Anasayfa / Öğrenci Köşesi / Tarak-kağıt deneyi- Elektrik performans görevi

Tarak-kağıt deneyi- Elektrik performans görevi

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Tarak-kağıt deneyi- Elektrik performans görevi için yapabileceğiniz küçük bir deneydir. Performans görevinizi güçlü kılacaktır.

Elektrik ile ilgili performans görevinizde bu küçük deneyi yaparak mantığını açıklayınız.

Gerekli malzemeler: Bir adet plastik tarak, yük kumaş ya da kuru saçlarınız. Kağıt parçaları (kuru)

Deneyin yapılışı: Hepinizin daha önce denediği bu küçük deneyde; önce plastik tarağı yün kumaşa ya da saçınıza sürtünüz. Küçük kağıt parçalarını masanın üzerine koyunuz. Bir iki dk saçınıza ya da yün kumaşa sürttüğünüz tarağı kağıtlara yaklaştırdığınızda, kağıtların hareket ederek tarağınıza yapıştığını göreceksiniz. Ancak belli bir süre sonra yapışan kağıtlar yavaş yavaş düşmeye başlar.

Öğretmeniniz size şu soruyu soracaktır: Kağıt neden tarak tarafından çekildi?

Cevap: Yün kumaşa plastik tarağı sürttüğünüzde tarak – yükle yüklenir.  Kağıt parçaları ise nötrdür. – yüklü cisimler nötr cisimlere yaklaştırılırsa birbirini çekerler. kağıt daha hafif ve boşta olduğu için havalanarak tarağa yapışır.

Öğretmen sorar: Peki anladım evladım:) Şunu da cevapla bakayım: Kağıt parçaları neden kısa bir süre sonra yapıştığı plastik taraktan aşağı düşer?

Öğrenci: Çünkü nötr kağıt negatif yüklü olan tarağa dokunduğunda; dokundurma yoluyla elektriklenme ile ikisi de eksi yüklü olur. Bu yük alışverişi tamamlandığı anda eksi eksiyi iteceği için kağıt aşağı düşer.

Umarım işinize yaramıştır. Hepinize kolay gelsin arkadaşlar.

Elektrikle ilgili performans görevi nasıl yapılır? için tıklayınız.

 Etkili performans ve proje görevinin nasıl hazırlandığına yönelik hazırladığımız sunu dosyasını aşağıdan indirebilirsiniz.

[Yükleme bulunamadı.]

Yukarıda yazılı içerik izinsiz, kaynaksız kullanılmamalıdır. Telif hakları kaliteliokullar.com/kokul’a aittir.

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

TÜBİTAK 4006 bilim fuarı için neler yapılabilir? Deney ve etkinlik listesi

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …

...BİR YORUM, BİNLERCE YARDIM...

Bir yorumunuz ile kaliteli okul arayan binlerce kişiye yardım edecek bilgiyi sunabilirsiniz.

*Amaç: Sitemizde yer alan araştırmalar ile veli ve öğrencilerin kaliteli eğitim veren okulları bulmalarını kolaylaştırmaktır. Sitemizde ziyaretçilerden gelen binlerce okul yorumu bulunmaktadır. En güncel okul bilgilerine ulaşmada sizlerin bilgi ve memnuniyet içeren yorumları çok önemlidir. Bu çerçevede siz değerli ziyaretçilerin, eğitiminden memnun kaldığı okullar hakkındaki yorumları, binlerce kişiye yardımcı olmaktadır. İl ve ilçelere göre kaliteli okullar ve okul önerileri için tıklayınız.

**Uyarı: Sitemizdeki okul yorumları ziyaretçilere ait olup, tüm sorumluluk yazan kişiye aittir. Olumlu ve olumsuz yorumlar belirli kurallar çerçevesinde objektif olarak onaylanmaktadır. Söz konusu kuralları sayfa sonundaki " Site kuralları " menüsünden okuyabilirsiniz. Okul yetkilileri, kurumları ile ilgili yorumlara cevap verebilir. Kurallar ile ilgili detaylar ve uygunsuz yorum şikayeti için tıklayınız. Sitemizde uyar ve kaldır prensibi geçerlidir. Şikayetlerinize 3 gün içinde dönüş yapılır. İletişim: kaliteliokullar@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.