Anasayfa / Etkili Ders Çalışma Yöntemleri / Test teknikleri ve soruyu mantıklı atma teknikleri- Süper

Test teknikleri ve soruyu mantıklı atma teknikleri- Süper

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih danışmanlığı, okul araştırmaları ve eğitime dair haberleri video forum tadında sunan kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

“Test teknikleri ve soruyu mantıklı atma teknikleri” isimli bu yazımızda sizlere ilginç bir konu hakkında bilgi verelim istedik. Bildiğiniz gibi ülkemiz sınavlar cenneti. LGS’den (8. sınıflar) tutun da ALES’e KPSS’ye hatta YÖKDİL ve TUS sınavlarına kadar pek çok sınav var. Doktora da yapan bir kişi sanırım hayatında 1.000 den fazla sınava girmiştir. Okul sınavları sözlüler vb dahil. Öğretmenlerimiz bizlere hep bilgi verdi, ancak bizler hangi sınavlara girersek girelim illa zorlandığımız ya da yapamadığımız sorular oldu. O anlarda ise test teknikleri ile bazı seçenekleri elimine ettik (dersanelerde öğretilen test teknikleri) ya da riske girip seçeneği salladık. Soruları kafadan atarken de kimimiz uğurlu sayımızı saymışızdır, kimimiz de ooo piti piti karamela sepeti… diye tekerlemeler ile soruyu doğru nilmek için riske girmişizdir. Zira 3 yanlış ya da 4 yanlış 1 doğruyu götürdü.

Şimdi işin özüne gelecek olursak; 28.5 hoca lakaplı eğitim uzmanı öğretmen 30 yılı aşkın öğrencilik ve 10 yılı aşkın öğretmenlik tecrübelerini bir araya getirerek, sıradışı bir video ders ile karşımıza çıktı. Videonun her bir köşesinde “BU VİDEODA ANLATILAN TEKNİKLER KESİN DOĞRU YANITI BULDURMAZ, BİLGİNİZLE ÇÖZÜN, RİSK ALMAK İSTİYORSANIZ DA BU SİZİN KARARINIZ” şeklinde uyarılarda bulunmuştur. Mantıklı atma tekniklerinin anlatıldığı bu videoda ayrıca test çözme tekniklerinden de bahsedilmiş. Ayrıca sınavlarda uzun soruların nasıl çözülmesi gerektiği, benzer/aynı seçeneklilere odaklanma ve çalışkan öğrenci tekniği (süper) gibi farklı ve ilginç atma tekniklerine değinilmiştir.

Aşağıda soru atma tekniklerini anlatan videoya yer verilmiştir. Videoda anlatılan teknikleri uygulamak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. İyi seyirler ve sınavlarda başarılar.

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

Kasım TEOG yaklaştı nasıl çalışmalıyız, stratejimiz ne olmalı

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih …