Anasayfa / Kaliteye Dair / Yakın gelecekte sınavsız liseye geçiş mümkün mü? LKS bunu sağlar mı?

Yakın gelecekte sınavsız liseye geçiş mümkün mü? LKS bunu sağlar mı?

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Sınavsız liseye geçiş mümkün mü? LKS bunu sağlar mı?” sorusunu merak edenler için bu konuda düşüncelerimi bu yazıda dile getirmek istedim. Hep hayalleri süsleyen liseye geçiş modelimiz nedir? Cevap basit: Öğrencinin ilgi ve kabiliyetlerine göre istedikleri tüm liselere gidebilmelerini sağlayacak bir sistem. Peki Türkiye’de neden bunu gerçekleştiremiyoruz:

  1. Genç nüfus fazla. 

  2. Devlet okullarında eğitim kalitesinin istenilen düzeyde olmaması

  3. Sınıflara düşen öğrenci sayısı (Özellikle büyükşehirlerde)

  4. Fiziksel ve teknolojik donanım eksikliği

  5. Öğretmen ve idare kalitesi

Daha pek çok neden sayılabilir. Ama bu nedenlerin hepsini bir başlıkta toplarsak, bu da “eğitimde nitelik sorunu” şeklinde ifade edebiliriz. 1 milyonun üzerinde öğrenci kitlesi her yıl lise yollarına düşüyor. Peki buna rağmen eğitimde kalite artmaz mı? Evet artar ancak bunun için yeterli bütçe çok fazla. Sadece lise değil; anaokulundan üniversiteye kadar, her eğitimde kalite artışını sağlayacak yeniliklere ihtiyaç var. Örnek mi? Fiziksel yapı, teknoloji donanım, öğretmen yetiştirme, idari yönetimin kalite perspektifinden bakışı, sınıflardaki ortalama öğrenci sayısı vb. bir çok alt başlık açılabilir.

Peki sınavsız sistem ne zaman mümkün olur? LKS bunu sağlar mı?

Sınavsız sistem gelecekte olabilir. LKS’yi yani yeni liseye geçiş sisteminin artısını eksisini biz de değerlendirdik, siz de. Ancak bu sistemin eğitime kazandırdığı en önemli nokta “eğitimde kalite” yani “nitelikli okullar” kavramını vurguladı. MEB amacının, gelecekte tüm okulların kalitesini arttırarak okullardaki kalite farkını minumuma indirdiğimizde, artık nitelikli okullar için sınav yapmaya gerek kalmadığını ifade etti. Peki bu mümkün mü?

Cevabımız evet. Ama şartlı evet. Bugün baktığınızda, nüfus istatistikleri, artık okul çağına başlayan çocuk sayısında azalma olduğunu gösteriyor. Yani bu şekilde giderse, Avrupa ülkelerinde yakınılan durum olan genç nüfus azalması olayı bizde de kendini göstermeye başladı. Eğer nüfus piramidindeki bu daralmayı iyi okuyabilirsek, eğitime ayrılan mevcut bütçeyi sabit tutabilirsek, giderek azalan öğrenci sayısı nedeniyle yeni okullara harcanmayan parayı, mevcut okulların ve onların ihtiyaçlarını giderecek şekilde değerlendirebilirsek, işte o zaman okulların kalitesi artmış olur. Az nüfuslu Finlandiya’nın çıkışına benzer bir eğitimde kalite artışı ve başarıya ulaşılabilir.

Özetleyecek olursak; Türkiye’nin önende demografik bir fırsat var. Nüfustaki artışın azalma eğiliminde olmasını, eğitimde kalite fırsatı olarak görebilirsek; okulların kalitesinin artışına paralel olarak, liselere ve üniversitelere sınavsız geçişler; hatta öğrencilerin ilgi ve kabiliyetlerine göre yönlendirme sistemini de merkeze alaran bir eğitim sistemine dönüşebilir. Çok karamsar değilim, ancak eğitimdeki bu demografik fırsatın iyi okunması gerektiğini düşünüyorum. Siz de konu ile ilgili düşünceleriniz varsa, yorumlara üye olmadan ekleyebilirsiniz.

Orhan Ç.

kaliteliokullar.com

Eğitim Uzmanı

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

MEB 2023 EĞİTİM PLANINI AÇIKLIYOR

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …