Anasayfa / Kaliteye Dair / Sınavlarda defter kitap açmak serbest olmalı çünkü…

Sınavlarda defter kitap açmak serbest olmalı çünkü…

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Bunları söyleyen ya da bu düşünceyi savunan öğrenci mi? Pek çoğunuz böyle zannetmiş olabilir. Ancak ben bir öğretmenim. Pek çok kişiye saçma bir görüş gibi de gelebilir. Lafı fazla uzatmadan neden bu görüşte olduğumu ve bunun uygulanabilirliğini açıklamak istiyorum.

Öncelikle bahsettiğim sistem yüksek lisans ve doktora düzeyinde bazı hocaların uyguladığı bir yöntemdir. Amaç öğrencileri araştırmaya teşvik etmektir. Sistemin adı açık sınav ya da araştırmaya dayalı sınavdır.

Sınav sorularının cevabı doğrudan kitaplarda yoktur. Ancak öğrenci kitaplardaki bilgilerden çıkarımlar yapar, parça parça bilgileri bir araya getirip bilgi parçalarından soruyu çözümler. Bu sitemde arkadaşına bakmak kopya suçudur. Herkes istediği kaynağa bakabilir. Mesela kitap açabilir, defter açabilir, hatta internete bile girebilir. Amaç araştırarak doğru bilgiyi bulmak, yazmak, öğrenmek ve puan almaktır.

 

Peki ben neden bu şekilde sınavı savunmaya başladım. Çünkü artık ansiklopedi beyinler istemiyoruz. Artık her şeyi bilen değil, bilgiye ulaşmayı bilen nesillere ihtiyacımız var. Bunun yolu da araştırmaya teşvik ile başlar.

Bu fikri savunmamda başka bir etken daha oldu. Özellikle büyük şehirlerin fazla gelişememiş yoğun nüfuslu ilçelerinin kalabalık sınıflarını düşünün. Ailenin eğitim düzeyi çok düşük, geçinmek için uğraşan, pek çok derdi olan vatandaşlar. Çocuklar evde kitap yüzünü bile açmadan okula geliyor. Pek çoğu sadece okulda kitap açıyor hatta açmıyor bile. Dersler hep 1-1-1 diye gidiyor. En azından bu tip bir sınavda hayatında ilk defa bir şeyleri bulmak için çabalıyor, belki de öğreniyor. Bu sistem neden sadece yüksek lisans ve doktorada olsun ki? Bence ilkokul+ortaokul ve lise düzeyinde de uygulanır. Ben bunun pilot çalışmasını ortaokul seviyesinde denemiştim. Tabiki gerçek sınav yerine koymadım, sadece öğrenme düzeylerini belirlemek için yaptım. Hatta gerçek sınav dedim ciddiyetle yaptılar. Tabi seçmeli dersti ve notu yoktu. Ancak alınan notlar ilginçtir ki, kitap defter açıkken ile kapalı iken alınan sonuçlar aynı. yani 1 alan yine 1; 5 alan yine 5 aldı. Zayıf öğrenciler daha çok kitabı karıştırdı, kağıtları daha dolu oldu. Çok iyi öğrenciler kitaba bakmadılar bile. Kısacası çok bir fark olmadı. Ama şöyle bir artısı oldu, öğrenciler artık bilgiyi ezberleme mantığından çıktı, araştıran ve öğrenen birey olma bilinci gelişti.

 

Öğrenme ve öğretme işini bir adım daha öteye götürebilmek için düşünmeye ve denemeye devam. Bu önerim inşallah daha ciddi boyutlarda tartışılır.

Her hakkı kaliteliokullar.com/kokul’a aittir. Lütfen kaynak göstermeden kullanmayınız. Emeğe saygı!

kaliteliokullar.com/kokul

Eğitim Uzmanı

 

 

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

Sınav tarihleri seçim nedeniyle güncellendi, YKS ne zaman yapılacak?

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …

...BİR YORUM, BİNLERCE YARDIM...

Bir yorumunuz ile kaliteli okul arayan binlerce kişiye yardım edecek bilgiyi sunabilirsiniz.

*Amaç: Sitemizde yer alan araştırmalar ile veli ve öğrencilerin kaliteli eğitim veren okulları bulmalarını kolaylaştırmaktır. Sitemizde ziyaretçilerden gelen binlerce okul yorumu bulunmaktadır. En güncel okul bilgilerine ulaşmada sizlerin bilgi ve memnuniyet içeren yorumları çok önemlidir. Bu çerçevede siz değerli ziyaretçilerin, eğitiminden memnun kaldığı okullar hakkındaki yorumları, binlerce kişiye yardımcı olmaktadır. İl ve ilçelere göre kaliteli okullar ve okul önerileri için tıklayınız.

**Uyarı: Sitemizdeki okul yorumları ziyaretçilere ait olup, tüm sorumluluk yazan kişiye aittir. Olumlu ve olumsuz yorumlar belirli kurallar çerçevesinde objektif olarak onaylanmaktadır. Söz konusu kuralları sayfa sonundaki " Site kuralları " menüsünden okuyabilirsiniz. Okul yetkilileri, kurumları ile ilgili yorumlara cevap verebilir. Kurallar ile ilgili detaylar ve uygunsuz yorum şikayeti için tıklayınız. Sitemizde uyar ve kaldır prensibi geçerlidir. Şikayetlerinize 3 gün içinde dönüş yapılır. İletişim: kaliteliokullar@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.