Renk seçin:


DOLAR: 2.90 TL
EURO: 3.29 TL

kaliteliokullarcom-hosgeldin-3

Liselere kayıt ve yedek yerleştirme ne zaman ve nasıl yapılacak?

4
Liselere kayıt ve yedek yerleştirme ne zaman ve nasıl yapılacak?

Lise kayıt süreci başlıyor. Liselere kayıt ve yedek yerleştirme nasıl yapılacak, asil kayıtlar ne zaman? Yedek kayıtlar ne zaman? Yedek sıralamalar ve boş kontenjan ilanı ne zaman?  Yedek yerleştirmeler nasıl olacak? Kayıt takvimi nasıl? Kayıt hakkı kazananlar nasıl ilan edilecek? Açıkta kalanlar hangi liselere kayıt olabilecek? 2013 SBS yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra pek çok kişi bu sorulara yanıt arayacaktır. 

Bu yazımızda 2013 SBS yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra süreçle ilgili yol haritası çizmek amaçlanmıştır. Siz değerli öğrencilerimize ve velilerimize yararlı olması dileğiyle… (SBS yerleştirme sürecini özetle anlatan dosyayı sayfa sonundan indirebilirsiniz…) Sorularınızı aşağıda yer alan yorum yaz kısmından sadece isim kısmını doldurarak yazabilirsiniz.

sorum-var DETAYLI ASİL KAYIT, YEDEK KAYIT, KAYIT ŞARTLARI, YEDEK KAYITLAR VB. TÜM SORULARIN CEVAPLARINI SAYFA SONUNDA YER ALAN DOSYADAN İNDİREBİLİRSİNİZ!

 

liselere kayıt

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

a) OYP’si 201 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecektir.

b) Tercih başvurusunda bulunan tüm öğrencilerin, puan üstünlüğü ve tercih başvuruları dikkate alınarak yerleştirme işlemi yapılır. Tüm bu işlemler sonucunda da öğrencileri asıl ya da özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavına girme hakkı kazandıkları tercihleri belirlenir.

c) Öğrencilerin asıl ya da özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavına girme hakkı kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri TERCİH ÖNCELİĞİ DAHİLİNDE dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılır. Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler birden fazla tercihine yedek olabilirler. Yedek yerleştirme yapılacak okulların yedek kontenjan sayıları, asıl kontenjan sayısının 3 (üç) katı alınarak belirlenecektir. Özel okullar için yedek kontenjan belirlenmez.

ç) Merkezi sistem sınavı ile öğrenci alan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Tablo-4’te belirtilen özel yetenek sınavı, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavı sonuçlarına göre öğrenci alınan alanları ile protokollü okulların ilgili alanlarına kontenjanın 2 (iki) katı kadar öğrenci yerleştirilecektir.

d) Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asıl hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asıl olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilirler. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asıl ya da yedek olamayabilir.

2013 SBS YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDIĞINDA SONUÇ BELGESİNDE NELER YER ALACAK

e) Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde,

 • herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri,
 • yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır.

Ayrıca veliler yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak https://e-okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Bu nedenle velilerin belirtilen İnternet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

ASİL OLARAK YERLEŞENLER NE YAPACAKLAR?

f) Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenciler

 • 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00’ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir.
 • Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00’ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybederler.

YEDEK YERLEŞTİRMELER NASIL OLACAK? (19-26 Ağustos yedek kayıt dönemi)

 • Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos 2013 saat 19:00’dan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecektir. –
 • Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 (üç) işgünü içerisinde saat 17:00’ye kadar kayıt yaptırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjana sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu hakkını kaybeder.
 • -Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi 26 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.
 • 19-26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00’da açıklanacaktır.

26 Ağustos 2013 saat 17:00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 29 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar devam edecektir.

Yerleştirme döneminde yedek listeden kayıt hakkı kazanan adaylar durumlarını e-okul sisteminden her gün saat 19:00’da öğrenebileceklerdir.

Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerden bu hakkını kullanmak istemeyen öğrencilerin kayıt hakkı kazandıkları okula bu haklarını kullanmayacaklarını yazılı olarak bildirmeleri durumunda, bu bilgi okul müdürlükleri tarafından e-okul sistemine işlenir. Bu durumda, 3 (üç) işgünü olan kayıt süresi beklenmeksizin sıradaki yedek öğrenciye kayıt hakkı sistem tarafından otomatik olarak verilecek olup yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilere ilişkin ilan saat 19:00’da yapılacaktır.

ASİL KAYIT YAPTIRDIM, YEDEKLERDEN KAZANIRSAM NE OLACAK?

Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları taktirde, bir önceki (kayıtlı oldukları) okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak silinir. Bu durumda kontenjanı azalan okul için yedek listeye göre sıradaki bir öğrenciye kayıt hakkı sistem tarafından otomatik olarak verilir ve saat 19:00’da ilan edilir.

Kayıtlarla ilgili önemli uyarılar

** E-OKUL SİSTEMİNE ZAMANINDA İŞLENMEYEN OKUL KAYITLARI GEÇERLİ DEĞİLDİR.

** VELİLER KAYIT DURUMLARINI e-OKUL SİSTEMİNDEN TAKİP EDEREK KAYITLARININ YAPILIP YAPILMADIĞINI KONTROL ETMELİ VE KAYITLARININ YAPILMAMASI DURUMUNDA OKUL YÖNETİCİLERİNİ UYARMALIDIR.

** OKUL YÖNETİCİLERİ, VELİLERİN MÜRACAT ETMELERİ HALİNDE KAYIT HAKKI KAZANAN ÖĞRENCİLERİN KAYITLARINI ZAMANINDA VE DOĞRU OLARAK e-OKUL SİSTEMİNE İŞLEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

HİÇBİR OKULA YERLEŞEMEDİM, NE OLACAK?

**YAPILAN YERLEŞTİRMELERİN SONUCUNDA HERHANGİ BİR ORTAÖĞRETİM KURUMUNA YERLEŞTİRİLEMEYEN, YERLEŞTİRİLDİĞİ HÂLDE KAYIT YAPTIRMAYAN VEYA KAYIT YAPTIRIP DA DAHA SONRA SİLDİREN ÖĞRENCİLER SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA KAYIT YAPTIRABİLECEKLERDİR.

ANCAK YERLEŞTİRME İŞLEMİ YAPILDIKTAN SONRA AÇIK KALAN KONTENJANLARA KILAVUZUN 2.9 MADDESİNDEKİ AÇIKLAMALAR DOĞRULTUSUNDA OYP PUANINA GÖRE ÖN KAYIT YOLU İLE MERKEZİ SİSTEM ÜZERİNDEN ÖĞRENCİ ALINACAKTIR.

AYRICA MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN OKULLARA E-KAYIT SİSTEMİNDEN BAŞVURU YAPILABİLECEKTİR.

 kaynak: MEB

YerlestirmeSureciOzet

.

VN:F [1.9.22_1171]
Okulu/yazıyı genel olarak puanlayınız
Rating: 0.0/5 (0 Oy kullanıldı cast)
 • http://kaliteliokullar GÖZDE

  kişisel izlenimi söyliyim ben aslında okumak istiyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Yorum puanı
  Rating: 0.0/5 (0 Oy kullanıldı cast)
 • ozan

  hocam oglum tercihlerimizde 5.sırada olan toki kayaşehir And. lisesini kazandı kaydını yaptırdık.Ama sonraki seceneklerde hiçbirşey yazmıyor .Okul okadar ters biryerdeki hem servis hem okulda yemek parası vericez .Bahçesehir Atatürk anadoluda yedekte yedek dedigim 322. sırada yani imkansız gibi birşey .Ne yapıcaz bilemiyorum :(

  VA:F [1.9.22_1171]
  Yorum puanı
  Rating: 0.0/5 (0 Oy kullanıldı cast)
  • kaliteliokul

   sınavsız alanlar olabilir ya da kontenjanını dolduramayan Anadolulular. bence puanla kazandığı onlardan daha iyidir. yine de siz bilirsiniz

   VN:F [1.9.22_1171]
   Yorum puanı
   Rating: 0.0/5 (0 Oy kullanıldı cast)

Liselere kayıt ve yedek yerleştirme ne zaman ve nasıl yapılacak? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
Yukarı Çık Sitemizde yer alan okul bilgileri, okulların resmi web sayfalarından alınmaktadır.En güncel bilgileri, okulların resmi sayfalarından ya da okullara telefon ederek alabilirsiniz. *** Sitemizde telif hakkı olduğunu düşündüğünüz bir içerik varsa hemen kaliteliokullar@gmail.com adresine mail gönderiniz. İlgili içerik derhal kaldırılacaktır. Sitemizdeki orjinal araştırma yazıları için sitemizi kaynak olarak göstermeniz rica olunur.