Anasayfa / Genel / Suda Yüzen İğne

Suda Yüzen İğne

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Suda yüzen iğne deneyi nasıl yapılır? Özkütle deneyleri…

Basit ev deneylerinden br tanesi de, suda yüzen iğne deneyidir. Öğrencilerin inanılmaz ilgisini çeken bir deneydir.

Fazla uzatmadan  deneye geçelim. Siz değerli öğrenci ve öğretmenlere katkı getirmesini diliyorum. Yorumlarınızı aşağıdan yazabilirsiniz.

 

Araç gereç: Plastik kap, toplu iğne, selpak

Deneyin yapılışı:

Plastik kaba suyu doldurunuz. Bir adet peçete ya da tuvalet kağıdı parçasını suya atınız. Suya hemen batmayacaktır. Kağıt havlu ıslanacak ve yüzer halde 3-5 saniye bekleyecektir. Peçete yüzerken üzerine toplu iğneyi atın. Peçete ve toplu iğne birlikte yüzer. Daha sonra peçete yavaş yavaş ağırlığı arttıkça aşağı doğru düşer. Toplu iğne ise yüzmeye devam edecektir. Eğer suyu dalgalandırırsanız toplu iğne de hızla batacaktır.

Sonuç: Eğer iğneyi direk suyun üstüne atarsanız hızla batacaktır, çünkü özkütlesi büyüktür. Ama selpak ile birlikte yüzdürerek attığınızda, hacmi büyümüş gibi ve yoğunluğu küçükmüş gibi olur. Ancak selpak ıslandıkça özkütlesi sudan büyük olur ve batmaya başlar. Toplu iğne ise, üst kısmı su yüzeyinde kaldığı müddetçe yoğunluğu sudan küçük olacağından yüzer. Ancak su dalgalandığında toplu iğnenin üstü de ıslanır ve ağırlığı artar. Bu da özkütlesinin artmasına neden olur ve batar.

Deney ile ilgili video var mı? Meşhur video kanalından “suda yüzen iğne” anahtar kelimeleriyle aratıp videoları bulabilirsiniz.

Umarım bu güzel ve ilgi çekici deney işinize yarar. Yorumlarınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

 

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

ankarada-en-iyi-liseler-arastirmasi-memnuniyet-puanina-gore

Ankara’da en iyi liseler araştırması – Memnuniyet puanına göre

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …

...BİR YORUM, BİNLERCE YARDIM...

Bir yorumunuz ile kaliteli okul arayan binlerce kişiye yardım edecek bilgiyi sunabilirsiniz.

*Amaç: Sitemizde yer alan araştırmalar ile veli ve öğrencilerin kaliteli eğitim veren okulları bulmalarını kolaylaştırmaktır. Sitemizde ziyaretçilerden gelen binlerce okul yorumu bulunmaktadır. En güncel okul bilgilerine ulaşmada sizlerin bilgi ve memnuniyet içeren yorumları çok önemlidir. Bu çerçevede siz değerli ziyaretçilerin, eğitiminden memnun kaldığı okullar hakkındaki yorumları, binlerce kişiye yardımcı olmaktadır. İl ve ilçelere göre kaliteli okullar ve okul önerileri için tıklayınız.

**Uyarı: Sitemizdeki okul yorumları ziyaretçilere ait olup, tüm sorumluluk yazan kişiye aittir. Olumlu ve olumsuz yorumlar belirli kurallar çerçevesinde objektif olarak onaylanmaktadır. Söz konusu kuralları sayfa sonundaki " Site kuralları " menüsünden okuyabilirsiniz. Okul yetkilileri, kurumları ile ilgili yorumlara cevap verebilir. Kurallar ile ilgili detaylar ve uygunsuz yorum şikayeti için tıklayınız. Sitemizde uyar ve kaldır prensibi geçerlidir. Şikayetlerinize 3 gün içinde dönüş yapılır. İletişim: kaliteliokullar@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.