Anasayfa / Etkili Ders Çalışma Yöntemleri / Yaz ayında çalışma motivasyonu kaybı mı yaşıyorsunuz?

Yaz ayında çalışma motivasyonu kaybı mı yaşıyorsunuz?

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Yaz tatilinin orta kısmına gelindi de geçiyor bile. Artık okulların açılmasına bir aydan biraz fazla süre kaldı. Peki yaz ayı boyunca elde cep telefonu, karşıda bilgisayar ya da gezmeceler. Bunlar olsa yine iyi can sıkıntısından patlar halde hiç bir şey yapmama ve uyku hali durumu. Sıcak bir taraftan, verimsiz ve sıkıcı bir yaz. Bu söylediklerim size uyuyor ise siz de çoğunluk gibisiniz demektir. Zira yaz ayında genelde olan şey tatil modu, dinlenme evresidir. Ama ne kendinizi dinlenmiş hissedersiniz ne de keyifli. Çünkü yaz ayını iyi değerlendiremiyorsunuz demektir.

Peki neler yapılmalı?

Hobileriniz neler?

Özellikle açık havada yapılabilecek etkinlikler. Zİra döt duvar arasından çıkmak lazım.

Ders çalışmam gerek ama oturup çalışamıyorum:

Hobileriniz ile uyuma vakitleriniz arasına ders çalışmayı sıkıştırabilirsiniz. Günde 1 saat bile yeterli olur. Ama en az bir hafta tamamen tatil yapın derim. Yani bu bir hafta bilgisayar başından, kitap defterden ve cep telefonundan mümkün mertebe uzak durup beyni resetleyin. Sonrasında ise günlük 1 saatlik çalışmalar kafi.

Oturup ders çalışasım gelmiyor ne yapmalıyım?

Genelde erteleme davranışındayızdır. Uani sonra, yarın yaparım falan. Bir bakmışız tatil bitmiştir. Sonra okul başlar yine ertelemeye devam. Sınava çok var daha yarın başlarım. Yarınlar birbirini kovalar, hooop sınav çok yakın. Telaş başlar. Tatil de bitti, okulda, sınavda. Sonuç: Başarılı-başarısız-orta?

Biraz mantıklı düşünmek faydalı, günlük çalışmak lazım. Ama bizim milletçe özelliğimiz sanırım erteleme davranışımız. Bunun da sonucu tembellik ve başarısızlık olarak ortaya çıkıyor. Bu erteleme davranışını A dan Z ye her meslekten insan yapıyor. İşin çözümü erken çalışan yol alır deyip bir an önce çalışmaya başlamak sanırım.

*kaliteliokullar.com/kokul için yazılmıştır. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstererek kullanılabilir.

kaliteliokullar.com/kokul

Eğitim Danışmanı

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

Çocukların anne-babalarından istekleri var !

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …