Anasayfa / Etkili Ders Çalışma Yöntemleri / Test çözme ve soru atma teknikleri-sunum

Test çözme ve soru atma teknikleri-sunum

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Test çözme ve soru atma teknikleri. Başlık ilginç gelmiş olabilir. Sunuyu indirerek power point ile açabilirsiniz

Sınav heyecanım var, soruları çözmeye nereden başlamalıyım? Test çözme teknikleri nelerdir? Sınavda zamanı nasıl etkili kullanabilirim?, Dikkatsizlik nedeniyle hatalar yapıyorum, nasıl tedbir alabilirim?, Bilmediğim soruyu atmak istiyorum, nasıl tutturma ihtimalini arttırabilirim? ÖSYM’nin yaptığı sınavlara hazırlanan, fule oynayan yani çok çalışkan öğrencilerin kullanabileceği güzel bir atma yöntemi de sunuda mevcut. Bende işe yaramıştı belki sizde de yarayabilir. Sunu sonunda var.

Böyle bir çalışma yapma ve paylaşma nedenime geçmeden önce şu önemli hatırlatmayı en başta yapmak isterim.

UYARI: Bu çalışmamda önerdiğim soru atma tekniklerini uygulama kararı tamamen size aittir. Bu yöntemlerin kesin doğru olduğu sonucuna asla ulaşmayınız. Adı üzerinde atma tekniği, yani tutturma ihtimalini arttırmak için geçerlidir. Bu sebeple, yöntemleri uyguladıktan sonraki sonuçlardan dolayı sorumlu tutmayınız. Unutmayınız bilginize dayalı çözdüğünüz soru her zaman doğruya en yakındır. Benim önerilerim bilginizin olmadığı sorular içindir.

Şunu da belirteyim ki, yanlışın doğruyu götürdüğü sınavlarda, hele ki 5 seçenekli ise, soru hakkında hiç fikriniz yoksa boş bırakmanız tavsiye edilir.

Bir eğitimci olarak neden böyle bir çalışma yaptınız? diyebilirsiniz.

MEB 2013 8. sınıf ortak sınavlarında yanlışların doğruyu götürmeyeceğini açıkladı. Bir eğitimci olarak bu uygulamayı doğru bulmuyorum. Çünkü soruları gerçekten bilerek yapan ile bilmeyerek yapanı yani atıp tutturanı ayırt edemezsiniz. İşin bu kısmını tartışmayacağım. Kural böyle konulunca öğrencilere boş bırakmayın tavsiyesi yapılmaktadır. Durum böyle olunca ben de yaklaşık 30 senelik sınav tecrübelerimi, sınavlarla yoğrulmuş birisi olarak paylaşmak istedim. Belki faydamız olur diye.

Bu teknikleri LYS, YGS, ALES, KPSS, YDS  gibi çoktan seçmeli sınavlarda uygulayabilir miyim?

Yöntemler tüm test tipi sınavlarda uygulanabilir. Sunu içerisinde de özellikle ÖSYM sınavlarına iyi hazırlanmış öğrencilerin işine yarayabilecek bir tecrübemi paylaştım. Dilerseniz siz de deneyebilirsiniz. Umarım sizde de yararlı olur.

Yöntemler kesin doğruyu buldurur mu?

Kesinlikle hayır. Bilginize dayalı çözdüğünüz soru her zaman doğruya yakındır. Bu teknikler adı üzerinde doğruyu buldurma şansımızı arttırır. kesinlik içermez.

Arkadaşlar bu zorlu sınav periyodunda umarım hedeflerinize ulaşırsınız. Bildiğiniz soruların bol olduğu, atmanın az ya da hiç olmadığı sınavlar diliyorum. Hepinize başarılar.

[Yükleme bulunamadı.]

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında Orhan Orhan

Buna da göz atınız

Ücretli öğretmenlere kadro umudu doğdu

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …

...BİR YORUM, BİNLERCE YARDIM...

Bir yorumunuz ile kaliteli okul arayan binlerce kişiye yardım edecek bilgiyi sunabilirsiniz.

*Amaç: Sitemizde yer alan araştırmalar ile veli ve öğrencilerin kaliteli eğitim veren okulları bulmalarını kolaylaştırmaktır. Sitemizde ziyaretçilerden gelen binlerce okul yorumu bulunmaktadır. En güncel okul bilgilerine ulaşmada sizlerin bilgi ve memnuniyet içeren yorumları çok önemlidir. Bu çerçevede siz değerli ziyaretçilerin, eğitiminden memnun kaldığı okullar hakkındaki yorumları, binlerce kişiye yardımcı olmaktadır. İl ve ilçelere göre kaliteli okullar ve okul önerileri için tıklayınız.

**Uyarı: Sitemizdeki okul yorumları ziyaretçilere ait olup, tüm sorumluluk yazan kişiye aittir. Olumlu ve olumsuz yorumlar belirli kurallar çerçevesinde objektif olarak onaylanmaktadır. Söz konusu kuralları sayfa sonundaki " Site kuralları " menüsünden okuyabilirsiniz. Okul yetkilileri, kurumları ile ilgili yorumlara cevap verebilir. Kurallar ile ilgili detaylar ve uygunsuz yorum şikayeti için tıklayınız. Sitemizde uyar ve kaldır prensibi geçerlidir. Şikayetlerinize 3 gün içinde dönüş yapılır. İletişim: kaliteliokullar@gmail.com

Yorum yok

  1. teogda bu tekniği uyguladım. matematikte yapamadığım 2 soru vardı. Diğerlerinden kesin emindim. Şıkları saydım az olanları sallayarak yaptım. Çook teşekkür ederim. Matematik ful fen ful türkçe ful inkilap 1 yanlış ingilizce 1 yanlış din fulll

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.