yedek yerleştirmeler nasıl olacak? Kayıt takvimi nasıl? Kayıt hakkı kazananlar nasıl ilan edilecek? Açıkta kalanlar hangi liselere kayıt olabilecek? 2013 SBS yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra pek çok kişi bu sorulara yanıt arayacaktır. 

Bu yazımızda 2013 SBS yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra süreçle ilgili yol haritası çizmek amaçlanmıştır. Siz değerli öğrencilerimize ve velilerimize yararlı olması dileğiyle… (SBS yerleştirme sürecini özetle anlatan dosyayı sayfa sonundan indirebilirsiniz…) Sorularınızı aşağıda yer alan yorum yaz kısmından sadece isim kısmını doldurarak yazabilirsiniz.

sorum-var DETAYLI ASİL KAYIT, YEDEK KAYIT, KAYIT ŞARTLARI, YEDEK KAYITLAR VB. TÜM SORULARIN CEVAPLARINI SAYFA SONUNDA YER ALAN DOSYADAN İNDİREBİLİRSİNİZ!

 

liselere kayıt

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

a) OYP’si 201 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecektir.

b) Tercih başvurusunda bulunan tüm öğrencilerin, puan üstünlüğü ve tercih başvuruları dikkate alınarak yerleştirme işlemi yapılır. Tüm bu işlemler sonucunda da öğrencileri asıl ya da özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavına girme hakkı kazandıkları tercihleri belirlenir.

c) Öğrencilerin asıl ya da özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavına girme hakkı kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri TERCİH ÖNCELİĞİ DAHİLİNDE dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılır. Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler birden fazla tercihine yedek olabilirler. Yedek yerleştirme yapılacak okulların yedek kontenjan sayıları, asıl kontenjan sayısının 3 (üç) katı alınarak belirlenecektir. Özel okullar için yedek kontenjan belirlenmez.

ç) Merkezi sistem sınavı ile öğrenci alan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Tablo-4’te belirtilen özel yetenek sınavı, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavı sonuçlarına göre öğrenci alınan alanları ile protokollü okulların ilgili alanlarına kontenjanın 2 (iki) katı kadar öğrenci yerleştirilecektir.

d) Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asıl hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asıl olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilirler. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asıl ya da yedek olamayabilir.

2013 SBS YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDIĞINDA SONUÇ BELGESİNDE NELER YER ALACAK

e) Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde,

 • herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri,
 • yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır.

Ayrıca veliler yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak https://e-okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Bu nedenle velilerin belirtilen İnternet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

ASİL OLARAK YERLEŞENLER NE YAPACAKLAR?

f) Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenciler

 • 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00’ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir.
 • Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00’ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybederler. -

YEDEK YERLEŞTİRMELER NASIL OLACAK? (19-26 Ağustos yedek kayıt dönemi)

 • Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos 2013 saat 19:00’dan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecektir. -
 • Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 (üç) işgünü içerisinde saat 17:00’ye kadar kayıt yaptırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjana sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu hakkını kaybeder.
 • -Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi 26 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.
 • 19-26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00’da açıklanacaktır.

26 Ağustos 2013 saat 17:00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 29 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar devam edecektir.

- Yerleştirme döneminde yedek listeden kayıt hakkı kazanan adaylar durumlarını e-okul sisteminden her gün saat 19:00’da öğrenebileceklerdir.

- Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerden bu hakkını kullanmak istemeyen öğrencilerin kayıt hakkı kazandıkları okula bu haklarını kullanmayacaklarını yazılı olarak bildirmeleri durumunda, bu bilgi okul müdürlükleri tarafından e-okul sistemine işlenir. Bu durumda, 3 (üç) işgünü olan kayıt süresi beklenmeksizin sıradaki yedek öğrenciye kayıt hakkı sistem tarafından otomatik olarak verilecek olup yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilere ilişkin ilan saat 19:00’da yapılacaktır.

ASİL KAYIT YAPTIRDIM, YEDEKLERDEN KAZANIRSAM NE OLACAK?

- Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları taktirde, bir önceki (kayıtlı oldukları) okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak silinir. Bu durumda kontenjanı azalan okul için yedek listeye göre sıradaki bir öğrenciye kayıt hakkı sistem tarafından otomatik olarak verilir ve saat 19:00’da ilan edilir.

Kayıtlarla ilgili önemli uyarılar

** E-OKUL SİSTEMİNE ZAMANINDA İŞLENMEYEN OKUL KAYITLARI GEÇERLİ DEĞİLDİR.

** VELİLER KAYIT DURUMLARINI e-OKUL SİSTEMİNDEN TAKİP EDEREK KAYITLARININ YAPILIP YAPILMADIĞINI KONTROL ETMELİ VE KAYITLARININ YAPILMAMASI DURUMUNDA OKUL YÖNETİCİLERİNİ UYARMALIDIR.

** OKUL YÖNETİCİLERİ, VELİLERİN MÜRACAT ETMELERİ HALİNDE KAYIT HAKKI KAZANAN ÖĞRENCİLERİN KAYITLARINI ZAMANINDA VE DOĞRU OLARAK e-OKUL SİSTEMİNE İŞLEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

HİÇBİR OKULA YERLEŞEMEDİM, NE OLACAK?

**YAPILAN YERLEŞTİRMELERİN SONUCUNDA HERHANGİ BİR ORTAÖĞRETİM KURUMUNA YERLEŞTİRİLEMEYEN, YERLEŞTİRİLDİĞİ HÂLDE KAYIT YAPTIRMAYAN VEYA KAYIT YAPTIRIP DA DAHA SONRA SİLDİREN ÖĞRENCİLER SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA KAYIT YAPTIRABİLECEKLERDİR.

ANCAK YERLEŞTİRME İŞLEMİ YAPILDIKTAN SONRA AÇIK KALAN KONTENJANLARA KILAVUZUN 2.9 MADDESİNDEKİ AÇIKLAMALAR DOĞRULTUSUNDA OYP PUANINA GÖRE ÖN KAYIT YOLU İLE MERKEZİ SİSTEM ÜZERİNDEN ÖĞRENCİ ALINACAKTIR.

AYRICA MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN OKULLARA E-KAYIT SİSTEMİNDEN BAŞVURU YAPILABİLECEKTİR.

 kaynak: MEB

YerlestirmeSureciOzet

.

VN:F [1.9.22_1171]
Okulu/yazıyı genel olarak puanlayınız
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Liselere kayıt ve yedek yerleştirme ne zaman ve nasıl yapılacak? Konusuna Ait Etiketler

yen-soru-cevap-singletelif-hakki
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Son Haberler

animasyonSitemizde yer alan yorumlardan tamamen yorum yazanlar sorumludur.Kurallar ve iletişim bilgileri için en altta bulunan menüde yer alan "Site kuralları, sözleşme ve şikayet bildirisi" bölümüne tıklayabilirsiniz. Kurallara uyduğunuz için teşekkür ederiz...

Yorum, soru, cevap, okul önerisi, okul yorumları

 1. GÖZDE diyor ki:

  kişisel izlenimi söyliyim ben aslında okumak istiyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Yorum puanı
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. ozan diyor ki:

  hocam oglum tercihlerimizde 5.sırada olan toki kayaşehir And. lisesini kazandı kaydını yaptırdık.Ama sonraki seceneklerde hiçbirşey yazmıyor .Okul okadar ters biryerdeki hem servis hem okulda yemek parası vericez .Bahçesehir Atatürk anadoluda yedekte yedek dedigim 322. sırada yani imkansız gibi birşey .Ne yapıcaz bilemiyorum :(

  VA:F [1.9.22_1171]
  Yorum puanı
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  1. kaliteliokul kaliteliokul diyor ki:

   sınavsız alanlar olabilir ya da kontenjanını dolduramayan Anadolulular. bence puanla kazandığı onlardan daha iyidir. yine de siz bilirsiniz

   VN:F [1.9.22_1171]
   Yorum puanı
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. buse diyor ki:

  yedek lerdende bilgi gelmedi
  235 puanla hangi okullar alıyor

  VA:F [1.9.22_1171]
  Yorum puanı
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 4. buse diyor ki:

  hocam meraba ben ankara keçiören den buse oglumun 235 sbs unı var tercih yaptıgımız okullardan haber gelmedi ne yapmam gerekiyor

  VA:F [1.9.22_1171]
  Yorum puanı
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  1. kaliteliokul kaliteliokul diyor ki:

   http://kaliteliokullar.com/sinavsiz-ogrenci-alan-okullar-hangileri/ şu yazıya bir bakınız

   VN:F [1.9.22_1171]
   Yorum puanı
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 5. mert diyor ki:

  kaçıncı yedek olduğumuzu biliyoruz ancak sıranın bize gelip gelmediğini nasıl anlayacağız?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Yorum puanı
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  1. kaliteliokul kaliteliokul diyor ki:

   yedek sıradan kayıt hakkı kazanan toplam öğrenci sayısı senin syedek sırana eşit ya da daha büyük bir sayı olması lazım. http://kaliteliokullar.com/yedek-kayit-donemi-icin-bos-kontenjanlar-ve-yedek-kayit-hakki-kazananlarin-ilani/ sayfadan kontrol edebilirsin

   VN:F [1.9.22_1171]
   Yorum puanı
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 6. Serkan diyor ki:

  Merhabalar.
  Sbs den okul kaydımı pek sevmediğim bi meslek bölümüne yaptırdım.Ve şimdi de sınavsız öğrenci alan liselerden sevdiğim ama anadolu olmayan bir meslek bölümüne kayıt imkanım var mı?anadoluyu bırakmak yanlış olurmu? ve izmirdeki sınavsız öğrenci alan liseleri neden öğrenemiyorum.bakanlık sitesnde şehir,ilçe seçip listele diyorum bir şey çıkmıyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Yorum puanı
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  1. kaliteliokul kaliteliokul diyor ki:

   malesef bu sene düz liselerin kapatılması pek çok sıkıntıyı beraberinde getirdi. imam hatip, meslek lisesi ya da açık lise seçenekleri yaklaşık 500.000 öğrenciye çözüm olamayacak gibi. Bununla ilgili yeni çalışmalar da meb’de yapılıyor duyduğuma göre. Meslek liseleri içinde düz lise açmak zorunda da kalabilirler. Net açıklma henüz yok. Gelelim puansız alan okulları nereden görebilirim meselesine.
   2013 Sınavsız Öğrenci Alan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Bireysel e-Başvuru Tercih İşlemleri için tıklayınız
   2013 Sınavsız Öğrenci Alan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Bireysel e-Başvuru Tercih Listeleri için tıklayınız
   Buradan bakabilirsiniz.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Yorum puanı
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   1. kaliteliokul kaliteliokul diyor ki:

    linkler cromdan açılmıyor explorerden deneyin olur

    VN:F [1.9.22_1171]
    Yorum puanı
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  2. kaliteliokul kaliteliokul diyor ki:

   çok ders çalışacağım dersen anadolu, çok sıkı çalışamam ama sevdiğim meslekte çalışırım dersen meslek lisesi seç. Ben akademik başarı yönü düşük olan tüm öğrencilerime meslek lisesiş önerdim. lisede 5-10 saat düzenli ders çalışırım dersen anadolu lisesi. Karar senin

   VN:F [1.9.22_1171]
   Yorum puanı
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   1. Serkan diyor ki:

    Çok teşekkürler hocam crom yüzünden açılmıyomuş evet.imdadıma yetiştiniz.
    diğer konuda daha net konuşayım.Anadolu meslek lisesi muhasebe bölümünü kazandım kayıt yaptırdım.Denizcilik istiyodum olmadı. şimdi baktım denizcilik liselerinden sınavsız alanlar var.Başvurma hakım var mı hala onu bile bilmiyorum gerçi.Bu kayıt olduğum anadolu meslekte ingilizce eğitim yok yazıyor,bu da bi kriter sanırım.Ders saati az yani meslekten bozma anadolu olsa gerek.
    benim derdim aslında hangisini seveceğimden çok hangisi gelecekte bana daha çok avantaj sağlar bu günün şartlarına bakarsak.denizcilik mi okumak gerek muhasebe mi.biliyorum ki kimsenin veremeyeceği bi cevap aslında ama bi anket gibi düşünüp cevap verirseniz sevinirim. :)

    VA:F [1.9.22_1171]
    Yorum puanı
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    1. kaliteliokul kaliteliokul diyor ki:

     muhasebe mezunu o kadar çok ki; ama kendini geliştiren, çalışan her zaman işi kolay buluyor çpk iyi paralar kazanabiliyor. Dezavantajı yer gök muhasebe mezunu dolu. Denizcilik hakkında çok bilgim yok; ancak mezunu az, kendini de yetiştirirsen çok avantajlı olursun. Ben denizi çok severim şahsen denizcilik yazardım. Ama dediğim gibi bu sektörün iş alanı hakkında çok bilgim yok.Seveceğin bir bölüm olsun.

     VN:F [1.9.22_1171]
     Yorum puanı
     Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    2. kaliteliokul kaliteliokul diyor ki:

     malesef meb sayfaları chroma uyumsuz genelde. Rica ederim

     VN:F [1.9.22_1171]
     Yorum puanı
     Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 7. simge diyor ki:

  ben istediğim okulda 54.sırada yedekteyim okulun kontenjanı 90 ve boş kontejanı 6 girme şansım var mı??

  VA:F [1.9.22_1171]
  Yorum puanı
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  1. Serkan diyor ki:

   Kişisel izlenimi söyliyim.İyi okullar kontenjanın en çok %20 sini yedekten çağırıyor.Vasatların %60.Kötülerinse %100 e kadar yolu var maksimum.Daha fazlasını beklemeyin.Anadolu liselerinin hepsini iyi kategorisine alabiliriz. anadoluysa zor.tekrarlıyım kişisel fikrim.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Yorum puanı
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Buradan yazınız (Sadece isim kısmını doldurmanız ve matematik işlemini yapmanız yeterlidir!)


yedi − dört =

Yukarı Çık

e-okul-veli-bilgilendirme-logo

e-okul-veli-bilgilendirme-logo

 logo_eokul

 mebbis-logo eba-logo