Anasayfa / Etkili Ders Çalışma Yöntemleri / Okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Çoğumuzun kullandığı “binanın temeli sağlam olursa, o bina dayanıklı olur” cümlesi eğitimde de “ilkokulu kaliteli okullarda, nitelikli öğretmenler ve donanımlı bir öğretim ortamı ile geçiren öğrenciler gelecekte başarılı olma ihtimalini artırır.” şeklinde dönüştürülebilir. Elbetteki herkes çocuğunu imkanları ölçüsünde, en iyi eğitim veren okula göndermek istemektedir. Tüm okulların imkan ve şartları eşit olmadığı için eğitimde alınan sonuçlarda çok farklılık göstermektedir. Biz veliler olarak okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

– Seçeceğimiz okulun öğretim hizmetlerini, sosyal faaliyetlerini kısaca ne özelliklere sahip olduğuna dair ön araştırmalar yapmalıyız. Bunu internetten, okul idaresiyle doğrudan temasa geçerek ya da o okula giden öğrenci veya onların velilerinden bilgiler alarak sağlayabiliriz.

– Okulun geçmişteki akademik başarısı bize verdiği eğitimin akademik yönü hakkında genel bir bilgi verecektir.
– Çocuğunuzun çok yönlü yetişmesini istiyorsanız, okulun sosyal etkinlik olarak neler yaptığına dair bilgiler alınız.
– Özel okul düşünüyorsanız, büyçenizi çok sarsmamasına özen gösteriniz. Zira ilerleyen dönemde yaşayacağınız maddi sıkıntı, çocuğunuza yansıtılması durumunda baskı oluşturabilir, başarısını olumsuz etkileyebilir.
– Öğrencinin kendisini ait hissettiği okulda başarısı artacaktır. Sizin ve çocuğunuzun yaşam koşullarına, beklentilerine en uygun olan okulu seçmeniz başarıyı arttıracaktır.

Son olarak şunu belirtmek isterim ki; evet maddi imkanlar başarıya ulaşmayı kolaylaştırmaktadır, hangi okul olursa olsun, ister devlet ister özel, çocuğunuzun içinden ders çalışma isteğinin gelmesini sağlayacak ortamları hazırlamanız çocuklarımıza yapacağımız en önemli yardımdır. Ailenin çocuğa yaklaşımı burada çok önemlidir. Bu sağlandığı taktirde yukarıda saydığımız faktörler de olursa herşey çok daha kolay olur. “İçinden gelerek çalışma” olmadığı taktirde, öğrencinin baskı ve zorlamalar ile okula gelmesi başarıyı olumsuz etkileyecektir.

kaliteliokullar.com/kokul

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kaliteliokul

Araştırmayı seven, doktora mezunu bir öğretmen. Satranç oynama ve balık tutma en büyük hobileri.

Buna da göz atınız

MEB 2023 EĞİTİM PLANINI AÇIKLIYOR

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …