Anasayfa / Kaliteye Dair / Liseye geçiş sürecinde nakiller nasıl yapılacak? İşte tüm detaylar

Liseye geçiş sürecinde nakiller nasıl yapılacak? İşte tüm detaylar

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Liseye yerleştirme tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?, nakiller ne zaman başlayacak?, nakil tercihleri nasıl yapılacak?, Kaç nakil dönemi olacak?, Hiç bir tercihe yerleşemeyen ne yapacak? “LİSE NAKİLLERİ NASIL YAPILACAK? TERCİH SONUÇLARI, BOŞ KONTENJANLAR VE DİĞER DETAYLAR” isimli videoda nakil süreci ile ilgili sizlere yardımcı olmayı amaçlıyorum. Video içeriklerimizi faydalı buluyorsanız desteğinizi esirgemeyiniz. bu videoda değindiğimiz tema ve sorular şu şekilde listelenebilir:
Nakiller nasıl yapılacak?, İlk yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?, Nakil dönemleri ne zaman?, Kaç nakil dönemi var?, Nakil sonuçları ne zaman belli olacak?, 4. nakil de x okulunun puanı düşer mi?, Nakillerde puan düşer mi?, Nakil tercihleri nasıl yapılacak?, Nakil tercihleri nereye onaylatılacak?, Hiç bir yere yerleşemezsem ne olacak?, özel okullara nakil olabilir miyim?, özel okul kayıtları ne zaman?, açık lise kaydı nasıl yapılacak?, lise kaydı için gerekli belge nedir? Bu ve benzeri bir çok sorunun cevabını bulacağınız video destekli anlatımın yer aldığı bu yazı ile siz lise adaylarına nakil süreci ile ilgili 28.5 hoca ile yardımcı olmaya çalışacağız.

Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve https://eokul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir.

Öğrenciler, TC kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir.

■Öğrencilere sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

■Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 4 (dört) dönemde yapılacaktır.

Her dönemde;

■Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç),

■ yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç),

■pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.

■Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

■Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir.

■Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilebilecektir.

■Yerleştirmeye esas nakil işlemi için; tercih başvuruları

  1. NAKİL DÖNEMİ İÇİN

06-10 Ağustos 2018,

  1. NAKİL DÖNEMİ İÇİN

13-17 Ağustos 2018,

  1. NAKİL DÖNEMİ İÇİN

27-31 Ağustos 2018

  1. NAKİL DÖNEMİ İÇİN

03-06 Eylül 2018

tarihlerinde saat 17.00’ye kadar onay yapılabilecektir.

*Her nakil döneminde öğrenciler, her gruptan en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir.

Öğrenciler, ayrıca istemeleri hâlinde yerleştirmeye esas 4’üncü nakil başvuru döneminde “Meslekî Eğitim Merkezleri”ni de tercih edebileceklerdir.

■Yerleştirmeye esas nakil tercih başvurularının alınması sürecinde özel ortaöğretim kurumlarına kayıt ve nakil işlemleri yapılabilecektir.

■Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne başvurarak yapılabilecektir.

■Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacaktır.

■Öğrenci velisi düzeltme veya iptal işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak başvurunun düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecektir.

■Tercih Başvuru Durumu “İptal” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecektir.

■Nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda,

13 Ağustos 2018 (1. NAKİL SONUCUNUN AÇIKLANMA TARİHİ)

19 Ağustos 2018 (2. NAKİL SONUCUNUN AÇIKLANMA TARİHİ)

03 Eylül 2018 (3. NAKİL SONUCUNUN AÇIKLANMA TARİHİ)

ve 08 Eylül 2018 (4. NAKİL SONUCUNUN AÇIKLANMA TARİHİ) tarihlerinde ilan edilecektir.

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2017/2018 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9’uncu sınıf öğrencileri, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları –açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

28.5 HOCA

KALİTELİOKULLAR.COM

EĞİTİM UZMANI

*SUNUMDA YER ALAN BİLGİLER 2018 TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZUNDAN ALINTILANMIŞTIR.

*VİDEO YAYININDAN SONRA MEB TARAFINDAN NAKİL SÜRECİNE YÖNELİK OLASI DEĞİŞİKLİKLERE KARŞI GÜNCEL HABERLERİ TAKİP EDİNİZ.

*TERCİH SÜRECİNDE KOLAYLIKLAR DİLİYORUM SAYIN VELİ VE ÖĞRENCİLER

*VİDEO ALTINDAN YORUMLARDA SORULARINIZI İLETEBİLİRSİNİZ. VAKİT BULDUKÇA DÖNEBİLİYORUM. SİZLER DE BİRBİRİNİZE SAYGI ÇERÇEVESİNDE BİLGİ PAYLAŞIMLARI YAPARAK YARDIMLAŞABİLİRSİNİZ. 28.5 HOCANIZ…

28.5 HOCANIN NAKİL SÜRECİNE İLİŞKİN VİDEOSU

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

MEB 2023 EĞİTİM PLANINI AÇIKLIYOR

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …