forum-okul okul-siralama arastirma-yazilari populer-okullar anketler-kaliteliokullarcom okul-haberleri yorumlar-kaliteliokullar
Söz Sizde Popüler Liseler Araştırma Yazıları

İl-İl kaliteli okullar

Kalite anketleri

Okul Haberleri Okul Yorumları

SBS Tercih sistemi değişti, peki tercih süreci nasıl işeyecek? Asil ve yedek kayıtlar nasıl olacak?

0
SBS Tercih sistemi değişti, peki tercih süreci nasıl işeyecek? Asil ve yedek kayıtlar nasıl olacak?

Geçen seneye göre bu yıl SBS tercihlerinde değişiklik yapıldı. Sadece bir kez tercih hakkı tanınacak. 10 tercih yapma hakkı tanınacak.

Asıl listeden okula yerleşenlerin kayıt yaptırmaması durumunda boş kalan kontenjanlar, yedek listeden tekrardan tercih alınmadan dolacak.  Bu nedenle tercihlerde açıkta kalma durumları fazlasıyla olabilir. 10 tercihi yaparken çok dikkatli olmak gerekir.

*** Yedekten yerleştirmeler de  bu 10 tercih esas alınarak yapılacak, kontenjanı açık olsa ve puan tutsa bile listede olmayan bir başka okul seçilemeyeceğinden, ikinci bir tercih veya düzeltme işlemi de yapılamayacağından çok dikkatli bir şekilde 10 tercih oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu liste ile dört kez yedek yerleştirmesi yapılacaktır. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacaktır.  Anadolu imam hatip liseleri ile meslek liselerindeki boş kontenjanlar için merkezi ön kayıt sistemi ile ikinci tercih hakkı verilecek.

***Tercihlerde OYP puanı kullanılacaktır. OYP puanı 196 ve üstü olanlar tercih yapabilecektir.

***Yerleştirme sonuçları 06 Ağustosta açıklanacaktır. Yerleştirme sonucunda bazı öğrenciler asil, bazıları yedek, bazıları da hem asil hem de yedek olarak kayıt yaptırma hakkına ulaşmış   olacaklardır. Tabi hiç yerleşme hakkı elde edememiş de olabilir.

***Asil listeden kayıt hakkı kazananlar 12-16 Ağustos tarihinde kayıtlarını yaptırabilirler.

***Asıl kayıtlar sona erdikten sonra 16 Ağustos saat 19.00’dan itibaren boş kalan kontenjanlara kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecek. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilecek. Bu öğrenciler 3 gün içinde kayıt yaptırabilecek. Kontenjanlar için yedek listede yer alan öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos saat 17.00’ye kadar sistem tarafından otomatik yapılacak. 19-26 Ağustos arasındaki yedek kayıt döneminde yedek listeden kayıt hakkı kazananlar, her gün saat 19.00’da duyurulacak. Bu kayıtlar da 29 Ağustos günü mesai bitimine kadar devam edecek.

 Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler https://e-okul.meb.gov.tr internet sayfasından ve Mobil  Bilgilendirme Servisi aracılığıyla gönderilen SMS’ler ile kayıt  durumlarını takip edebileceklerdir.

Kaynak: Bu yazı Zaman ve Sabah gazeteleri ile, MEB resmi siteden taranarak kaliteliokullar.com tarafından derlenmiştir.

Kaliteliokullar tercih önerisi

*Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi puanlara değil yüzdelik dilim ve sıralamalara göre tercih yapmak çok mantıklı. Zira puanlar geçen seneye göre çok farklılık göstermektedir.

*Eğer ilk yerleştirmeden en az bir okulu garanti edeyim diyorsanız, tercihlerinizin sonuna doğru yani son iki ya da üç okulu kendi yüzdelik diliminizden %1 – %5 aşağıda olan okullar yazdığınızda açıkta kalma ihtimalinizi en aza indirmiş olursunuz. Kolaylıklar diliyorum.

VN:F [1.9.22_1171]
Okulu/yazıyı genel olarak puanlayınız
Rating: 4.0/5 (4 Oy kullanıldı cast)
SBS Tercih sistemi değişti, peki tercih süreci nasıl işeyecek? Asil ve yedek kayıtlar nasıl olacak?, 4.0 out of 5 based on 4 ratings

FORUM sayfamıza göz attınız mı?

 FORUM sayfasında konu açmak, bilgi ve fikir paylaşımında bulunmak için tıklayınız.

YORUM BÖLÜMÜ

 Okul yorumu, okul önerisi, soru-cevap yazabilirsiniz. Yorum yazmak için üye olma şartı yoktur.
 Okul arayanlara yardımcı olmak ister misiniz?
 Okulun artı yönlerini bildiren ve öneriler içeren yorumlar, okul arayanlara çok faydalı olmaktadır.
 Memnun kaldığınız okul var mı?
 Memnun kaldığınız okulların artı yönlerini bizimle paylaşarak, okul arayanlara yardımcı olmak ister misiniz? Okul önermek için tıklayınız.
 Hatırlatma:
 Okul yorumlarına kurum yetkilileri de cevap verebilir.
 Yorum yazanların kabul ettikleri site kuralları için tıklayınız.
 1. dişan diyor ki:

  yüzdelik dili:2,58 başarı sırası 27080 geçen seneye göre değişim ne kadar olur?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Yorum puanı
  Rating: 0.0/5 (0 Oy kullanıldı cast)
  1. kaliteliokul diyor ki:

   genel yüzdelik dilim ve genel sıralama çok oynamadığı için onları sabit tutup puan hesapladığımızda geçen senenin 470 e yakın bir puanına denk geliyor.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Yorum puanı
   Rating: 0.0/5 (0 Oy kullanıldı cast)

Buradan yazınız


yedi − yedi =

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Son Haberler

Yukarı Çık Sitemizde yer alan okul bilgileri, okulların resmi web sayfalarından alınmaktadır.En güncel bilgileri, okulların resmi sayfalarından ya da okullara telefon ederek alabilirsiniz.