Anasayfa / Kaliteye Dair / Planlama eksikliği ve işsizlik

Planlama eksikliği ve işsizlik

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Günümüzde en çok konuşulan konularda birisi de üniversite mezunu işsizliktir. Okullarımız toplumun ihtiyacına uygun mezun veriyor mu? Ya da ihtiyacı olmayan alanlara ha bire mezun mu veriyor? Eğitimde stratejik planlar yapılıyor mu? İhtiyaç analizleri yapılıyor mu? Mutlaka ki 5 yıllık planlarımız var. Burada her şeyi kağıt üstünde, masa başında ya da benim gibi klavye başında yazması kolay. Önemli olan bunu uygulamaya dökecek bir yönetime sahip miyiz? Bunu uygulayacak kadroya sahip miyiz?

Gelecek mühendisliği diye bir kavramı duymuşsunuzdur. Öğretmenler genelde gelecek mühendisiyiz derler. Benim kastım bu değil. Ciddi anlamda ülkenin geleceğini her alanda planlayan bir meslek grubu olmalı. Bu meslek için üstün zekalı öğrencileri mi seçerler yoksa alanında başarılı isimleri bilemem. Günümüzde üniversite mezunu işsiz binlerce genç var ise; sebebi plansız bir eğitim diye düşünüyorum. İhtiyaç duyulan bazı alanlarda mezun bulunamazken, ihtiyaç fazlası mezunlar kendi uzmanlık alanlarının dışında başka işler yapmaktadır. Bu ülke için hem ekonomik kayıp hem de kişiye manevi yönden dezavantaj demektir. Üretimde verimin düşmesi demektir. Planlama eksikliği domino taşı gibi bir birini etkileyen bir yapıya sahiptir. Çok konuştuk (yazdık) biraz da önerilerde bulunalım kendimizce. Üniversitelerde gelecek mühendisliği diye bir bölüm kurulmalı, eğitimde, maliyede, hukukta vb. her alanda kurumlarda planlama işlerini uzun vadeli (sadece 5 er yıllık değil, 25-50-100 yıllık) planlamaları profesyonelce yapmalılar. Kurumlar arası işbirliği olmalı, üreticiler ile üniversiteler arasında işbirliği daha fazla olmalıdır.

Yorum ve görüşlerinizi aşağıdan ekleyebilirsiniz.

kaliteliokullar.com/kokul

Editör

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

İstanbul’da nitelikli okullar listesi, İstanbul’da sınavla alan liseler

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …

...BİR YORUM, BİNLERCE YARDIM...

Bir yorumunuz ile kaliteli okul arayan binlerce kişiye yardım edecek bilgiyi sunabilirsiniz.

*Amaç: Sitemizde yer alan araştırmalar ile veli ve öğrencilerin kaliteli eğitim veren okulları bulmalarını kolaylaştırmaktır. Sitemizde ziyaretçilerden gelen binlerce okul yorumu bulunmaktadır. En güncel okul bilgilerine ulaşmada sizlerin bilgi ve memnuniyet içeren yorumları çok önemlidir. Bu çerçevede siz değerli ziyaretçilerin, eğitiminden memnun kaldığı okullar hakkındaki yorumları, binlerce kişiye yardımcı olmaktadır. İl ve ilçelere göre kaliteli okullar ve okul önerileri için tıklayınız.

**Uyarı: Sitemizdeki okul yorumları ziyaretçilere ait olup, tüm sorumluluk yazan kişiye aittir. Olumlu ve olumsuz yorumlar belirli kurallar çerçevesinde objektif olarak onaylanmaktadır. Söz konusu kuralları sayfa sonundaki " Site kuralları " menüsünden okuyabilirsiniz. Okul yetkilileri, kurumları ile ilgili yorumlara cevap verebilir. Kurallar ile ilgili detaylar ve uygunsuz yorum şikayeti için tıklayınız. Sitemizde uyar ve kaldır prensibi geçerlidir. Şikayetlerinize 3 gün içinde dönüş yapılır. İletişim: kaliteliokullar@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.