Anasayfa / Kaliteye Dair / Okul seçerken dikkat etmemiz gerekenler

Okul seçerken dikkat etmemiz gerekenler

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Okul seçerken dikkat etmemiz gerekenler

2014 yılında başlayan ve 2015 yılında doruk noktasına doğru ilerleyen özel okul sayıları, nicelikteki artışla beraber kalite yani nitelik sorunlarını doğal olarak yanında getirebiliyor. Ülkemizde genelde önce nicelik yani sayısal artış sağlanıp, sonradan kalite arttırmak gibi bir eğilim var. O nedenle biz veliler ve öğrenciler olarak okul seçiminde çok dikkatli olmalıyız. Nasıl ki pek çok devlet okulu arasından en kalitelisini seçmeye çalışıyorsak, pek çok özel okul arasından en kalitelisini seçmeye çalışıyoruz.  İşte bu noktada, okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusu önem taşıyor.

Okul (devlet ya da özel) seçerken yapmamız gerekenler;

+Okullara objektif yaklaşın:

Evet ilginç ama çoğumuz önyargılıyız. Devlet okulları kötüdür, özel okullarda eğitim daha iyidir; ya da tersi özel okullar kötüdür, devlet okulları iyidir gibi genellemeler ve ön yargılardan kurtulmak gerekir. Her okulu kendi artı ve eksilerine göre değerlendirmek gerekir.

+ Okul araştırması yapın:

Aklınızdaki okulları ilk olarak internet üzerinden yüzeysel olarak araştırın. Yorumlara bakın. Küçük bir okul listesi oluşturun. Olumlu ve olumsuz yorumlar elbetteki her okul için olabilir ve bu yorumlar doğal olarak subjektiftir. Bu nedenle mutlaka aklınızdaki okulları bizzat yerinde ziyaret edin.  Aşağıda belirttiğimiz gibi beklentilerinize ne kadar yanıt verebileceğini öğrenin.

+ Okulun özellikleri ile sizin beklentilerinizi karşılaştırın, liste oluşturun:

Çocuğunuz un okuduğu okuldan ne gibi beklentileriniz var? Okul şu şu özellikleri olmalı dediğiniz küçük bir liste hazırlayın. Okul araştırırken bu listeyi kontrol edin. Hangi özellikler var, hangi özellikler yok.  Kontrol listesi durum değerlendirmesi yapmanıza kolaylık sağlayacaktır. Örneğin, sosyal faaliyetleri zengin bir okul mu istiyorsunuz? O zaman listenizde “Sosyal faaliyet olarak, okulda ne tür etkinlikler yapılıyor?” gibi bir soru bulunsun. Ya da yabancı dil eğitimini iyi almasına yönelik bir beklentiniz olabilir. Bunu sorgulayabilirsiniz. Ya da okulda sürekli öğretmen değişimi olmasını istemeyebilirsiniz ve öğretmenin okulda ne kadar kalacağına yönelik tahmin isteyebilirsiniz (İlkokullarda öğretmen devamlılığı önemli, ancak öğretmenin tayin ya da başka durumlarını önceden öngörmek de çok güç). Ya da okulun yer aldığı projeler hakkında bilgi alabilir, yine okulun akademik başarısını merak edebilirsiniz. Daha pek çok soruyu bu listeye ekleyebiliriz (güvenlik, ulaşım, ücret vb) Aklınıza gelen özellikleri listeleyip kontrol edebilirsiniz. Böyle bir kontrol listesi araştırmanızı sistemik hale getirecektir.

+ Herşey güzel, peki öğrenci istekli mi?

Çocuğunuz gideceği okulu önceden görmeli. İstekli olmalı. İçinin sinmediği bir okula gitmesi için ısrarcı olmak doğru olmaz. Çocuğunuzun yani öğrencinin beklentilerine mutlaka kulak verin. Okulun artılarını gördüğünde, istekli olabilir. Zorlamak yerine, olumlu özelliklerini sunun. Öğrenci kendi kararını vermelidir. Siz sadece yardımcı olun.

Okul arayan veli ve öğrenciler az da olsa fayda getirebildiysem ne mutlu. Başarılar dilerim.

*Not: Kaynak göstermek kaydı ile makalemizi diğer web siteleri kullanabilir.

Eğitim danışmanı

kaliteliokullar.com/kokul

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

DEPREM EĞİTİMİ BELGESELİ – Depremle yaşama bilincinin oluşması için hazırlanmıştır

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …