Anasayfa / Yazar Köşesi / YGS out, merkezi ortak sınavlar in mi?

YGS out, merkezi ortak sınavlar in mi?

Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... En iyi okulları araştıran anket sonuçları ile ilgili videoları izlemek için tıklayınız.

Bu yazıyı yazma nedenim az evvel okuduğum ve yazımın sonunda paylaştığım haberdir. Eğitim sisteminde baş döndürücü yıllar yaşamaya devam edeceğiz gibi. 4+4+4 sistemi, ardından gelen merkezi ortak sınavlar derken dersanelerin kapatılması fikrine paralel olarak YGS-LYS sınavlarının önümüzdeki yıllarda kalkacağına dair haberler her gün manşetleri süslemeye başladı. Bir eğitimci olarak benim çevreme söylediğim şeyler yavaş yavaş gerçekleşiyor. Gelecekte liselerde de sınavların merkezi ortak sınav şeklinde yapılacağını tahmin ediyorum. Ama önce bunun 2 yıl denemesini ortaokullarda uygulayarak, sonuçları test edilecek gibi. Şayet başarı olursa 9-10-11-12. sınıflarda da ortak sınavların merkezi yapılacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Benim de bu konuda küçük bir önerim var ve bu öneriyi de ilerleyen günlerde makele olarak ele almak istiyorum. Biraz olsun değinmek istedim. Şu anda 8. sınıflarda ortak sınav sitemi uygulanıyor. Sınavın %70 i okul puanlarının %30 u alınıyor. Bu %30 fazla bir oran. Öğretmen elinin sınava değmesi objektif değil diye düşünüyorum. Belki öğretmen arkadaşlar kızabilir, ama eğri oturup doğru konuşalım. Aynı okulun fen öğretmenleri, bir öğrencinin yazılı kağıdını okuduğunda (açık uçlu sorular da var) birisi 65 verirken diğeri 73 verebiliyor. Ya da birisi 69’u 70 e tamamlarken diğeri tamamlamıyor. Kaldı ki bu durum performans ve proje görevlerini değerlendirirken hat safhaya çıkıyor. Kısaca demem o ki; dönemde 3 değil ama 2 sınav yapılsın hepsi merkezi olarak yapılıp okunsun, en azından daha objektif olur. Öğretmenler adı üzerinde sadece öğretim ile ilgilensin, öğrencinin ders içi performansına puan versin. Bunun da %5 i alınsın. Merkezi ortak sınav değil, tüm sınavlar merkezi olsun. yapılacaksa böyle olsun diyoruz ama öğrencileri de sınav stresine boğmuyor muyuz diyebilirsiniz. Bu konuda çok haklısınız. Bir eğitim sistemi ne kadar sınav odaklı olursa o kadar stresli ve zor olur. Umarım hiç sınavın olmadığı günleri de görürüz diyelim ama bu çok uzak bir ihtimal. Zira hayatın kendisi sınav. Gerçekten öğrenci olmak çok zor. İş bulmak daha da zor. Herkesin istediğinin olması dileğiyle. İyi çalışmalar…

İşte son haber milliyet gazetesinden:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), dershanelerin 2014 yılından itibaren kaldırılmasının ardından, üniversiteye giriş sistemini de değiştirecek. 2015 yılında, YGS-LYS ikili sınavlarından YGS kaldırılacak

Dershanelerin kapatılması tartışması devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelere gerek kalmayacak sınav sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. MEB, TÜBİTAK,YÖK ve ÖSYM’nin yürüttüğü çalışma kapsamında üniversiteye giriş sistemi de 2 yıl içinde değiştirilecek.

 2 ayda bir sınav
Çalışmalar 2014 yılı ortalarında netleştirilecek. Çalışmaya göre, üniversiteye girişte ikili uygulanan YGS ve LYS’den YGS 2015 yılında son kez yapılacak ve kaldırılacak. Çalışmalar kapsamında 2015 yılında YGS’nin yapılmaması da değerlendiriliyor. YGS yerine “LYS” yapılacak. Ancak tek sınav olarak “LYS”nin formatı değiştirilecek. Çalışmalarda ele alınan ilk modele göre öğrencilerdeki “tek sınav sıkıntısını” yok etmek amacıyla 2 ay aralıklarla toplam 5 dersten sınav uygulanacak ve öğrenci en yüksek notu aldığı sınav ile üniversiteye başvurusunu yapabilecek.
 
Yıl sonu yazılıları
Yine çalışmalarda ele alınan ikinci modele göre de, lisede her yıl öğrenci sene sonu yazılılara girecek. Lise 1,2,3 ve 4. sınıflarda merkezi yazılılara girecek öğrencilerin ders durumları da ölçülecek ve çıkan puana göre öğrenciler üniversiteleri tercih edebilecek. Model hayata geçirilirse liselerde, Matematik, Geometri, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya gibi derslerin yazılıları merkezi olarak yapılacak. Her öğrencinin aldığı puan bir merkezde depolanacak.
Sınavlarda çoktan seçmeli testlerin yanında kısa açık uçlu sorular da sorulacak. Fen-Edebiyat fakültelerindeki bazı bölümler gibi tam olarak bir mesleğe yönelik olmayan bölümler için taban puanlar kaldırılacak ve isteyen öğrenci kayıt yaptıracak. Özellikle işletme, bazı mühendislikler gibi alanlarda fakülteler öğrencilerini kendileri seçebilecek.
Öğrencilerin ders dışı aktiviteleri ve katıldıkları etkinliklerdeki başarıları da bir puanlama sistemiyle öğrencinin dosyasına işlenecek. Bu puanlar üniversitelere başvurularda esas alınacak.
Kapısında yığılma olan ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe, İTÜ, Ankara gibi üniversiteler için ise sene içi sınavlardan alınan notları da hesaba katan yeni bir seçme sınavı yapılması da çalışmalar kapsamında değerlendiriliyor.
 
‘Para cezası yok, isteyen gönderir’
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, dershaneleri cebren kapatmayacaklarını, MEB’in garantisi altında olmayan bir yere vatandaşın çocuğunu göndermek istemesi durumunda buna engel olmayacaklarını, yazıldığı gibi bir para cezasının söz konusu olmadığını söyledi. Tekin, “Vatandaşlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın garantisi altında olmayan, denetlenmeyen, hizmet kalitesi ölçülmeyen bir birime çocuğunu göndermek istiyorsa, çocuklarınızı nereye gönderdiğinizle ilgili kimse karışmayacak. Kimseye para cezası uygulamak gibi bir şey yok.”

Kaliteli bir okul hangi özellikleri taşımalıdır? Ankete katılmak ve eğitimde kalite için bir nebze destek olmak için 1 dk'nızı ayırmak için tıklayınız.

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Özel ders tadında uzmanından ücretsiz "Liseye hazırlık Fen Video Dersleri" Kanala ücretsiz abone olarak, videolardan anında haberdar olabilirsiniz

Eğitimde Kalite Artışına Katkı ve Araştırma Videolarımızdan Haberdar Olmak için Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Hakkında kokul

Doğduğundan beri hep okulda. 5 yıl anaokulu, 5 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise, 4 yıl üniversite, 3,5 yıl yüksek lisans, 6 yıl doktora. Eğitim ile iç içe geçen 30 küsür yılı devirmiş. Eğitimde kalite için 2012 yılı Kasım ayından itibaren, boş zamanlarımda, elinden geldiğince kaliteliokullar.com'da veli ve öğrencilere kaliteli okul bulmada gönüllü yardımcı olmaya çalışan bir eğitimci. Veli, öğrenci ve öğretmenlerin okul memnuniyetlerini paylaştığı kaliteliokullar.com sitesinin kurucusu.

Buna da göz atınız

E-müfredat ilk yılında öğretmenleri zorladı

Eğitimde kalite artışına katkı için 1 dk ayırır mısınız? Anket-tıklayınız-(kaliteliokullar.com araştırma birimi)  Kaliteliokullar.com artık Youtube'de... …