Anasayfa / Etkili Ders Çalışma Yöntemleri / Velilerin en çok düştüğü 7 yanlış düşünce ve 7 altın değerinde çözüm önerisi

Velilerin en çok düştüğü 7 yanlış düşünce ve 7 altın değerinde çözüm önerisi

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih danışmanlığı, okul araştırmaları ve eğitime dair haberleri video forum tadında sunan kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

1- Özel okullara gönderirsem çocuğum çok iyi öğrenir.

Evet özel okullar özellikle fiziksel imkanlar açısından inanılmaz fırsatlar sunmaktadır. Ama çocuğunu özel okula gönderen pek çok kişi de hayl kırıklığına uğrayabiliyor. Kimse bilgiyi çocuğunuzun beynine direkt aktaramaz ya da sihirli değnek yoktur ki tüm bilgileri hemen öğrenci kapsın. Asıl mesele okul türü değil, öğrencinin derse olan ilgisi ve çalışma azmidir. Bu dediklerim varsa çocukta, özel okul onu çok daha hızlı ilerletebilir. Ama devlet okulunda da çok iyi noktalara gelebilir.

2- Meslek liselerine tembel öğrenciler gider.

Son zamanlarda bu algı biraz olsun kırılsa da hala böyle düşünen, meslek liselerini önemsiz gören, düşük puanlıların, hiç bir yere yerleşemeyenlerin gideceği bir lise olarak gören az değildir. Halbuki günümüzde üniversite mezunları bile kolay kolay iş bulamazken, hiç bir melek edinimi olmadığı için mutsuzken; meslek lisesi mezunları çok daha kolay iş bulabilmekte, en kötü kendi mesleği ile ilgili iş kurabilmektedir. Sağlık, veterinerlik ve aşçılık gibi popüler pek çok meslek günümüzde popüler görülmektedir.

3- Öğretmeni iyi değil o yüzden çocuğum başarısız.

Pek çok veli ve öğrenci bu algı içine girebilir. Bu bazen asılsız da olabilir, doğru da. Ama genelde öğrenciler ve veli tarafından savunma mekanizması gibi kullanılır. Bu gibi durumlarda iki soru gelir akla: 1- Sınıfta başarılı öğrenciler var mı? 2- Öğrencinin diğer dersleri nasıl? Eğer başarılı öğrenciler de aynını söylüyorsa, öğrencinin diğer dersleri başarılı ve geçmişte bu derste de başarılıysa o zaman haklı bir düşüncedir. Ama bunu pek çok kişi ezbere söyleyerek çocuğunun başarısızlığını gizleme eğilimindedir.

4- Eve yakın olan okula gitsin.

Pek çok veli çocuğu çok iyi TEOG ya da YGS-LYS puanı alsa bile uzak il ya da ilçeye gitmesini istememektedir. Çok daha az puanlı olan okula sırf yakın diye gönderilmektedir. Güvenlik sorunu çok hat safhada değil ise, çocuğunuzun başarısını ketlemeyiniz.

5- Çocuğuma çalış diyorum, bak çalışmazsan bizim gibi olursun diyorum. Bak …nın kızı çalıştı şu puanı aldı vb.

Çocuğunuzun başarısızlığının nedenlerinden birisi de sizsiniz desem, kızmayın! Kendinizle ya da başkasıyla asla kıyaslamayın. En çok yapılan veli yanlışlarından birisidir. Yapmanız gereken olumlu davranışları övmek. Çocuğunuz ders çalıştığı zaman, ona güvendiğinizi belirtmek, davranışını güzel cümlelerle pekiştirmek, hatalarını çok büyük değilse görmezden gelmek.

6- Herkesin önünde “benim çocuk başarısız, yapamaz o, aklı fikri oyun vb” demek.

Velilerin genel anlamda yaptığı diğer büyük yanlıştır. Çocuğunuzun yanında, toplum içinde onu asla rencide etmeyin, başarısızlıklarını anlatmayın. Bu durum onda inanılmaz derecede olumsuz etki yapar. Öz güvenini kaybeder, Derslerden tamamen kopabilir.Tam tersine toplum içinde, o yanınızdayken şunları söyleyin: Ben oğluma/kızıma güveniyorum. Başarılı. Daha da başarısını arttıracak inşallah.” Bu onda “Ailem benim böyle biri olduğunu düşünüyor, onları mahçup etmeyim” fikrini doğurur. Baktınız çocuğunuz çalışıyor ama başarısı artmadı. Stres yapıyor. O zaman da “sen başarsan da başarmasan da, bu gayretin yeter. Biz senden memnunuz. Sağlığın ve varlığın her şeyden önemli” gibi cümleler gelmeli.

7- “Hadi ders çalışsana, bırak şu işi.” vb uyarı ve emirler.

Evet zorla ders çalıştırabilirsiniz. Ama emin olun pek bir işe yaramaz. Ama kendi isteğiyle ders çalışmaya oturursa, işte o zaman başarı gelir. Bunun için de onun kendiliğinden derse oturduğu bir zamanı sabırla bekleyin. Kendiliğinden derse oturduğu zaman, ona en sevdiği tatlı, kek vb. bir şey yapıp sunun. Başka isteği olup olmadığını sorun. İyi davranıldığını hissetsin. Ders çalıştığı zaman değer gördüğünü bilsin. Ama ince ve önemli bir ayrıntı. Sİz deyince değil, kendi isteğiyle oturduğu bir anda olmalı.

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

ANKARA’DA EN İYİ ORTAOKULLAR (MEMNUNİYETE GÖRE)

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de...Tercih …